Gada nogalē atklājās, ka „Covid-19" saslimšana plaši un strauji izplatījusies Lubānas veselības un sociālās aprūpes centrā gan klientu, gan darbinieku vidū. Savukārt 1. janvārī Lubānas novada pašvaldība tika informēta, ka konstatēts pirmais „Covid-19" slimnieka – aprūpes centra klienta – nāves gadījums. Tiek gaidīts uz atkārtotu testu veikšanu; šobrīd slimība ir apstiprināta 26 no 39 centra iemītniekiem.
Lubānas novada sociālā dienesta direktore Inese Lībere pastāstīja, ka pirmie rutīnas testi iestādē veikti 17. decembrī un nevienam saslimšana nav uzrādījusies. Viņa pati jutusies slikti 22. decembrī, pēc kā uzsākusi attālinātu darbu. Dažādi simptomi parādījušies arī citiem darbiniekiem un klientiem. Lai gan sākotnēji bijusi cerība, ka skārusi „parasta saaukstēšanās", veikti atkārtoti testi, un 28. decembrī konstatēti pirmie saslimšanas gadījumi ar „Covid-19"; 30. decembrī testi veikti visai iestādei.
Izplatījās kā vilnis
– Kad taisījām testus, sākumā darbiniekiem saslimšanu neuzrādīja, tādēļ arī uzreiz nedomājām, ka tas ir „Covid-19" un ka slimība tā aizies. Visu tikām ievērojuši – gan higiēnu, gan dezinfekciju, bet varbūt kādā brīdī ir pieticis ar to, ka roka neapdomīgi pielikta pie mutes. Kā novērojām, bieži vien 3-4 dienas nav bijis nekādu simptomu, bet tobrīd jau esi bijis slims vai kā pārnēsātājs, un, pats to nemaz nezinot, vari jau būt pārnesis slimību tālāk. Centrā tas izplatījās kā vilnis; un nezinām – no kurienes, kā? Lai tas visiem ir kā brīdinājums – vīruss nav izdomāts, tas ir neredzams un bīstams. To varu apgalvot viennozīmīgi, – pauda Inese Lībere.
Viņa atklāja, ka mirušais klients bijis ar apstiprinātu „Covid-19" saslimšanu; 91 gada vecumā pacientam, protams, bijušas arī citas hroniskas veselības problēmas, ikdienā lietoti medikamenti. Arī pārējie saslimušie pārsvarā ir seniori, vairums vecumā no 80 līdz 89 gadiem. Tāpat slimības gaita atšķiras – ir gan smagākas, gan vieglākas saslimšanas.
Diemžēl saslimuši arī vairāki aprūpes centra un sociālā dienesta darbinieki, kuriem tāpat atšķiras slimības gaita, līdz ar to ne visi var turpināt darbu veselības un sociālās aprūpes centrā. Inese Lībere pateicās darbiniekiem par viņu izturību un atsaucību; esot aicināti pieteikties palīgos arī citi darbinieki uz laiku, līdz situācija iestādē normalizēsies. Šobrīd Lubānas novada pašvaldības dome veselības un sociālās aprūpes centrā ir izsludinājusi ārkārtas situāciju, aprūpes centra darbiniekiem tiks veikta piemaksa par darbu. Inese Lībere uzsvēra: – Klienti tiek aprūpēti, pabaroti, viņiem tiek sniegta medicīniskā palīdzība, saziņā ar ģimenes ārstu, ja nepieciešams, tiek liktas intravenozās sistēmas. Darbinieki ir paguruši, piemēram, sanitārs strādā septīto dienu pēc kārtas. Ierindā ir trīs diennakts aprūpētāji, viens dienas aprūpētājs, sanitārs, virtuves darbinieks, medmāsiņa; ir pāris darbinieku, kuri šajās dienās veiks atkārtoto testu, līdz ar to ir cerība, ka viņi varētu atgriezties darbā. Paldies visiem par izturību un atsaucību! Tāpat ir runāts ar iespējamiem palīgiem. Ārkārtējā režīmā, bet iestāde turpina strādāt, jo klienti ir jāaprūpē.
Komentējot stereotipus par saslimšanu ar „Covid-19", sociālā dienesta direktore dalījās novērojumos: – Esam secinājuši, ka nevar pateikt, kāda katram būs slimības gaita. Pat ja cilvēks ir ar labu veselību, imunitāti. Ir zināms gadījums, kad cilvēks no Zemessardzes, fiziski norūdīts, saslimis ļoti smagi. Līdz ar to šī slimība ir pilnīgi neprognozējama, tā ķer arī cilvēkus ar ļoti labu imunitāti, un diemžēl var atstāt ilgstošas sekas, piemēram, uz aknām, nierēm.
Sasniegtas divu topu „virsotnes"
14 dienu kumulatīvās saslimstības radītāju TOP 20 „augšgalā" šobrīd ierindojies Lubānas novads ar rādītāju – 1,9k saslimušie uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Vēl nesen Lubānas novads izcēlās ar to, ka „Covid-19" tam gājis secen. Lubānas novada domes priekšsēdētājs Tālis Salenieks apstiprināja: – Vēl pirms pāris nedēļām bijām topa augšgalā ar nevienu saslimušo, bet šobrīd esam jau otrā topā ar lielāko saslimstības izplatību uz iedzīvotāju skaitu. Tas pierāda, ka nevajag būt pārgalvīgiem un paļauties uz to, ka „mani šis vīruss neskars". Slimnieks neuzradās šeit, bet gan slimība kādā veidā šurp tika atvesta. Kā tika iekšā tieši aprūpes centrā, nav skaidrs, varbūt slims cilvēks nāca uz testu, vai pie ģimenes ārsta, vai caur ātro palīdzību, vai sociālajiem darbiniekiem… to jau tagad vairs nenoskaidros.
Domes priekšsēdētājs piebilda, ka papildu ierobežojumi sakarā ar vissliktākajiem kumulatīvajiem rādītājiem valstī Lubānas novadam nav noteikti – tā kā Latvijā ir spēkā ārkārtējā situācija, darbojas tie paši drošības pasākumi un ierobežojumi.
– Varbūt mums šis stāvoklis ir sliktāks tādēļ, ka ēkā, lai gan nodalīti ar atsevišķām ieejām, atrodas gan laboratorija, gan ģimenes ārsts, gan neatliekamā palīdzība, gan sociālais dienests, gan arī sociālās aprūpes centrs. Ja sākotnēji šķita, ka tas iedzīvotājiem ir ļoti ērti, viss ir pieejams vienuviet, šāda vīrusa situācijā tas pierādījies kā ne tas labākais risinājums, – vērtēja Tālis Salenieks.
Viņš atklāja, ka iepriekš saslimšanas gadījums ticis konstatēts arī Lubānas vidusskolas darbiniekam, tostarp kā kontaktpersonas noteiktas Lubānas novada pašvaldības domes amatpersonas. Pēc karantīnas un atkārtotu testu veikšanas noskaidrojies, ka pa šo ceļu „Covid-19" nav aizgājis tālāk. Toties Lubānas veselības un sociālās aprūpes centra ēkā saslimšana skārusi gandrīz visas tajā esošās iestādes. Šobrīd Lubānas novadā uzrāda 40 saslimušo, no tiem 26 ir aprūpes centra klienti; arī darbinieki aprūpes centrā, sociālajā dienestā, laboratorijā, ātrajā palīdzībā u. c. – Pirmajā brīdī bija liels uztraukums, tāda kā panikas lēkme. Bija jāsaprot, kā darbus organizēt, jo nav jau pieredzes, ko smelties. Katra diena ir citādāka – vienā dienā darbinieki nāk un strādā, nākamajā izrādās, ka nav, kam nākt un strādāt. Bet šobrīd situācija nedaudz stabilizējusies, tiek gaidīts uz atkārtotiem testiem, un ir cerība, ka pāris darbinieku varēs atgriezties darbā, – pauda Tālis Salenieks.
5.01.2021.