1. oktobrī gan Varakļānu novadā, gan Rēzeknes novadā notika jaunievēlētās domes pirmā sēde. Par Varakļānu novada domes priekšsēdētāju tika ievēlēts Māris Justs, trīspadsmit deputātiem balsojot „par", „pret" nebalsoja neviens, bet divi „atturējās".
Varakļānu novada pašvaldības vadības vēlēšanas norisinājās zīmīgā laikā – tieši pēc gada oktobra pirmajā sestdienā vēlēsim 14. Saeimu, bet no parlamenta jaunā sastāva un tā lēmumiem būs atkarīgs Varakļānu novada turpmākais liktenis – kur tas tiks iekļauts un vai tam ļaus vismaz šos četrus gadus strādāt kā atsevišķai pašvaldībai un pierādīt, ka „mazs bij' tēva novadiņš, bet diženi turējās…". Kā to, starp citu, Varakļānu novads ir darījis visus šos gadus – jau pēc pirmās administratīvi teritoriālās reformas īstenošanas 2009. gadā, veiksmīgi realizējot dažādus projektus un piesaistot ES struktūrfondu līdzekļus.
Arī turpmāk jaunievēlētie Varakļānu novada domes deputāti ir apņēmības pilni strādāt Varakļānu novada un iedzīvotāju labā. Arī ievēlētie deputāti no LRA/NA sarunā „Staram" uzsvēra, ka kopumā darbosies kā konstruktīva opozīcija, jo principiāli viedoklis atšķiroties tikai labi zināmajā administratīvi teritoriālās reformas jautājumā.
Varakļānu novada domes pirmo sēdi atklāja un vadīja Varakļānu novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Aija Ščucka, novēlot lielas darba spējas, radošas domas un veiksmi visiem jaunievēlētajiem deputātiem. Viņa iepazīstināja ar oficiālajiem vēlēšanu rezultātiem, vēlētāju aktivitāti un deputātu mandātu sadalījumu.
Kā esam informējuši iepriekš, Varakļānu novada pašvaldību vēlēšanās partija „Latvijas attīstībai" (LA) ieguva 10 deputātu mandātus no 15; Latvijas Zemnieku savienība (LZS) – trīs deputātu vietas; Latvijas Reģionu apvienība un Nacionālā apvienība (LRA/NA) – divas deputātu vietas, bet apvienība „Iedzīvotāji", negūstot 5% vēlētāju atbalstu, domē nav iekļuvusi.
No LA saraksta domē ievēlēti Māris Justs, Anita Saleniece, Jānis Erels, Gunārs Gabrišs, Aina Jaunzeme, Dace Ozoliņa, Līga Upeniece, Viktors Vilkaušs, Nauris Lazda un Līna Nagle. LZS Varakļānu domē pārstāv Janīna Grudule, Jānis Mozga un Ivars Gruduls, bet LRA/NA – Māris Višķers un Ieva Zepa.
Domes pirmajā sēdē piedalījās visi jaunievēlētie 15 deputāti.
Varakļānu novada domes priekšsēdētāja vēlēšanām tika izvirzīta tikai viena kandidatūra – Māris Justs.
Viņu izvirzīja LA pārstāvis Viktors Vilkaušs. Atbalstu Mārim Justam no LZS ievēlēto deputātu vārdā pauda Janīna Grudule. Savukārt Ieva Zepa no LRA/NA informēja, ka viņi kandidatūru domes priekšsēdētāja amatam neizvirzīšot.
Balsošana notika atklāti ar vēlēšanu zīmēm. Ar balsu vairākumu par Varakļānu novada domes priekšsēdētāju tika ievēlēts Māris Justs, kas pašvaldību ir vadījis jau vairākus sasaukumus.
Pēc ievēlēšanas Māris Justs pateicās par izteikto uzticību un aicināja, tāpat kā līdz šim, strādāt Varakļānu novada, visu novada iedzīvotāju labā un darīt to pēc labākās sirdsapziņas, tikai šoreiz jau kuplākā pulkā – līdzšinējo 9 deputātu vietā tagad pēc reformas domē strādās 15 deputāti.
– Pierādīsim, ka mēs spējam dzīvot un strādāt gan šādi atsevišķi, gan veiksmīgi sadarboties ar pārējiem, lai sasniegtu izvirzītos mērķus, – atzīmēja Māris Justs.
Vēlēšanās pārliecinoši uzvarēja LA deputātu kandidātu saraksts, bet kā domē strādās deputāti no pārējiem diviem sarakstiem – LZS un LRA/NA?
– Teikšu to pašu, ko vienmēr esmu uzsvērusi, proti, ka arī mēs, no LZS saraksta ievēlētie deputāti, strādāsim Varakļānu novada iedzīvotāju labā, atbalstīsim viņu vēlmes, izteiktos priekšlikumus. Ieceru ir daudz, un daudz projektu ir jau uzsākti. Jāturpina darbs pie infrastruktūras sakārtošanas, jādomā par lauku teritoriju, tāpat pilsētas iedzīvotāju vajadzībām – katrā ziņā strādāsim konstruktīvi. Joprojām mums sāpīgākais jautājums ir administratīvi teritoriālā reforma. Esam atstāti kā atsevišķs novads, tā ir unikāla iespēja pierādīt savu varēšanu, saglabājot savu pastāvību, tad jau redzēsim, kā mums visiem kopā darbojoties veiksies, – atzīmēja deputāte Janīna Grudule no LZS, piebilstot, ka Varakļānu novada nākotne, zinot mainīgo Saeimas nostāju, esot neskaidra, kā arī izteica cerību, ka tas būs Madonas novada virziens.
Atzinīgi līdz šim paveikto Varakļānu novadā Māra Justa vadībā novērtēja arī Varakļānu novada domes deputāts, Murmastienes un Varakļānu pagasta pārvalžu vadītājs Jānis Mozga (LZS): – Māra Justa vadībā ir strādāti daudzi gadi un arī izdarīts daudz, un, kamēr mūsu novads vēl pastāv, ir iespējams vēl daudz padarīt. Katrā ziņā par to, kuru kandidatūru atbalstīt Varakļānu novada domes priekšsēdētāja vēlēšanās, mēs, deputāti no LZS, nešaubījāmies ne mirkli.
Savukārt Varakļānu novada domes deputāts Māris Višķers no LRA/NA uzsvēra: – Mēs plānojam strādāt konstruktīvā opozīcijā. Saimnieciskajos jautājumos, es domāju, lielu domstarpību nebūs. Katrā ziņā atbalstīsim visus uz novada attīstību vērstos priekšlikumus. Kur varēsim, strādāsim kopā, jo pats svarīgākais ir novads un cilvēki, nevis kaut kādas personīgas ambīcijas. Taču atšķirīgs viedoklis mums būs visiem labi zināmajā jautājumā.
Vaicāts, vai tiks virzīti priekšlikumi arī no savas puses, viņš atzīmēja, ka tas noteikti tiks darīts, cerams, tie gūs arī pārējo deputātu atbalstu.
– Tie būs galvenokārt saimnieciskie jautājumi. Piemēram, kādā ielas posmā veikt remontu vai uzstādīt apgaismojumu. Aktuāla ir arī lauku ceļu savešana kārtībā, it sevišķi uz Murmastienes galu, kur, kā zemnieki sūdzējušies, dažviet neappļauti palikuši grāvji, tāpat salabot ceļu segumu, lai bez problēmām varētu nokļūt mājās vai aizbraukt uz pilsētu un nebūtu jākuļas pa dubļiem, lai ziemā ceļi būtu iztīrīti. Tas viss jau arī tagad tiek darīts, bet gribētos palielināt apjomu un paātrināt šo procesu. Ja mūsu domas sakritīs, tad, manuprāt, nebūs grūti citam cita priekšlikumus atbalstīt, – akcentēja Māris Višķers.
Uz jautājumu, vai Varakļānu novadam kā atsevišķai pašvaldībai ļaus strādāt līdz nākamajām vēlēšanām 2025. gadā, viņš atzina, ka to precīzi pateikt nevarot neviens un droši vien Saeimā arī to nezinot, kāds viņiem būs prāts pēc nākamajām parlamenta vēlēšanām, jo tas būs atkarīgs no spēku sadalījuma 14. Saeimā.
– Deputāta pienākumus Varakļānu novada domē veikšu pirmoreiz. Tā man būs jauna pieredze. Ir jāizmēģina. Iespējams, to vajadzēja darīt jau agrāk, tagad to pat nedaudz nožēloju. Arī pašvaldības vēlēšanu rezultāti Varakļānu novadā parāda, ka „braucošā vilcienā" ir grūti ielēkt, lai kardināli kaut ko mainītu. Lielā mērā laiks tika pazaudēts. Taču esam noskaņoti strādāt konstruktīvi. Primārais jau ir novads un novada cilvēki, visas tās politiskās spēles atliekot uz citiem laikiem, – sacīja Māris Višķers.
Savukārt Varakļānu novada domes deputāte Ieva Zepa no LRA/NA šos pienākumus ir labi iepazinusi.
– Man šis ir jau ceturtais sasaukums. Biju izlēmusi no šīm lietām vispār iet prom, bet, redzot šo absolūti neviennozīmīgo situāciju, es tā ļoti saņēmos, pārkāpu sev un, noliekot malā arī savas ieceres un lietas, izlēmu piedalīties vēlēšanās, – pastāstīja Ieva Zepa. – Kā jau Māris teica, mēs būsim konstruktīvā opozīcijā. Šeit uz vietas taču nerisinām Saeimas un valsts mēroga problēmas, bet gan pirmām kārtām pievēršamies tam, kas ir svarīgs novada iedzīvotājiem, –
mazām, ikdienišķām lietām, sākot ar ģimenes, sociālajām lietām, tam, lai palīdzība nonāktu līdz katram cilvēkam ne tikai pilsētā, bet arī laukos, lai tiktu pamanīts katrs bērns.
Varakļānu novada domes deputāte uzsvēra, ka lielāka uzmanība jāveltī vismazāk aizsargātajiem cilvēkiem: bērniem, skolēniem, senioriem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
– Protams, sadarbosimies arī ar visiem domē ievēlētajiem deputātiem, jo arī iepriekš mēs esam sadarbojušies gadiem ilgi, ir bijuši un īstenoti labi priekšlikumi, bijis veiksmīgs kopdarbs. To, ka arī mazs novads var pastāvēt, Varakļāni ir pierādījuši, neraugoties uz šīm atsevišķajām batālijām. Kopumā ir īstenoti daudzi projekti, tāpat noritējis ikdienas darbs. Es domāju, ka ir vērts cīnīties, lai Varakļāni pastāvētu kā mazs, bet tomēr neatkarīgs novads. Katrā ziņā es par to iestāšos, bet tagad, protams, strādāsim un darbosimies visi kopā – Dievam un Tēvijai! – akcentēja Ieva Zepa.
5.10.2021.