Varakļānu novada dome otrdien, 11. augustā, iesniegusi Satversmes tiesā pieteikumu, kurā lūdz atzīt Saeimas 2020. gada 10. jūnijā pieņemtā Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma normas, kas paredz tagadējā Varakļānu novada iekļaušanu Rēzeknes novadā, par neatbilstošām LR Satversmei un Eiropas vietējo pašvaldību hartai.
Atgādinām, ka pretēji Varakļānu novada domes deputātu lēmumam (ar balsojumu „par" 8 no 9 deputātiem) un pretēji pēc Saeimas ATR komisijas rīkojuma veiktās iedzīvotāju aptaujas rezultātiem (84% par pievienošanos Madonas novadam) Saeima, pieņemot ATR likumu, Varakļānu novadu pievienoja Rēzeknes novadam.
Varakļānu novada dome un lielākā daļa iedzīvotāju uzskata, ka Saeima ir pārkāpusi vairākas LR Satversmes un Pašvaldību hartas tiesību normas, tāpēc vēršas Satversmes tiesā ar prasību atzīt ATR likuma normu par Varakļānu novada iekļaušanu Rēzeknes novadā kā neatbilstošu un spēkā neesošu no tās pieņemšanas brīža.
Satversmes tiesai adresētajā pieteikumā norādīts, ka, pieņemot ATR likumu attiecībā uz Varakļānu novadu, Saeima pārkāpusi virkni LR Satversmes un Pašvaldību hartas pantu, kā arī nav ievērojusi labas likumdošanas principu.
Tāpat Satversmes tiesā iesniegtajā prasībā uzsvērts, ka ATR likuma norma attiecībā uz Varakļānu novadu neatbilst Administratīvi teritoriālās reformas mērķiem.
Pieteikumā arī uzsvērts, ka ATR likums pieņemts, neveicot Satversmē un Pašvaldību hartā noteiktās konsultācijas.
Pieteikumu Satversmes tiesai Varakļānu novada domes vārdā sagatavoja Zvērinātu advokātu birojs „Šķiņķis Pētersons".
Pieteikuma sagatavošanai un novada interešu aizstāvībai nepieciešamo summu Varakļānu iedzīvotāji rosināja saziedot paši, tādējādi apliecinot savu gatavību aizstāvēt novada intereses un izrādīt atbalstu novada domei. Mēneša laikā gan speciālā kontā, gan ziedojumu kastītē Varakļānu iedzīvotāji saziedojuši 6350 eiro.
14.08.2020.