Cesvaines “Smēdes namā” 13. jūnija vakarā skanēja gan sievu, gan vīru balsis, jo kopā ar Drabešu muižas muzikantiem noritēja vakarēšana ar dziesmām un dejām. Šis bija pirmais no četriem cikla pasākumiem.
Iesākumā kopīgi tika dziedātas līgotnes, un vēlāk ikviens dalībnieks aicināts smēdes pagalmā griezties dančos.
Pasākuma cikla organizatore Līga Tērauda laikrakstam pastāstīja: – Brīdī, kad pārcēlos uz Cesvaini, meklēju kopas, kurās varu darboties un sajusties kā savējā. Vairāk vai mazāk visām tuvākajām kopām iznāca iziet cauri, un sapratu, ka man trūkst sadziedāšanās vakaru. Madonā ir vienīgi Tāļa Karlsona danču vakari, kas notiek katru otro otrdienu, bet tas nozīmē, ka tie ir darba dienu vakari un ne vienmēr var uz tiem tikt. Rīgā gan regulāri dažādās vietās tādi notiek, tāpēc nolēmu līdzīgus noorganizēt Cesvainē. Tad vajadzēja piesaistīt kādu grupu, kas prot dziedāt un spēlēt dančus. Projekts veidots ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu un kooperējoties ar "Smēdes nama" saimnieci.
Pirmais cikla pasākums jau aizvadīts – tas bija par godu Jāņiem. Svētki ielīgoti un tagad dalībnieki zinās, ko dziedāt un dejot Jāņu vakarā. Otrs cikls būs rudenī par godu Miķeļiem, kur, visticamāk, tiks dziedātas dažādas talkas dziesmas. Novembrī atzīmēsim Veļu laiku – atcerēsimies par mirušajiem latviešu tradīciju formātā, nevis Helovīnā. Savukārt nākamā gada februārī svinēsim Meteņus. Man ir prieks, ka šādas aktivitātes notiek Cesvainē, kur ir ļoti pateicīga vieta šādiem pasākumiem. Ceram, ka nākamajās reizēs dziedāt un dejot gribētāju būs vairāk, jo šobrīd vēl ļoti aktuāli
ir pavasara dārza darbi.
Aira Pūce-Freija parūpējās, lai pasākuma dalībnieki pēc kārtīgām dziesmām un dejām nedotos mājās ar tukšu vēderu – galdā tika likta pašcepta maize un tikko siets Jāņu siers. Protams, bija iespēja iegādāties "Smēdes nama" pankūkas.
17.06.2025.