Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Turpina pieaugt saslimušo skaits

LAURA KOVTUNA

Autors • 05.01.2021.

Turpina pieaugt saslimušo skaits
Burtu lielums

Diemžēl arī Madonas novadā samērā strauji ir pieaudzis ar „Covid-19" saslimušo iedzīvotāju skaits, galvenokārt saistībā ar gadījumu atklāšanu sociālās aprūpes iestādēs jeb pansionātos Dzelzavā un Mārcienā. Zināms, ka kopumā saslimuši 36 pansionātu klienti un 8 darbinieki, tā laikrakstu „Stars" informēja Madonas novada pašvaldībā.

„Covid-19" atklāts pansionātos

Iepriekš jau informējām par četriem apstiprinātiem „Covid-19" testiem Dzelzavas pansionāta klientiem. Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības, kultūras un sociālajos jautājumos Zigfrīds Gora iepazīstināja ar pašreizējo situāciju: – Pēc Labklājības ministrijas ieteikuma jau pagājušā gada nogalē sākām rutīnveida skrīningu sociālās aprūpes iestādēs, lai varētu paredzēt vai kontrolēt situāciju. Visu cieņu mūsu pansionātu vadītājiem, kas to rūpīgi arī ievēroja un skrīningu veica. Gada nogalē uzzinājām par četriem apstiprinātiem „Covid-19" saslimšanas gadījumiem Dzelzavas pansionāta klientu vidū. Ievērojot visus noteikumus, ieteikumus, klienti ar pozitīvo testu tika izolēti, viņu aprūpe tika veikta speciālajos tērpos, ēdiens pasniegts vienreizlietojamajos traukos, un tika veikti citi pasākumi. Zinot fizisko vidi, ka Dzelzavas pansionāts nav ar pašām plašākajām telpām, kur daudz ko varētu pielāgot, tomēr, es uzskatu, tika darīts viss. Pirmdien, 4. janvārī, tika veikts atkārtots tests, kas uzrādīja nu jau 14 pozitīvus „Covid-19" testus klientiem, kas ir aptuveni puse no iemītniekiem, un septiņiem darbiniekiem.
Tostarp ārstniecības iestādē kādam Mārcienas pansionāta iemītniekam, pirms veikt iknedēļas dialīzi, tika paņemts „Covid-19" tests, kas uzrādīja pozitīvu rezultātu. Mārcienas pansionāta vadītāja operatīvi reaģējusi un norīkojusi testa veikšanu visā iestādē.
– Arī Mārcienas pansionātā pirmdien tika veikts tests un konstatēti 22 saslimuši klienti (kas ir aptuveni 1/3 daļa iemītnieku) un viens darbinieks, – atklāja Zigfrīds Gora. Viņš atzina – lai gan iestāžu vadītāju rīcība bijusi operatīva un atbilstoša, „Covid-19" izplatība ir tik neparedzama un neprognozējama, ka situācija nereti mainoties pat pa stundām.
Zigfrīds Gora komentēja: – Man ir grūti skaidrot, kā vīruss izplatās. Ņemot vērā, ka pansionātos ir karantīna, tuvinieki klientus neapciemo, darbiniekiem tiek mērīta temperatūra, kategoriski aizliegts, ja ir jebkādi simptomi, nākt uz darbu, visi norādījumi tiek ievēroti. Tomēr šobrīd mūsu uzdevums ir nepārtraukt un organizēt darbu tā, lai neapdraudētu vēl vairāk pārējos darbiniekus un klientus.
Tādēļ vakar, vēlā pēcpusdienā, tika sasaukta Madonas novada pašvaldības domes ārkārtas sēde, lai deputātus informētu par radušos situāciju, kā arī lemtu par veicamajiem organizatoriskajiem darbiem, lai varētu turpināt kvalitatīvi sniegt sociālās aprūpes pakalpojumu pansionātos, ņemot vērā šo situāciju.

Mainīgi stabila situācija

Tāpat izskanējusi informācija, ka saslimšana ar koronavīrusu skārusi atsevišķas Madonas novada izglītības iestādes. Situāciju izglītības jomā domes priekšsēdētāja vietnieks raksturoja kā mainīgi stabilu, jo neesot saslimšanas gadījumu skaita pieauguma iestādēs kopumā, bet gan pa kādam saslimšanas gadījumam skar te vienu, te otru izglītības iestādi.
– Dzelzavas pamatskolā svētku laikā tika konstatēta inficēšanās deviņiem darbiniekiem – pieciem pedagogiem un četriem tehniskajiem darbiniekiem. Šī ir pēdējā atveseļošanās nedēļa, tiek plānots, ka jaunnedēļ šie darbinieki varēs atsākt darbu. Tomēr, ņemot vērā šo situāciju, ka saslimšana konstatēta Dzelzavas pansionātā un pamatskolā, turklāt pāris darbiniekiem Dzelzavas speciālajā pamatskolā, kas atrodas turpat blakus, nav laba pašsajūta, arī šajā iestādē tika veikti testi. Kamēr tiek gaidīti rezultāti, tika pieņemts preventīvs lēmums uz šo nedēļu Dzelzavas speciālo pamatskolu slēgt, līdz 11. janvārim. Tikmēr Dzelzavas pamatskolā attālinātais darbs 7.-9. klasēm turpina notikt, tas nav traucēts, – informēja Zigfrīds Gora.
Pāris darbinieku inficēšanās gadījumi konstatēti arī pirmsskolas izglītības iestādē (PII) „Priedīte" Madonā un Kalsnavas pagasta PII „Lācītis Pūks" – šajās iestādēs uz laiku slēgtas pāris grupiņas. Tostarp atklājies, ka Degumnieku PII audzinātāja svētku laikā saņēmusi pozitīvu koronavīrusa testu. Tā kā šajā gadījumā kontaktēšanās ar kolēģiem vai izglītojamajiem saslimšanas laikā nav bijusi, ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) atļauju iestāde un grupiņas var turpināt strādāt.
Zigfrīds Gora akcentēja: – Jāuzsver, ka šodien un rīt situācija var mainīties, jo testi joprojām tiek nodoti. Otrkārt, viss notiek atklāti, nevienu gadījumu necenšamies slēpt, jo uzskatu, ka zināšanas mūs tikai pasargās. Tās liks sabiedrībai vēl vairāk piedomāt, piesargāties un ievērot nepieciešamos pasākumus. Kā arī ikkatrs gadījums tiek risināts, konsultējoties ar SPKC, kas mums dod rekomendācijas, kā rīkoties.

Pasargāts nav neviens

SPKC pārstāve Ilze Arāja laik-rakstam „Stars" skaidroja, ka situācija Madonas reģionā, tostarp Lubānas, Dzelzavas un Mārcienas sociālās aprūpes centros, nav unikāla. Valstī kopumā pieaug saslimušo skaits; sociālās aprūpes un pirmsskolas izglītības iestādes ir tās, kurās darbu nav iespējams nodrošināt attālināti, tādēļ tās ir viena no riska grupām un zonām.
Jāpiebilst, ka 14 dienu saslimstības ar „Covid-19" kumulatīvais rādītājs Madonas novadā ir 119, Lubānas novadā – 40, Ērgļu novadā – 19, Varakļānu novadā – 16, Cesvaines novadā – 6.

6.01.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px