Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Siltina daudzdzīvokļu māju Ozolos

ZANE BIKOVSKA

Autors • 28.07.2020.

Siltina daudzdzīvokļu māju Ozolos
Burtu lielums

Šā gada vasaras sākumā vērienīgas pārmaiņas piedzīvoja kāda daudzdzīvokļu māja Ozolos, Ozolu ielā 10 – tika uzsākti ēkas fasādes siltināšanas darbi. Lai sasniegtu rezultātu, pagāja ilgs laiks, kas prasīja daudz pacietības no visām procesā iesaistītajām pusēm. Šobrīd mājas siltināšana rit pilnā sparā un par paveikto prieku pauž daudzi.

– Siltināšanas darbus veic vietējā firma SIA „Trast būve", būvuzraugs SIA „RK celtnieks", kuru pārstāv Māris Čehovs. Projekta autors un autoruzraugs ir SIA „Ceturtais stils". Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 294 408,91 eiro, ALTUM grants 147 204,45 eiro, tai skaitā kompensējamā daļa par tehnisko dokumentāciju 1965,04 eiro un ALTUM aizdevums 145 239,42 eiro. Madonas novada pašvaldības sniegtais līdzfinansējums energoefektivitātes pasākumu atbalstam ir 2140,04 eiro. Sākotnējās sarunas par mājas siltināšanu uzsākām 2017. gadā, bet tobrīd nebija atvērti ALTUM projekti. Pagāja arī ilgs laiks, līdz tika sakārtota nepieciešamā dokumentācija, sekoja to iesniegšana. Procesu aizkavēja tas, ka bija neprecizitātes dokumentos un mums nācās izsludināt otru konkursu. Kolīdz tika noskaidrots iepirkuma uzvarētājs un iepirkuma dokumentācija saskaņota ar ALTUM, sākās darbu plānošana. Pavasarī sākās ar vīrusa izplatību noteiktie ierobežojumi valstī, nevarējām rīkot sapulces, lai apspriestu darbības gaitu, tomēr viss beidzās sekmīgi, un jūnija sākumā mājas siltināšana tika uzsākta. Darbu izpildes termiņš ir pieci mēneši, objektu plānojam pabeigt līdz šā gada oktobra sākumam, – informāciju sniedz projekta vadītāja Nadja Šruba.
Dzīvokļos, kuros bija palikuši vecie koka logi, tie nomainīti pret plastikāta logiem, tiek iestiklotas lodžijas un savests kārtībā ēkas jumts, pārmūrēti skursteņi. Lielākās grūtības, kas var kaitēt mājas siltināšanai, ir laikapstākļi. Pa šiem trim gadiem mājas iedzīvotājiem mainījušās arī domas, daudzos modušās bažas par to, vai vispār ēku nepieciešams siltināt. Tomēr viss izdevies veiksmīgi, un process notiek. Praktiski visas mājas, kas atrodas Ozolos, apsaimnieko biedrība „Ozolu mani", tai skaitā arī māju Ozolu ielā 10.
– Process aizsākās 2015. gadā, kad runājām par māju apsaimniekošanu kā tādu. Ozolos divas daudzdzīvokļu mājas apsaimnieko biedrība „Raiņi", pārējās – biedrība „Ozolu nami". Līdz šim praktiski visām Ozolu mājām ir nomainīti jumti, ir palikušas tikai divas mājas, kur tas vēl nav izdarīts. Es gribētu teikt, ka situācija ar māju apsaimniekošanu ir izvērtusies ļoti pozitīva. Kad cilvēki saprot, ka viņiem būs iespējams dzīvot ekonomiski un ietaupīt līdzekļus, darbība notiek. Mājai tika piedāvāts uzlabot energoefektivitāti, to nosiltinot, šeit par ārkārtīgi lielu uzņēmību jāuzteic mājas vecākā – Jana Teriška. Viņa veltīja daudz laika, lai pārliecinātu mājas iedzīvotājus un tie piekristu uzsākt ēkas siltināšanu, – stāsta bijušais Liezēres pagasta pārvaldes vadītājs Viktors Abramovs, kura vadībā tolaik tika uzsāktas pārrunas par ēkas fasādes siltināšanu.
Viņš uzsver, ka tikai tad, ja mājas vecākais ir apņēmīgs cilvēks un spēj rast pareizo komunikācijas veidu ar kaimiņiem, ir iespējams tikt pie rezultāta.
– Kas attiecas uz mājas iedzīvotājiem – kolīdz cilvēki saprot, ka nākotnē varēs dzīvot izdevīgāk un ietaupīt naudu, viņi piekrīt labiekārtot savu dzīves telpu. Daudzi to joprojām tā arī nav sapratuši, bet prieks, ka mājas iedzīvotāji domā par savu nākotni ilgtermiņā. Tā ir lieliska iespēja – dzīvot skaistā mājā, maksāt daudz mazākas summas par siltumu, ilgā laika periodā atmaksāt to naudu, kas nepieciešama siltināšanas izdevumu segšanai. Tas ir jāizmanto. Ieguvums un pozitīvais rezultāts ir novērtējams tikai procesa noslēgumā, – pauž Viktors Abramovs.
– Es biju idejas ierosinātāja. Šis projekts mums grūti nāca, jo mājas iedzīvotāji neticēja, ka ko tādu iespējams paveikt. Par mājas siltināšanu lēmām divus gadus, pagāja ļoti ilgs laiks, līdz sākās siltināšanas darbi. Tā kā mūsu māju pārvalda patiešām labs apsaimniekotājs, viss ir kārtībā. Rīkojām sapulces, aicinājām pie mums citu māju iedzīvotājus, kuri dalījās savā pieredzē un jau dzīvo nosiltinātās mājās, – stāsta Ozolu ielas 10 mājas vecākā Jana Teriška.
Viņa piebilst, ka māja bija kritiskā stāvoklī, tādēļ pēc ilgajām sarunām visiem izdevies panākt vienošanos par labu mājas siltināšanai. Jana uzsver, ka cilvēkiem ir jāsaprot, cik ļoti svarīgi ir saglābt savu dzīves telpu.
Mums pašiem taču pēc tam būs prieks gan par mājas ārējo izskatu, gan par savas dzīves kvalitātes uzlabošanos. Redzot, cik kārtīgi un kvalitatīvi strādā celtnieki, esam droši, ka rezultāts būs augstvērtīgs un ne mazāk kvalitatīvs kā darbs, kas šobrīd tiek ieguldīts, – gandarījumu pauž Jana Teriška.

29.07.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px