Pirms nedēļas aizvadītajās pašvaldību vēlēšanās Madonas novadā no 24 618 balsstiesīgajiem nobalsoja 8787 vēlētāji jeb 35,69%. Tā ir vēsturiski zemākā pilsoņu līdzdalība vietvaras vēlēšanās, bet tomēr nedaudz augstāka nekā Latvijā kopumā (34,1%), neraugoties uz mētāšanos par vēlēšanu norisi Madonas novadā – vispirms to pārcelšanu uz 11. septembri un pēc tam tikai dažas dienas pirms vēlēšanām, kad jau visā Latvijā bija sākusies iepriekšējā balsošana, pieņemto lēmumu, ka vēlēšanas 5. jūnijā notiks arī Madonas novadā.
Vēlēšanu dienā iegriezāmies arī vienā no Madonas novadā izveidotajiem iecirkņiem pagastos – Kusas pamatskolā, kur tas šajās vēlēšanās tika izveidots pirmo reizi, jo līdz tam daudzus gadus vēlēšanu iecirknis darbojās Aronas pagasta pārvaldes ēkā. Pārliecinājāmies, ka vēlētājiem te patiešām ir ērta piekļuve, tiek ievērotas visas epidemioloģiskās drošības prasības, tāpat telpas, kā jau skolā, ir plašas un gaišas, turklāt vismaz rīta pusē, kad saules stari jau ļoti sildīja, šajā iecirknī bija patīkami vēsi.
Novērojām, ka rindas te neveidojās, bet vēlētāji cits pēc cita nāca nepārtraukti. Nebija arī nekādas kavēšanās, cilvēki savu izvēli izdarīja ātri, ilgi nepētot ne sarakstus, ne programmas. Acīmredzot visu jau bija izdomājuši laikus mājās, lai lieki nebūtu jāuzkavējas iecirknī. Katrā ziņā balsotāju bija gana daudz. Pavisam Kusas pamatskolā nobalsoja 372 vēlētāji. Par derīgām aploksnēm tika atzītas visas 372, bet par derīgām zīmēm – 365.
Arī iecirkņa komisijas priekšsēdētāja Inese Skraustiņa, vaicāta par vēlēšanu norisi, atzina, ka viss norit raiti. Viņai kā komisijas priekšsēdētājai šīs ir otrās vēlēšanas, bet līdz tam ir veikusi arī komisijas sekretāres un komisijas locekles pienākumus.
– Pats sākums, kad vēlēšanu iecirknis bija jāiekārto ļoti īsā laikā un jāveic citi priekšdarbi, lai vēlēšanas atlikušajās dažās dienās norisinātos bez sarežģījumiem, bija saspringts gan saistībā ar vēlēšanu datuma neskaidrību, gan ar jaunajām tehnoloģijām. Ļoti labi, ka divās iepriekšējās balsošanas dienās paspējām pārliecināties, kā darbojas jaunā tiešsaistes sistēma, viedierīces, un iespēja to visu apgūt bija visiem komisijas locekļiem, lai vēlēšanu dienā, kad vēlētāju pieplūdums ir vislielākais, varētu strādāt droši, bez bažām. Arī vēlētājus interesēja, kas skenējot īsti viedtālrunī parādās, proti, tajā parādījās vārds, uzvārds, personas kods un uzraksts „Drīkst balsot". Arī internets vismaz pagaidām darbojas lieliski, bez traucējumiem, un mēs ļoti ceram, ka tā būs visu laiku un nekāds rezerves variants, reģistrācijas aploksnes nebūs jāizmanto. Gan iepriekšējās balsošanas dienās, gan patlaban viss iet ļoti raiti. Katrā ziņā ievadīt datus, tos noskenēt mums problēmas nesagādā. Īstenībā jaunās tehnoloģijas jau ļoti atvieglo vēlēšanu iecirkņu komisiju darbu – nekas ar roku nav jāraksta, balsis tiek saskaitītas ar skenera palīdzību, līdz ar to atkrīt kļūdīšanās iespējas, – uzsvēra Inese Skraustiņa.
Viņa atklāja, ka bijuši patīkami pārsteigti par pirmo iepriekšējās balsošanas dienu, kad nepārtraukti sāka nākt vēlētāji uzreiz pēc pulksten četriem pēcpusdienā un vaļā tika vērts iecirknis. Pirmajās četrās stundās nobalsoja 37 vēlētāji, un tas ir diezgan daudz, bet pavisam iepriekš divās dienās nobalsoja 126. Arī noskaņojums vēlētājiem kopumā ir labestīgs, kaut gan vēlēšanas notiek „Covid-19" pandēmijas apstākļos, un tas rada arī sava veida emocionālu spriedzi, uztraukumu, saviļņojumu.
– Piektdien pie mums bija arī Valsts policija, pārbaudīja, kā tiek ievērotas epidemioloģiskās drošības prasības, interesējās, vai ir iegādātas maskas, dezinfekcijas līdzekļi, vai iecirkņa izkārtojums atbilst noteiktajām prasībām. Tas viss mūsu iecirknī, protams, tika nodrošināts, kaut gan gandrīz visi vēlētāji nāca ar savām maskām. Tāpat lielākajai daļai līdzi bija savas pildspalvas, bet, ja nebija, tās arī varēja saņemt uz vietas, – pastāstīja Inese Skraustiņa.
Apkopojot vēlēšanu rezultātus, atklājās, ka šajā iecirknī visvairāk vēlētāju nobalsoja par „Latvijas Reģionu apvienības", „Latvijas Zemnieku savienības" sarakstu – 138 jeb 37,1% vēlētāju; par „Jauno Vienotību" – 99 jeb 26,6%; partiju „Vienoti Latvijai" – 44 jeb 11,8%; „Latvijas attīstībai", „Politiskās partijas Izaugsme" sarakstu – 35 jeb 9,4%; Jauno konservatīvo partiju – 25 jeb 6,7%; Nacionālo apvienību „Visu Latvijai!"-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" –
24 jeb 6,4%.
11.06.2021.