OŠUPES pagasta multifunkcionālajā centrā “13. km” regulāri tiek organizētas interesantas un radošas aktivitātes. Šobrīd centra darba laikā ikvienam ir iespēja iemēģināt roku papīra gatavošanā un no tā izveidot apsveikumu.
– Veicinot dažādas aktivitātes, lai rūpētos par dabu, centrā bijām aizdomājušies par paīra otrreizēju pārstrādi. Radās doma izmēģināt uztaisīt pašiem savu papīru, – pastāsta Dace Kalniņa, multifunkcionālā centra "13. km" vadītāja. – Izrādās, tas nav nemaz tik sarežģīti. Izlietotās papīra lapas, avīzes saplēš smalkos gabaliņos un diennakti notur ūdenī, lai kārtīgi izšķīst. Interesanti, ka parastais papīrs nemaz tik ātri nešķīst. Pēc tam papīrs tiek sablenderēts. Kad izveidojusies putra, pievieno PVA līmi. Esam izstrādājuši tehniku, kā papīru nospiest. Vienkāršā foto rāmī iestiprina celtniecības sietu un ielej izveidoto masu, lai tā notek. Ar otru sieta daļu var nospiest masu. Kamēr masa mitra, tajā var iespiest dažādus ornamentus, krāsainas salvetes, kaltētus augus. Pēc tam viss tiek kaltēts. Kad jaunais papīrs izžuvis, to var krāsot. Šoreiz veidosim apsveikuma kartītes Valentīndienā. Tāpat pārrunājām, kā varētu mūsu veidoto papīru izspiest plānāku. Šādi darbojoties, bērniem veidojas izpratne par otrreizēju pārstrādi. Paši regulāri vācam arī makulatūru. Papīra veidošanas meistarklase bērniem sniedza ieskatu, ka to varam arī paši, bez īpašām iekārtām. Ir prieks, ka bērniem patīk un viņi izpaužas ļoti radoši. Papīra gatavošana ir jauka un izzinoša nodarbe.
03.02.2026.