Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Pieminēs 1941. gadā deportētos cilvēkus

ZANE BIKOVSKA

Autors • 10.06.2021.

Burtu lielums

CESVAINĒ pirmdien – 14. jūnijā – pulksten 10 Cesvaines baznīcā sāksies piemiņas brīdis, kura laikā atmiņā tiks atsaukti tie cilvēki, kuri pirms 80 gadiem piedzīvoja vienu no baisākajām padomju okupācijas represijām – izsūtīšanu uz Sibīriju.

– Svētbrīdis baznīcā sāksies desmitos no rīta, baznīcas telpa ir ļoti plaša, un cilvēkiem nebūs jādrūzmējas. Lai piemiņas brīža laikā nerastos tehniskas ķibeles, lasījums tika iepriekš ierakstīts, un tas tiks atskaņots pulksten 11. Cesvainē ir divas piemiņas vietas, pie kurām vienmēr noliekam ziedus, – viena no tām ir baznīcas dārzā, bet otra pie dzelzceļa stacijas. Mani vienmēr emocionāli uzrunā šie atceres pasākumi, katram izsūtītajam cilvēkam ir savs personīgs stāsts, atmiņas par to, – saka Cesvaines novada domes priekšsēdētājs Vilnis Špats.
Viņš ik gadu, uzrunājot atceres brīža dalībniekus, uzsver, ka vēsturiskie notikumi jānodod tālāk nākamajām paaudzēm, un arī šis piemiņas pasākums nebūs izņēmums.
– Es aicinu cilvēkus dalīties ar saviem likteņstāstiem, stāstīt par to bērniem un mazbērniem. Man pašam radinieki netika izsūtīti, bet šī nežēlīgā rīcība ir pierādījums tam, kā sveša un totalitāra vara izrīkojās ar cilvēkiem un darīja to tikai tāpēc, ka šie cilvēki bija lojāli pret savu zemi. Šie fakti, notikumi ir regulāri jāatgādina, jāpiemin. Esmu izlasījis visas iespējamās grāmatas par leģionāriem, lai izprastu, kādi viņi bija, lai izprastu viņu laika notikumus. Vecāki man neko daudz par to laiku nepastāstīja, un tolaik jau arī nedrīkstēja daudz stāstīt. Liela daļa neinteresējas par šiem notikumiem, nesaprot un nevēlas saprast, zināt, jo uzskata, ka tas bija sen un vairs nav svarīgi, bet tā nav! – pārliecināti pauž Vilnis Špats.
Cesvaines kultūras nama vadītāja Kristīne Aumele piebilst – nav nekā personīgāka par cilvēka vārdu un uzvārdu. Tāpat kā daudzviet Latvijā, arī Cesvainē piemiņas brīža ietvaros notiks lasījums, kad tiks nosaukti visi 1941. gadā no Cesvaines izsūtītie cilvēki, kopumā 36. Lasījumu ierunājusi cesvainiete Māra Bandeniece, kam paaudžu griežos ir tieša saistība ar šo notikumu.

11.06.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px