Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Mārcienas bibliotēkai 120 gadi

STELLA PUTNIŅA

Autors • 01.08.2024.

Mārcienas bibliotēkai 120 gadi
Burtu lielums

20. jūlijā notika svētki par godu Mārcienas bibliotēkas 120 gadu jubilejai. Vēl ir daudz, ko uzzināt un pētīt par bibliotēkas vēsturi.

Mārcienas bibliotēkas vadītāja Maija Jaunbērziņa stāsta: – Kultūras kartē ir ierakstīts, ka 1901. gadā Mārcienā dibina bibliotekāru biedrību. Tādēļ šis tiek ņemts kā atskaites punkts bibliotēkas gadu skaitīšanā. Protams, ka bibliotēka kā tāda toreiz izskatījās pavisam citādāka, iesākumā tā atradās vienā telpā un bija tikai nedaudz grāmatu. Šajā laikā pagasta dzīvi vadīja dažādas biedrības un jaunizveidotā bibliotekāru biedrība bija viena no tām. Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja rīcībā nesen ir nonākusi viena no šīs biedrības priekšsēdētāja dienasgrāmatām. Cerējām, ka informāciju, ko iegūsim no tās, būs iespējams izmantot bibliotēkas 120 gadu svinību veidošanā, bet šo informāciju nebija iespējams tik ātri izpētīt un apkopot. Tādēļ es saviem spēkiem centos apkopot sev pieejamo bibliotēkas vēsturi. Tieši bibliotekāru biedrība bija tā, kas Mārcienā uzbūvēja kādreizējo biedrības namu, kurā tika gan dziedāts un dejots, gan spēlēts teātris.
Pasākuma viesi varēja aplūkot dažādas izstādes. Viena no tām bija par Mārcienas bibliotēkas vēsturi. Maija Jaunbērziņa dalās ar būtiskākajiem vēstures faktiem un pārdomām: – Ir saglabājušās ziņas, ka bibliotēkas biedrību dibina grupa vietējo sabiedrisko darbinieku ar Jāni Stūrīti priekšgalā. 1921. gadā biedrībai piešķir Mārcienas krogu ar stadulu, savukārt 1924. gada 23. jūnijā sākas biedrības nama būvniecība. Šajā laikā Mārcienas bibliotēkas biedrība regulāri saņem grāmatu komplektus no kultūras fonda. 1926. gadā uz Mārcienas 1372 iedzīvotājiem ir 234 grāmatas. Ieskatam – šobrīd grāmatu fonds ir mērījams vairākos tūkstošos. 1936. gadā fondā ir jau vairāk nekā divi tūkstoši grāmatu, taču biedrības rosīgo darbu pārtrauc Otrais pasaules karš – cieta gan ēka, gan inventārs. Pēc tam bibliotēka pārceļas uz pagasta galveno ēku "Vecais ciems". Uz telpām, kur bibliotēka atrodas šobrīd, tā pārceļas septiņdesmitajos gados. Tātad, ar izstādi vēlējos parādīt, kas ir bibliotēka šodien – šeit ir izstādes, pasākumi, meistarklases, sarunas, dzeja, žurnāli un vienkārši satikšanās vieta.
Bija apskatāma arī bibliotēkas sagatavotā Ilzes Indrānes grāmatu izstāde, jo viņa ir strādājusi Mārcienas skolā ar apvienotajām bērnu nama 1.-4. klasēm. Izstādē bija aplūkojamas visas Ilzes Indrānes grāmatas. Redzama bija arī Solvitas Lapatko gleznu izstāde un viņas tēva, dzejnieka Aivara Aivieksta dzejas grāmatu izstāde.
No 1971. gada līdz 2016. gadam Lilita Rozniece strādāja Mārcienas bibliotēkā, kā arī četrus gadus bija tās vadītāja. Viņa bibliotēkā nostrādāja 45 gadus, kas ir ļoti ilgs laiks, tādēļ svarīgi pieminēt, ka pasākumā tika godināta arī viņa.
Vēlāk norisinājās dzejas pasākums, kurš veidots sadarbībā ar kultūras namu un kurā apmeklētājus priecēja Iveta Krūmiņa ar dzejas un miniatūru lasījumiem, kā arī mūziķis Aivars Osis. – Tā bija dāvana visiem bibliotēkas apmeklētājiem. Tajā dienā daudzi arī netika, jo paralēli norisinājās daudz citu pasākumu. Bet bija skaisti, sirsnīgi un jauki, – atceras Maija Jaunbērziņa.
Pieejamas bija arī lielās spēles, kas tika atvestas no Madonas novada bibliotēkas bērnu nodaļas. Bērnus un jauniešus svētkos izklaidēja Mārcienas jauniešu centra vadītāja Adrija Kaire, kā arī pirms svētkiem, 12. jūlijā, Mārcienas jauniešu centrā "Ideja", norisinājās radošās darbnīcas "Grāmatu pavadoņi". Adrija Kaire stāsta: – Pasākums "Grāmatu pavadoņi" tika veidots pēc jauniešu iniciatīvas, jo Mārcienas bibliotēka un jauniešu centrs atrodas blakus kabinetos un vēlējāmies sveikt svētkos. Radošajās darbnīcās tika veidotas grāmatzīmes. Tika izmantots akvareļu papīrs un akvareļi, ko paši jaunieši bija sagādājuši, kā arī tika izmantoti jau jauniešu centrā esošie materiāli. Bija iespēja radoši izpausties, veidojot grāmatzīmes visdažādākajās krāsās. Kā iedvesma tika izmantotas asociācijas par vasaru un grāmatām. Beigās darbiņi tika sagriezti tā, lai atbilstu grāmatzīmju parametriem. Izveidotās grāmatzīmes tika dāvinātas bibliotēkai kā apsveikums svētkos.
Savukārt kultūras nama vadītāja Zanda Buzina bija noorganizējusi pašdarbības kolektīvu koncertu, kurā tika sveikta arī bibliotēka skaistajos svētkos.
– Vēlos pateikt paldies Madonas novada bibliotēkai par dāvanām, kā arī ikvienam, kurš atcerējās, bija kopā un vēlēja Mārcienas bibliotēkai daudz baltu dieniņu.
Īpašs paldies novada domei par dāvanu, jo jebkurš eiro bibliotēkai ir ļoti svarīgs, tādēļ ka grāmatas šobrīd ir ļoti dārgas. Paldies Adrijai Kairei un Zandai Buzinai, bez kurām šo pasākumu būtu bijis ļoti grūti noorganizēt, – pateicas bibliotēkas vadītāja Maija Jaunbērziņa.


02.08.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px