Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Mākslas pamatus apgūst klātienē

INESE ELSIŅA

Autors • 20.10.2020.

Mākslas pamatus apgūst klātienē
Burtu lielums

Ja nodoms ir apmeklēt Ērgļu Mākslas un mūzikas skolu, jāzina, ka skolas mūziķi darbojas Ērgļu saieta namā, bet mākslas nodaļas telpas atrodas Ērgļu novada pašvaldības domes ēkas mansarda stāvā. Tieši šeit sastopama skolas direktore un mākslas priekšmetu skolotāja Iveta Pedele, un te apņem jumta stāvam piemērota atmosfēra – estētiski noformēta, mākslinieciski pievilcīga un aizraujoši iedvesmojoša apmeklētājiem.

Ēkā no jauna iekārtota klase veidošanai – darbam ar mālu. Keramikas darbu izdedzināšanā mākslas nodaļai palīdz nevalstiskā organizācija „Ķenguru skola". Audzēkņi ir bieži viesi „Ķenguros", kur skolotāja Andra Džiguna keramikas darbnīcā top dažādi māla darbi, notiek plenēra nodarbības. Arī mūzikas nodaļas audzēkņi tur vasaras radošo darbnīcu ietvaros piedalās keramikas nodarbībās, bungu un citu sitaminstrumentu darbnīcās.

Kā stāsta skolas direktore Iveta Pedele, šajā mācību gadā no skolas 50 audzēkņiem 27 skolēni mācās mūziku, bet 23 audzēkņi apmeklē nodarbības mākslas nodaļā. Skolā strādā astoņi skolotāji un viens tehniskais darbinieks. Izglītības iestādē pamatā skolojas audzēkņi no Ērgļu novada – vairākums tepat no Ērgļiem, Ērgļu pagasta, daži no Jumurdas pagasta un viens, kura dzīvesvieta ir Mazozoli – Ogres novadā.
Audzēkņi mākslas nodaļas 1. kursā tiek uzņemti, sākot no 9 gadiem jeb vispārizglītojošās skolas 3. klases. Mūzikas nodaļā audzēkņus uzņem, sākot no 7 gadu vecuma jeb 1. klases, atbilstoši instrumentu specifikai.
Skola rūpējas par iestādes tēla veidošanu un nešanu tautā, tāpēc tradicionāli piedalās Ērgļu novada rīkotajos pasākumos. Tradīcijas tiek koptas arī skolas iekšējā darbā. Skolotāja Ieva Veipa, piemēram, izveidojusi Facebook vietnē skolas lapu. Uz Zinību dienu 1. kursa un 1. klases audzēkņi tika uzaicināti ar īpašu nosūtītu ielūgumu, šogad tas tika darīts WhatsApp vietnē, un labākie audzēkņi tika cildināti par iepriekšējā mācību gada sasniegumiem. Savukārt Skolotāju dienā stundas vadīja pēdējā kursa un beidzamās klases audzēkņi, gan ar jokiem, gan nopietnību iejūtoties pedagogu ādā.
Beidzot mācību gadu, 1.-5. kursa audzēkņi strādā vasaras plenērā. Tā ietvaros tiek organizēta tematiska nodarbība, kur audzēkņi veido telpiskus objektus no dabas materiāliem. Par plenēra tradīciju ir kļuvusi radoša tematiska pēcpusdiena, piemēram, „Ēdiens kā māksla", „Dabas arhitektūra", „Aplis", veltīta kādam mākslas virzienam, stilam vai laikmetam. Mākslas nodaļā semestru beigās un pēc vasaras prakses-plenēra notiek darbu vērtēšanas skates. Darbus aplūkot tad aicināti vecāki. Skatēs tiek atzīmēti audzēkņu labākie darbi, un skola veido audzēkņu labāko darbu uzkrājumu.
Skolas audzēkņu lielās izstādes tiek iekārtotas Ērgļu saieta namā, kur tās var apskatīt plaša sabiedrības daļa. Semestru skates darbu izlikšanai tiek izmantots arī pašvaldības
2. stāva vestibils.
Mākslas nodaļas pedagogi aizsākuši tradīciju valsts konkursa 1. kārtas darbu izvērtēšanā sadarboties ar kaimiņu skolām. – Pirmo reizi aicinājām kolēģus no Pļaviņām, Inešiem un Lubānas ar audzēkņu darbiem ierasties Ērgļos, nākamo reizi braucām uz Lubānu, kur pievienojās Varakļānu Mūzikas un mākslas skolas kolēģi, un šogad tikāmies Pļaviņās. Tā izveidojas metodiska sadarbība un pieredzes apmaiņa, – komentē skolas direktore.
Skola labprāt uzņem viesus no citām skolām un iestādēm. 2018. gadā pieredzes apmaiņas ekskursijā ērglēniešus apciemoja Rīgas skolotāju apvienības „Radošuma pils" biedri, kā arī delegācija no Ķelnes-Reizīkes. Bieži viesiem tiek organizētas radošās darbnīcas. 2019. gada jūnijā pieredzes apmaiņas braucienā skolā viesojās kolēģi no Sējas Mūzikas un mākslas skolas, ciemiņi vēroja orķestra mēģinājumu pirms došanās uz Vēvelsburgas Jauniešu festivālu.
Regulāra un cieša sadarbība iestādei izveidojusies ar Ērgļu vidusskolu, gan rīkojot audzēkņu darbu izstādes, gan organizējot mākslas darbnīcas skolotājiem vidusskolas vecāku nedēļas pasākumos, piedaloties Ērgļu novada izglītības darbinieku konferences rīkošanā, uzņemot Ērgļu vidusskolas viesus un prezentējot skolu, vadot radošās darbnīcas. – Ar radošajām darbnīcām esam piedalījušies gan vidusskolas Adaptācijas dienā, gan Dzejas un mākslas dienu organizēšanā un norisē. Bez tam sadarbojamies ar Ērgļu saieta namu, pirmsskolas izglītības iestādi „Pienenīte", sociālās aprūpes centru Ērgļos un Liepkalnes „Kastaņās", Sausnējas un Jumurdas pagasta pārvaldēm, – precizē Iveta Pedele.
Cieša sadarbība veidojusies ar R. Blaumaņa memoriālo muzeju „Braki" un biedrību „Rūdolfa Blaumaņa kultūrvēsturiskais mantojums": skola piedalās projektos un pasākumos – gan Muzeju naktīs, gan veidojot ilustrācijas biedrības izdotajām grāmatām, gan vadot radošās darbnīcas R. Blaumaņa literārās prēmijas noslēguma pasākumos. Laba sadarbība skolai ir ar Brāļu Jurjānu muzeju „Meņģeļos", kur pasākumos visbiežāk piedalās mūzikas nodaļas audzēkņi. Muzejos notikušas plenēra nodarbības un audzēkņu darbu izstādes.
Interesanta sadarbība izveidojusies ar Ērgļu luterāņu draudzi – baznīcā tiek rīkotas audzēkņu darbu izstādes, mūziķi piedalās svētku dievkalpojumos Ziemassvētkos un Lieldienās. 2017. gada pavasarī draudze organizēja gleznu konkursu „Radi patiesību. Rādi patiesību!", konkursa noslēgumā tika izveidota ceļojoša izstāde. 2018. gada pašā nogalē izveidota izstāde „Brīnumi Bībelē", kas joprojām apskatāma baznīcā.
– Mums nav noslēgti starptautiski sadarbības līgumi, bet skola iekļaujas Ērgļu novada pašvaldības un Ērgļu vidusskolas īstenotajos projektos kā sadarbības partneri, –
par starptautisko pieredzi vēsta direktore. – Tā 2018. gadā skolas orķestra grupa koncertēja Ķelnē-Reizīkē; 2019. gada vasarā skolas absolventu pūtēju orķestris piedalījās II Starptautiskajā deju festivālā „Ērgļu Raksti" un Vēvelsburgas 33. Starptautiskajā Jauniešu festivālā. 2019. gada vasarā mākslas nodaļas skolotājas vadīja darbnīcas jauniešu starptautiskās nometnes Ērgļi-Ķelne-Reizīke dalībniekiem.
Visas starptautiskās aktivitātes „Covid-19" dēļ jau gadu ir atliktas, vīruss ietekmējis arī pašmāju dzīvi.
– Pēc brīvlaika divas nedēļas strādāsim attālināti, savukārt mūziķi individuālās stundas varēs noturēt klātienē. Ja „Covid-19" ierobežojumi ievilksies, iespējams, arī mēs, māk-
slas nodaļā, risināsim jautājumu par darbu klātienē. Telpas ļauj audzēkņiem piedāvāt gandrīz vai individuālu apmācību, iespējams, to darīsim, – atzīst direktore. – Pavasarī, kad pandēmijas dēļ bija izsludināta ārkārtējā situācija, strādājām attālināti. Tas bija smags laiks, bet visi septiņi mākslas nodaļas beidzēji un trīs mūziķi skolu pabeidza. Evelīna Estere Jansone absolvēja flautas apmācību mūzikas nodaļā, šogad viņa beigs skolas mākslas nodaļu.
Ieceres un darbi skolā nav apstājušies. 16. oktobrī mūzikas skolas audzēkņi – flautu duets – piedalījās Vidzemes reģiona mūzikas skolu koncertā „Ciemos pie Alfrēda Kalniņa". Pagājušajā mācību gadā skolotājas Ievas Veipas 4. kursa audzēknes devās uz netradicionālās modes skati-konkursu „Flora un fauna" Špoģu Mūzikas un mākslas skolā. Šogad visa komanda ir gatava piedalīties konkursā, kur veidos tērpus par kosmosa tēmu.
Madonā šodien pulcējas reģiona mākslas skolu skolotāji, un Jāņa Simsona Madonas mākslas skolā tiks izvērtēti ērglēniešu 3., 4., 5. kursa darbi, ko skolas audzēkņi radīja konkursa „Gaismas rādiusā" ietvaros. – Ceram, ka Madonā dzirdēsim skaidrojumu, kas mākslas skolas sagaida pēc administratīvi teritoriālās reformas ieviešanas, – aizdomājas Iveta Pedele. – Manuprāt, lai kādas būtu izmaiņas, bērni mūziku un mākslu Ērgļos mācīsies. Tā Ērgļos ir nepieciešamība, rota un greznums.
Viens no skolas galvenajiem uzdevumiem ir mērķtiecīgs darbs ar talantīgākajiem audzēkņiem. Skolotāji audzēkņiem un viņu vecākiem sniedz informāciju par tālākizglītības iespējām, mudina absolventus, kuri vēlas turpināt mākslas vai mūzikas izglītību, apmeklēt izvēlētās mācību iestādes Atvērto durvju dienas vai sagatavošanas kursus. Iespēju robežās skola organizē braucienus uz vidējā posma izglītības iestādēm. Mūzikas nodaļas audzēkņi izmanto iespēju turpināt mācības skolā arī pēc profesionālās ievirzes izglītības apliecības saņemšanas, lai sagatavotos iestājeksāmeniem mūzikas vidusskolā vai padziļināti apgūtu izvēlētā instrumenta spēli.



21.10.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px