Ērgļos aizvadītā gada 22. aprīlī tika atvērts multifunkcionālais centrs. Centra mērķis ir uzlabot dzīves kvalitāti Ērgļu iedzīvotājiem, dodot iespēju apmeklēt centru, kurā tiek nodrošināta paaudžu savstarpējā sadarbošanās, pilsoniskā līdzdalība sabiedriskajās aktivitātēs, pašapziņas veidošana un lietderīga brīvā laika pavadīšana visām paaudzēm.
Ērgļos iepriekš nav bijis šāda veida brīvā laika pavadīšanas centra. Tā funkcijas ir pildījušas citas pašvaldības struktūrvienības, kā, piemēram, saieta nams, bibliotēkas, sporta organizatori, kāda no biedrībām vai paši iedzīvotāji. Jau pavisam drīz varēsim svinēt centra pirmā gada jubileju. Kopumā šis laiks ir bijis darbīgs un daudzpusīgs. Ņemot vērā, ka iepriekšējā darba pieredze man saistījās ar citu novadu, nepārzināju vietējo tradīcijas, iedzīvotājus un viņu kultūras paradumus, centra pirmajā pastāvēšanas pusgadā liels laiks tika veltīts izpētei, pagasta iepazīšanai un dažādu aktivitāšu plānošanai.
Ikdienā centru visvairāk apmeklē bērni no 1. līdz 6. klasei. Uz centru bērni nāk, lai lietderīgi pavadītu brīvo laiku līdz autobusam vai kādiem pulciņiem. Nāk arī bērni, kuri vienkārši grib pavadīt savu brīvo laiku kopā ar draugiem. Bērniem centrā tiek organizēti dažādi tematiskie pasākumi. Šobrīd notiek aktīva jaunu pasākumu plānošana, piemēram, viktorīnas, pasākumi ģimenēm ar bērniem, radošās darbnīcas, tematiskie pasākumi, tradīciju izzināšanas pasākumi un citas aizraujošas nodarbes. Pasākumus bērniem palīdz organizēt jaunieši. Viņi nāk ar savām idejām, un kopā mēs radām lieliskas aktivitātes.
Darbs ar jauniešiem un viņu piesaisti līdzdarboties norit lēnāk. Jaunieši ir samērā aktīvi, piedaloties dažādos interešu izglītības pulciņos, kas aizņem daudz laika, un papildu laika aktivitātēm ārpus skolas un pulciņiem nepietiek. Neskatoties uz to, jaunieši ir ieinteresēti jaunām iespējām un izaicinājumiem. Mums ir izveidojusies lieliska sadarbība ar Madonas jauniešu domes pārstāvjiem, kuri apciemoja jauniešus Ērgļos un dalījās ar savu pieredzi. Madonieši motivēja Ērgļu jauniešus ne tikai iesaistīties vietējā pagasta dzīvē, bet arī līdzdarboties Madonas jauniešu domē, kas dod lielākas iespējas izzināt domes darbību un iegūt pieredzi. Pēc šī pasākuma Ērgļu vidusskolas viena skolniece pieteicās darboties Madonas jauniešu domē.
Šobrīd aktīvs darbs notiek par brīvprātīgā darba popularizēšanu Ērgļos. Arī agrāk jaunieši veica brīvprātīgo darbu, bet tagad viņiem ir iespēja, to veicot, piefiksēt darba stundas un, sakrājot gada laikā 60 brīvprātīgā darba stundas, saņemt Madonas novada pašvaldības izsniegtu apliecinājumu. Nākotnē plānotas dažādas aktivitātes un pasākumi – iesaistīšanās projektos, piedalīšanās apmācībās, projektu rakstīšana, pasākumu organizēšana, brīvprātīgais darbs, sadraudzības veidošana ar citiem centriem, līdzdarbošanās pagasta un novada dzīvē – tās ir tikai dažas idejas, kuras kopā ar jauniešiem plānojam veikt nākotnē. Iespēju ir daudz, tikai pašiem ir jāgrib un jādara!
Centrs organizē arī dažādus pasākumus pieaugušajiem. Pieredze rāda, ka pieaugušie labprātāk piedalās attālinātajos, ne klātienes pasākumos. Liela atsaucība no iedzīvotājiem bija āra aktivitātes un izaicinājumi – soļošanas izaicinājums un orientēšanās pagastā. Tepat centrā ir notikušas klātienes darbnīcas, piemēram, vizuālās kolāžas veidošana un sveču liešana. Šobrīd iedzīvotājiem ir lieliska iespēja piedalīties Ukrainas kamuflāžas tīklu siešanā. Šādas aktivitātes, manuprāt, vieno sabiedrību. Par turpmākajiem pasākumiem iedzīvotāji tiks informēti gan sociālajos tīklos, gan vietējā Ērgļu apvienības pārvaldes izdevumā.
Multifunkcionālajam centram ir izveidojusies sadarbība ar senioru biedrību Ērgļos. Ar viņiem tiek plānoti dažādi pasākumi atbilstoši viņu vajadzībām un interesēm. Piemēram, jau martā senioriem tiek organizēta tikšanās ar Madonas novada Sociālā dienesta Ērgļos darbiniecēm, lai informētu seniorus par aktualitātēm sociālajā jomā un atbildētu uz senioriem interesējošiem jautājumiem. Pasākuma norises laikā izrunāsim jautājumus par turpmākajiem pasākumiem, kādos seniori vēlētos piedalīties.
Ērgļos ir draudzīgi un atsaucīgi cilvēki. Ir izveidojusies lieliska sadarbība ar Ērgļu vidusskolu, sporta organizatoru, saieta namu, sociālā dienesta darbiniecēm, mākslas skolu, muzeju, pārvaldes vadību un visiem darbiniekiem. Sadarbība ir izveidojusies arī ar vietējiem uzņēmumiem, piemēram, konditoreju "Našķotava" un veikalu "Ievziedi un ogas". Kopā var izdarīt lielas lietas!
Vēlos organizēt tādus pasākumus, lai tie būtu interesanti un saistoši ikvienam Ērgļu, Sausnējas un Jumurdas iedzīvotājam. Tāpēc aicinu ikvienu nākt uz centru, rakstīt vai zvanīt un izteikt savas vēlmes un intereses. Uzzinot sabiedrības vēlmes un idejas, veidosies dažādība organizētajos pasākumos. Ikviens iedzīvotājs laipni gaidīts Ērgļu multifunkcionālajā centrā!
EVA LASMANE,
Ērgļu multifunkcionālā centra vadītāja
28.02.2023.