Neraugoties uz vīrusa epidēmijas izraisīto ārkārtējo situāciju valstī, Cesvaines pilī turpinās vērienīgi pārbūves un restaurācijas 3. kārtas būvdarbi. Būvdarbu laikā pils apmeklētājiem ir slēgta, un, visdrīzāk, tikai jauno tūrisma sezonu uzsākot, apmeklētāji varēs redzēt iespaidīgās pārmaiņas.
Darbu izpildes (pabeigšanas) termiņš, tai skaitā ar būvobjekta pieņemšanu ekspluatācijā, ir šā gada 20. decembris. Trešās kārtas būvdarbi Cesvaines pilī tika uzsākti pagājušā gada rudenī, un tie turpinās visu šo laiku. Tā kā šajā tūrisma sezonā pili varēja aplūkot tikai no ārpuses un pa gabalu, intriga saglabājās – kādas pārmaiņas notiek pils iekšienē remontdarbu laikā. Par to, kas notiek aiz pils durvīm, aicināju pastāstīt Madonas novada pašvaldības projektu ieviešanas nodaļas projektu sagatavošanas un ieviešanas speciālisti Ivetu Raimo.
– Būvdarbi tiek veikti pārrobežu sadarbības projekta Nr. LV-RU-002 „Kultūras un vēsturiskā mantojuma saglabāšana un veicināšana Latvijā un Krievijā" ietvaros. Projekta vadošais partneris ir Daugavpils pilsētas dome, kā partneri šobrīd jau ir Madonas novada pašvaldība, Pleskavas administrācija, kā arī VAS "Valsts nekustamie īpašumi". Šajā kārtā svarīgi bija sakārtot komunikācijas, atrisināt siltuma problēmas. Pilī līdz šim bija tikai krāsns apkure, bet turpmāk tiks izmantota centrālā apkure, kas daļā pils ir sakārtota. Ziemā nekad telpas nevarējām ar krāsns apkuri piesildīt. To, ko iespējams restaurēt, darām. Saglabāta un restaurēta daļa no vēsturiskajām krāsnīm un kamīniem. Pabeigta glazētu māla podiņu krāsns restaurācija pirmajā stāvā un tumši zaļi glazētu podiņu kamīna (valsts aizsardzības Nr. 4047) restaurācija torņa telpā. Trešajā kārtā būs sakārtota arī semināru telpa, jo pēc telpām pilī parasti ir bijis pieprasījums. Ir veikta grīdas kanālu atvērumu izveide esošā grīdas ieklājuma slānī. Lai arī senās parketa grīdas ir stipri bojātas, iespēju robežās tās tika pielāgotas, restaurētas vai ir klātas no jauna. Pagrabstāvā gandrīz pabeigti visi apdares darbi – sienu un grīdu flīzēšana, elektroinstalācijas un apkures sistēmas ierīkošana. Turpinās pandusa (uzbrauktuves) sienas pamatu pārmūrēšanas darbi, lai drīzumā uzstādītu liftu. Līdz ar to cilvēki ar īpašām vajadzībām varēs apmeklēt pili. Izgatavoti un uzstādīti logi, no kuriem liela daļa tika restaurēta, cenšoties saglabāt vēsturiskās detaļas. Mums ir izveidojusies sadarbība ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju, kas to kontrolē, – ar darbiem iepazīstināja Iveta Raimo.
Viņasprāt, visu, kas būtu atjaunojams, ar laiku vajadzētu restaurēt, tāpēc ir jābūt gataviem rakstīt jaunus projektu pieteikumus, lai piesaistītu investīcijas. Iespējams, ka turpmāk vēl sekos jaunas būvdarbu kārtas.
Būvdarbus par 1 425 316,69 EUR (t. sk. PVN) veic SIA "RERE MEISTARI", kam kā apakšuzņēmēji ir piesaistīti SIA "Rubate", SIA "RCI Gulbene", SIA "Ozolmājas". Autoruzraudzību šiem darbiem veic būvprojekta autore SIA "Arhitektes Ināras Caunītes birojs" par 13 939,20 EUR (t. sk. PVN). Būvuzraudzības līgums noslēgts ar SIA "WARSS+" par 17 424,00 EUR (t. sk. PVN), būvuzrauga pienākumus veic Ivars Markovskis. Objektā nodarbināti vidēji 15 strādnieku, – pastāstīja Iveta Raimo.
– Kā ir strādāt pilī? – vaicāju sastaptajam remontdarbu veicējam Mārim Puzulim no Alūksnes (SIA "Ozolmājas").
– Vēsturiskajos objektos parasti ir interesanti strādāt, te ir pils, visādas vēsturiskas telpas, tās nav parastas telpas. Mums jau ir pieredze, atjaunojām arī Stāmerienas pili, – viņš atzina.
Ivetas Raimo vērtējumā, darbi uz priekšu virzās, celtnieki strādā labi. – Vēl ir, ko darīt, būvdarbi ir jāpabeidz līdz decembra beigām, bet projekts ir jānoslēdz līdz nākamā gada aprīlim. Drīzumā varēs veikt lifta uzstādīšanu, pakāpieni jau ir salikti, kāpņu telpā jāpabeidz apdare. Svarīgi ir sakārtot iekštelpas, un semināra telpai būs vajadzīgi arī galdi, krēsli, jāiegādājas aprīkojums. Ja būs kāds uzņēmums, kas vēlēsies nodarboties ar ēdināšanas pakalpojumiem, pils pagrabstāvā darbosies arī kafejnīca. Jau izremontēts arī pils pārvaldnieces kabinets; pirms kāda laika meklējām šim amatam piemērotu speciālisti, un pilī būs vajadzīgi darbinieki. Cesvaines pils nākamajā tūrisma sezonā vērs savas durvis, aizies apgrozībā, un būs jādomā, kā piesaistīt apmeklētāju uzmanību ar dažādām izstādēm, pasākumiem, ekskursijām.
Pārrobežu sadarbības projekts saistās arī ar atbildīgiem sadarbības partneriem no Pleskavas, kur arī atjaunota vēsturiska ēka, un no Daugavpils, kur ir atjaunots Pulvera pagrabs. Kopīgi tiks izstrādāts arī tūrisma maršruts. Partneri Cesvainē jau ir bijuši vairākas reizes.
13.10.2021.