Lubāna mitrāja informācijas centrā jau trešo gadu norisinājās forums bērniem „Ceļvedis dabā”, kura ietvaros divdesmit bērniem bija iespēja uzlabot un padziļināt savas zināšanas par dabas procesiem.
Pasākumā šoreiz iekļauta jauna nodarbība „Sajūti mežu", kuru vadīja Valsts meža dienesta Madonas mežniecības mežzine Inesīte Skrauča. Lubāna mitrāja informācijas centra vadītāja Irēna Mālniece atklāja, ka nodarbība „Sajūti mežu" bija ļoti atšķirīga no pārējām: – Vispirms bērni uzzināja, ka Valsts meža dienesta pienākumos ir uzraudzīt un kontrolēt koku ciršanu, mežu atjaunošanu, jaunaudžu kopšanu, veikt bīstamo meža kaitēkļu monitoringu un meža slimību izplatības kontroli, novērot mežus no ugunsnovērošanas torņiem, novērst nelikumīgas medības un noteikt medījamo dzīvnieku limitu, kā arī veikt daudz dažādus citus pienākumus. Nodarbības laikā bērniem tika aizsietas acis, lai „saasinātu" visas maņas, izņemot redzi. Vispirms bērni ar rokām mēģināja sataustīt dažādus meža „dārgumus". Pēc tam tika izmantota oža, lai sasmaržotu mežu. Un interesantākā daļa, protams, bija garšošana. Tās laikā bērniem bija iespēja nogaršot dažādas meža veltes – gan tādas, ko pazīst visi, gan tādas, kas nodarbības laikā iepazītas pirmo reizi. Šī nodarbības daļa bērniem ļoti patika.
Savukārt Valsts meža dienesta Madonas mežniecības mežzine Inesīte Skrauča pastāstīja par to, kā radās ideja par nodarbību „Sajūti mežu": – Ar skolas vecuma bērniem strādāju jau ļoti ilgus gadus, vismaz divdesmit. „Meža dienu" ietvaros jaunajai paaudzei mācu, kā jāuzvedas mežā, kas ir mežs un vēl daudz ko citu. Nodarbības vēlos vadīt tā, lai bērniem tās šķistu aizraujošas, tāpēc kādā naktī, kad nenāca miegs prātā dzima ideja, par nodarbību „Sajūti mežu", kur netiek izmantotas visas četras maņas, bet gan tikai trīs – tauste, oža un garša. Šis uzdevums – atpazīt lietas no meža – nav no vieglajiem pat pieaugušajiem. Bērniem citāda veida nodarbības ir ļoti saistošas un attīsta arī domāšanu. Nodarbība visu laiku tiek pilnveidota; staigājot pa mežu, mēdzu kaut ko ieraudzīt un saprotu, ka šis vai tas var tikt izmantots nodarbībā. Tas radīs jaunas emocijas un „saasinās" kādu no maņām. Šī nav vienīgā nodarbība, kuru izmantoju savā praksē. Mēdzam mežā dziedāt, mest šautriņas un darīt vēl daudz citas interesantas lietas.
Viena no foruma dalībniecēm – Evelīna Juško – dalās pieredzē par nodarbībā piedzīvoto un labprāt pastāsta, kas viņai visvairāk tajā patika. Kā jau var nojaust, tieši nodarbība „Sajūti mežu" bija tā, kas meiteni aizrāva.
– Man patika šī nodarbība, jo tās ietvaros nācās atšķirt dažādas lietas pēc smaržas, garšas un taustes, bet tas ir ļoti grūti, jo gribas vispirms visu redzēt ar acīm. Mazliet bija bailes likt mutē nezināmas lietas, jo šķita, ka tas varētu būt kaut kas negaršīgs, lai gan īstenībā tomēr viss bija garšīgs. Daudz grūtāk bija atšķirt dabas lietas, taustot tās ar rokām, īpaši dažādās koku lapas.
Pirmo reizi dzīvē nogaršoju zaļos pipariņus un kadiķa ogu; šīs garšas nepazinu. Tāpat arī smaržojot grūti bija uzreiz atšķirt, kas tas ir, tomēr, mazliet padomājot, izdevās. Sapratu, ka daudzas lietas patiesībā var atpazīt pēc taustes un smaržas, tikai tas ir daudz grūtāk. Man ļoti patika šī nodarbība! – iespaidos dalījās Evelīna.
Irēna Mālniece dalījās piebildē, ka šāds pasākums Lubāna mitrāja informācijas centrā ir ieplānots arī 13. septembrī, uz to aicināti visi interesenti, lai noskaidrotu, cik labi spējam sajust mežu ar acīm ciet.
19.08.2025.