22. aprīlī Mārcienas pagasta aktīvākie bērni un jaunieši kopā ar jaunatnes darbinieci Kristīni Krustiņu devās velobraucienā, lai cits citam parādītu savas iecienītākās vietas un kopīgi radītu idejas par to, kā padarīt savu dzīvesvietu sakoptāku, skaistāku un dzīvāku.
– Cik man zināms, līdz šim pa kādam velobraucienam ir noticis, tomēr par tradīciju šī aktivitāte nav kļuvusi. Man gribētos velobraucienu par tādu padarīt. Un ne velti afišā tika rakstīts, ka tas ir gada pirmais velobrauciens – tātad ne pēdējais. Brauciena mērķis bija izzināt Mārcienas pagastu. Es pati esmu veloaktīviste, tāpēc gribu arī bērnus un jauniešus pavilkt uz šo nodarbošanos. Redzēju, ka gribētāji ir, ka daudzi gaida šo velobraucienu. Kopīgi izplānojām maršrutu, vienojāmies par datumu. Neslēpšu, ka pasākums izdevās ļoti labi, – priecājas Mārcienas pagasta jaunatnes darbiniece Kristīne Krustiņa.
Pamatā brauciena laikā apskatāmo punktu maršrutu izveidoja bērni paši. Tā bija viņu iespēja parādīt gan pārējiem, gan Kristīnei savas iecienītākās vietas, kā arī to, kāda Mārciena izskatās no viņu skatpunkta. Kā atzīst Kristīne Krustiņa, viņas mērķis bija rosināt jaunajā paaudzē vēlmi darīt un iesaistīties.
– Brauciena laikā apmeklējām arī Mārcienas dzelzceļa staciju, kur pagaidām tā īsti nekas nenotiek. Tur ir ko darīt, lai šai vietai piešķirtu jaunu elpu. Aizbraucām uz pansionātu, apskatījām, kā pie mums iedzīvojušies ukraiņu bērni, un tad devāmies uz kultūras namu ciemos pie Zandas Buzinas. Tieši tajā dienā kultūras namā norisinājās pingponga čempionāts, pasekojām līdzi arī tam, – stāsta Kristīne Krustiņa.
Brauciena otrajā daļā tā dalībnieki devās uz Mārcienas veco pilsmuižu, iepazīstot tās teritoriju. Kopīgi tika apspriestas idejas, kā šobrīd aizaugušo muižas parku un tās apkārtni padarīt atkal skatam tīkamu un sakoptu. Kristīne cer, ka kopīgiem spēkiem, iesaistot arī pagasta iedzīvotājus un bērnu vecākus, varētu šo vietu atkal padarīt skaistu.
– Pēc aktīvās izbraukāšanās ieturējām kopīgu pikniku pie Labones ezera, iekūrām ugunskuru, protams, atbilstoši ugunsdrošības noteikumiem, par kuriem arī visu izrunājām. Piknika laikā prātojām par nākamajām aktivitātēm; no bērniem dzirdēju ierosinājumus, ka vasarā varētu arī nakšņot teltīs. Kāpēc gan ne? Domāju, ka to arī varēs īstenot. Priecājos, ka Mārcienā dzīvo aktīvi jaunieši. Pagaidām gan aktīvāki ir tieši mazākie, jaunieši vēl kautrējas, bet noteikti izdomāšu, kā iesaistīt arī viņus, un mudināšu kautrību pārvarēt. Izrunāšu ar jauniešiem, kādas ir viņu vēlmes, idejas, izvērtēsim, ko paši spējam paveikt un kādas labas lietas varam izmantot no Madonas novada pašvaldības piedāvājuma, – pauž Kristīne Krustiņa.
Viņa jaunatnes darbinieces pienākumus Mārcienas pagastā pilda neilgu laiku, bet izjūta ir kā pie savējiem – izveidojies labs kontakts gan ar pārējiem pagasta pārvaldē strādājošajiem, gan bērniem un jauniešiem.
– Trešdien plānota T kreklu apgleznošanas aktivitāte, arī turpmāk ir vēlme organizēt aktivitātes, kas saista gan mazākos, gan arī pagasta jauniešus, lai viņi piedalītos organizēšanā, izteiktu savu viedokli un vēlmes par to, ko vēlas redzēt pagastā. Mums kopīgiem spēkiem jāpadara Mārciena spožāka. Manuprāt, tai ir liels potenciāls, un iedzīvotājiem jāsaprot, ka tieši viņiem jābūt pirmajiem, kas kaut ko sāk darīt, lai viņu dzīvesvieta izskatītos labi. Bez darbiem un ar runāšanu vien nekas uz priekšu netiks! Ieceru īstenošanai varētu aicināt palīgos vietējos uzņēmējus. Tas, ka mūsu budžetā nav lielas naudas, savā ziņā ir pat labi, jo pārāk daudz finanšu mēdz radīt problēmas, nevis tās atrisināt, – uzskata Kristīne Krustiņa.
03.05.2023.