Cesvaines pusē rakstnieka Saulieša (īstajā vārdā – Augusts Plikausis) dzimtas mājās "Sauliešos" 1. maijā 80 gadu jubileju nosvinēja rakstnieka meita ILZE PLIKAUSE. Apciemojām viņu ar domu uzrunāt kā latviešu tautas un valsts vēstures liecinieci, dalībnieci, izvaicāt par skatījumu uz dzīvi un notikumiem, kuros viņa un ģimene tika iesaistīta pret savu gribu.
– Vai 80 dzīves gadi (bildēs un atmiņās) ir jau salikti pa plauktiņiem, pa apcirknīšiem, lai izvētītu un izvērtētu? – uzrunāju Ilzi Plikausi.
– Es vēl pagaidām to atlieku. Vajadzētu jau, taču neesmu tam gatava, vēl nav tik daudz brīva laika.
– Dzīvojat viena "Sauliešos", vai nejūtaties vientuļi?
– Nē, vientuļi nejūtos. Tā ir nenovēršama realitāte – laukos tagad kaut kā var dzīvot tikai pensionārs vai arī jauns, ļoti centīgs, veiksmīgs, naudīgs biznesmenis vai ģimene plaukstošā lielsaimniecībā, kur netrūkst darbaspēka. Dzīve iegrozījās tā, ka dēls visu mūžu dzīvojis un strādājis Rīgā un māju uzcēlis Mellužos. Mazdēls gan ļoti labprāt dzīvotu tikai te, bet viņam tikai 24 gadi, kad vēl būs pensija…
– Kā ļaudis Grašu pusē dzīvoja pirmās Latvijas brīvvalsts laikā?
– Līdz 1940. gadam Grašu pagasts bija plaukstoša vieta, te bija ļoti rosīga sabiedriskā dzīve, rosība bija arī kara laikā, tikai mazliet citāda – līdz 1944. gadam. Nevienam nešķita, ka dzīvo kaut kur "malā". Tagad saka – nodega Grašu skola, bet īstenībā tā bija Grašu pagastmāja. Skola tur bijusi, kad manis vēl nebija pasaulē, un tēvs tur nedaudz strādājis.
– Kur tad pati sākāt skolas gaitas?
– Grašu pilī līdz 1949. gadam bija četrklasīgā skola. Varēju apmeklēt draudzes skolu, bet, tā kā bija doma mācīties Cesvaines vidusskolā, tur 5. un 6. bija sagatavošanas klases, no Grašiem uzreiz aizgāju tur. Cesvaines vidusskolā mācījos līdz karam, pēc kara manu klasi vairs neatjaunoja, un vidusskolu pabeidzu Madonā, neklātienē 1947. gadā, uzreiz tiku Cesvainē pagastmājā par mašīnrakstītāju, un tad 1949. gadā izsūtīšanas vilnis ar visām putām mani aizrāva prom, uz Amūras apgabalu, kur bija jāstrādā mežrūpniecības uzņēmumā, jāzāģē dzelzceļa gulšņi.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 02.06.2007.
Autore: ASTRA ZAGORSKA
OĻĢERTA SKUJAS foto