Kā jau katru gadu, Teiču dabas rezervāta darbinieki organizēja Eiropas Putnu vērošanas dienas savā apkārtnē. Šogad Latvijas Ornitoloģijas biedrība, sadarbojoties ar Dabas aizsardzības pārvaldi, organizēja 17 bezmaksas putnu ekskursiju visā Latvijā, un tās sponsorēja firma CEMEX.
Putnu vērošana notika nedēļas nogalē – 2. un 3. oktobrī, ekskursijās piedalījās 37 dalībnieki. Pirmās dienas ekskursiju mēs nosaucām daiļskanīgi – "Dzērvju šovs". No Ļaudonas izbraucām agri no rīta, vēl tumsā – pulksten 5.30. Ar to šovu bija kā nu bija – pirmo reizi vairāk nekā 20 gadu laikā oktobra sākumā lielie Teiču dzērvju bari bija jau aizlidojuši uz siltajām zemēm, uzskaitījām vien 619 īpatņu. Savukārt zosu bija daudz. Turpinājumā braucām uz Nagļu dīķiem un Lubāna ezeru. Kopsummā dienas gaitā reģistrējām 51 putnu sugu. Interesantākais novērojums – ap 20 mazo gulbju Zvejsalas dīķos.
Savukārt 3. oktobrī notika jau tradicionālā ekskursija no Madonas "Apkārt Lubāna ezeram". Kā jau nosaukums liecina, notikuma centrā ir ezers un tā putni. Lai gan putnu sugu bija mazāk – vien 43 ar 4503 īpatņiem, tās bija krietni vien interesantākas. Nagļu dīķos redzējām gaišo šņībīti, pie kura pat ekskursiju vadītājiem nācās ilgi skatīties, līdz suga tika noteikta. Tāpat novērojām mērkaziņu, četrus jūras ērgļus, divas lauku lijas.
Šogad putnu bija mazāk, nekā novērots citugad, līdzīgas ziņas pienākušas no ekskursijām arī citur Latvijā. Iespējams, putni jau devušies uz siltākām vietām un gaidāma barga un ātra ziema.
Autors: ANDRIS AVOTIŅŠ,
Dabas aizsardzības pārvaldes
Teiču DRA valsts vides inspektors
I. SUDĀRES foto