Katru gadu 2. februārī ar dažādiem pasākumiem tiek atzīmēta
Starptautiskā mitrāju diena. Tas tādēļ, ka 1971. gada 2. februārī Irānas
pilsētā Ramsārē tika pieņemta konvencija „Par starptautiskas nozīmes
mitrājiem, īpaši kā ūdensputnu dzīves vidi".
Šīs konvencijas mērķis
ir nodrošināt visu veidu mitrāju aizsardzību un saprātīgu izmantošanu,
atzīstot, ka mitrāji kā ekosistēmas ir ļoti nozīmīgi bioloģiskās
daudzveidības saglabāšanā, kā arī cilvēku labklājības nodrošināšanā.
Šogad, atzīmējot Mitrāju dienu, 4. februārī Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālā administrācija rīkoja pārgājienu Teiču purvā, lai popularizētu mitrāju aizsardzības jautājumus, kā arī dotu iedzīvotājiem lielisku iespēju baudīt purva skaistumu arī ziemā. Pārgājiena vadītāja Regīna Indriķe stāstīja par mitrājiem un to aizsardzību, lielu uzmanību veltot tieši Teiču purvam. Dalībnieki uzzināja, ka mitrāji ir ne tikai purvi, bet arī palienes, ūdeņu platības – dabiskas vai mākslīgas, pastāvīgas vai pārplūstošas, kurās ir stāvošs vai tekošs ūdens, saldūdens, iesāļš vai sāļš ūdens. Latvijā ir sešas konvencijā iekļautas teritorijas – Engures ezers, Kaņiera ezers, Teiču un Pelečāres purvi, Ziemeļu purvi, Lubāna mitrājs un Papes mitrāju komplekss.
Mitrāji ir jāsargā, jo tie regulē ūdens režīmu, palīdz samazināt plūdus, veic ūdeņu attīrīšanu un papildina ar ūdeni gruntsūdeņus, kā arī mitrāji ir dzīvesvieta neskaitāmām augu un dzīvnieku sugām.
Uz pārgājienu bija sabraukuši 15 dalībnieki no dažādām Latvijas vietām – kaimiņi no Jēkabpils un Praulienas, no Krustpils novada, vietējie mētrienieši. Tālāko ceļu līdz Teiču purvam mēroja dalībnieki no Ludzas novada, Valmieras un Mazsalacas.
Pārgājienu sākām ar uzdevumu par zvēru pēdām. Pēdu nospiedumi ir viena no lietām, ko var redzēt purvā ziemā.
Veiksmīgi tikuši galā ar uzdevumu, devāmies 3,5 km pārgājienā pa purva laipām, pētot dzīvnieku darbības pēdas, runājot par mitrājiem un to nozīmi mūsu dzīvē, par procesu dabisku norisi un purvu apsaimniekošanas jautājumiem, klausoties vēja šalkās un baudot ziemīgo purva ainavu.
Noslēgumā pārgājiena dalībnieki, dzerot sarūpēto silto tēju, pārrunāja pārgājiena norisi, dalījās atziņās par to, ko jaunu un interesantu uzzināja. Visi atzina, ka diena pavadīta interesanti, un izteica vēlmi atgriezties šeit, lai uzzinātu vēl ko jaunu.
Gribu mudināt vietējos iedzīvotājus apmeklēt šāda veida pasākumus, jo tā ir iespēja daudz labāk iepazīt dzimto pusi un mūsu dabu.
Tiekamies Dabas aizsardzības pārvaldes rīkotajos pasākumos Teiču apkārtnē!
09.02.2018.