Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Mežam jābūt tīram, nevis ar atkritumiem

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 17.04.2017.

Mežam jābūt tīram, nevis ar atkritumiem
Burtu lielums

Ar devīzi "Kopā nākotnes mežam!" sākušās "Meža dienas 2017". Katru gadu tiek sakoptas arī mežmalas, meža ceļi. Kaut gan mazāk, nekā iepriekšējos gados, tomēr arvien nepatīkams pārsteigums ir neapzinīgu ļaužu mežā izmestie sadzīves atkritumi un pat lielgabarīta mājsaimniecību lietas.

AS "Latvijas valsts meži" Ziemeļlatgales mežsaimniecības 1. Madonas iecirkņa mežkopis Vilnis Otvars arī šopavasar pievērš uzmanību mežā izgāztajiem sadzīves atkritumiem un dalās pārdomās: – Katru gadu Meža dienās kopā ar bērniem dodamies uz mežu, pārrunājam, novērtējam meža lomu, visus atkritumus savācam. Tradīcija ir kopā ar mežzini Vilni Tropu un Lazdonas pamatskolas bērniem sakopt Rāceņu un Vadzola ezera apkārtni, kopā ar Mārcienas sākumskolas, Meirānu Kalpaka pamatskolas, Praulienas un Degumnieku pamatskolas skolēniem doties meža ekspedīcijās. Ikvienas talkas noslēgumā priecē sakoptība, bet atkal un atkal neapzinīgi ļaudis savu lielo mantu labāk izmet mežā, nevis ved uz atkritumu konteineriem. Maisus vai mantas nomet, arī izgāž kaut kur starp kokiem, nevis samaksā par atkritumu savākšanu. Pilsētā, kur pie namiem novietotajos atkritumu konteineros līdz šim varēja iemest savu nešļavu, tagad ir gan izvietotas kameras, gan arī daudzviet svešiniekiem, kas nedzīvo konkrētajā adresē, slēgti atkritumu konteineri. Kas notiek? Joprojām ir tendence: visu lieko – uz mežu. Zinu, ka ved uz mežu liekos ābolus, kartupeļus, ko meža zvēri atradīs un apēdīs, pārpalikums – satrūdēs, un tas nav salīdzināms ar dīvāniem, izlietnēm un vecām gultām mežā. Uzskatu, ka lielākie mēslotāji tomēr ir pilsētnieki, jo vairums laucinieku parasti atkritumus sagāž aiz kūts vai noliek aiz šķūņa, to, kas deg, sadedzina. Tam, kas brauc ar auto, ir arī degvielas izdevumi, lai liekos priekšmetus aizvestu. Kāpēc to pašu nevajadzīgo mantību nevarētu aizvest uz atkritumu šķirošanas staciju, kas ir Madonā? Pats esmu vedis, samaksājis pēc nosvēršanas, un tas ir pieejams pakalpojums ikvienam.
Cik ir jāmaksā iedzīvotājam, kas pats atved nevajadzīgos sadzīves atkritumus uz šķirošanas staciju Madonā, Augu ielā 29? Vidusdaugavas SPAAO Madonas atkritumu šķirošanas stacijas vadītājs Guntars Dzenis skaidro: – Nevajadzīgo elektrotehniku –
ledusskapjus, plītis, televizorus, tosterus, gludekļus u. c. – pieņemam bez maksas, par vecām mēbelēm, dīvāniem, arī nomainītām durvīm, remonta atkritumiem u. c. ir jāmaksā pēc svara. Maksa ir noteikta – 57,16 eiro/t plus PVN. Nevar uz šķirošanas staciju vest bīstamos sadzīves atkritumus – nitrokrāsas, eļļas krāsas, šķīdinātājus, baterijas. Autoriepas gan vairs nepieņemam, jo tās nav, kur likt. Piemēram, vecās durvis sver ap 20 kg, un aptuvenā maksa ir 1,50 eiro, lielās gultas, kas sver ap 100 kg, pieņemšana atkritumu šķirošanas stacijā maksā ap 6-7 eiro. Visu, kas skaitās kā liela izmēra atkritumi, darbdienās un darba laikā var atvest uz mūsu staciju. Izgāšana mežā, protams, ir par velti. Tas, ka izmet lieko mežā, ir cilvēku nekaunība. Tiem, kam ir noslēgts līgums ar "Madonas namsaimnieku" vai citiem atkritumu izvešanas pakalpojumu sniedzējiem, lielgabarīta mantu aizvešana notiek saskaņā ar šo uzņēmumu noteikumiem.
Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 58. pantā ir paredzēts administratīvais sods par meža piegružošanu, ko var piemērot VMD, arī pašvaldības policija. Parasti ir problēmas ar vainīgās personas noskaidrošanu. Sodīt par meža piesārņošanu ar atkritumiem kādu var tikai tad, ja pieķer pie rokas un ir pierādījumi. Tādas prakses nav, bet atsevišķās vietās varētu uzstādīt WEB kameras, lai redzētu, kurš izmet mēslus mežā.
18.04.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px