Šajā krāsainajā rudens laikā mēs, Bērzaunes pagasta pirmsskolas izglītības iestādes „Vārpiņa" bērni, devāmies ekskursijā uz Kalsnavas arborētumu, lai vērotu pazīstamus un vēl neredzētus, neparastus, interesantus kokus un krūmus.
Ierodoties mūs laipni sagaidīja gide Benita. Mums, pieaugušajiem, paskaidroja, ka nosaukums – arborētums – radies no svešvārda arbor – koks, bet bērniem sacīja, ka viņi ir atbraukuši ciemos pie kokiem.
Ekskursiju sākām, iepazīstoties ar zīmēm, kas norādīja, ko nedrīkst darīt, atrodoties šeit. Turpat blakus auga lieli koki – ozoli un liepas. Bērni vēroja nobirušās lapas, resnos, grumbuļainos stumbrus. Tie bija tik resni, ka tos varēja apņemt tikai trīs vai četri bērni.
Dodoties tālāk, noskaidrojām, ka nākamo koku sauc kļava. Uz tās lapām skatoties, var teikt, ka zelta rudens ir klāt. Citviet redzējam krūmiņus ar sārtām lapām, un meitenes, pieskaņojot apģērba krāsu tām, fotografējās pie tiem. Pa ceļam manījām traktoru, ar kuru šeit darāmi daudzi darbi, un zēniem, protams, interesē tehnika. Viņi pulcējās ap traktoru, lai iemūžinātu to bildēs.
Līdz ar lapukokiem šeit aug visdažādākā vecuma, lieluma, krāsu un formu egles. Bērniem patika egle, pie kuras zariem var ieelpot ļoti tīru un svaigu gaisu. Interesanta sākumskolas skolēniem likās egle, kuras zariņi, sākot no apakšējiem, noliecas uz leju kā rociņas. – Tāda paklausīga egle, – teica gide.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 18.10.2008.
Autore: VELGA BURKA
pirmsskolas skolotāja
SARMĪTES BALODES foto