Beidzot februārī esam sagaidījuši gan nelielu salu, gan arī sniegu, lai arī visai simbolisku. Taču tas daudziem ziemas sporta cienītājiem deva iespēju doties uz Smeceres silu slēpot.
Turklāt Madonas novada iedzīvotājiem pēc aizvadītā gada pēdējā domes sēdē pieņemtā lēmuma nepiemērot maksu par slēpošanas trašu izmantošanu sporta un atpūtas bāzē „Smeceres sils" Madonas novada iedzīvotājiem 2019./2020. gada slēpošanas sezonā tas bija papildu stimuls pievērsties veselīgam dzīvesveidam un doties brīvā dabā.
Šāds priekšlikums tika izskatīts pēc Madonas novada domes deputāta, sporta un atpūtas bāzes „Smeceres sils" vadītāja Gunāra Ikaunieka iniciatīvas sakarā ar šīs ziemas kaprīzēm, sliktajiem laikapstākļiem, kad nav iespējams sagatavot kvalitatīvas slēpošanas trases, Arī tad, ja uzsnigs sniegs un varēs slēpot, slēpošanas trasēm būs liela noslodze, jo tajās būs jārīko pārceltās sacensības.
Pirms lēmuma pieņemšanas deputātu vidū izraisījās diskusija. Madonas novada domes deputāts Andrejs Ceļapīters piedāvāja vispār atteikties no maksas piemērošanas Madonas novada iedzīvotājiem par sporta un atpūtas bāzes „Smeceres sils" izmantošanu, izņemot nomas pakalpojumus.
– Mēs esam ieguldījuši ļoti lielus resursus un turpinām ieguldīt pašvaldības finanšu resursus šīs bāzes attīstībā, līdz ar to uzskatu, ka Madonas novada iedzīvotājiem sporta bāzei ir jābūt pieejamai bez maksas. Vēl jo vairāk, ka nav tik liela slodze uz šo bāzi, lai to vajadzētu limitēt. Mums būtu jārīkojas pretēji – būtu jāveicina iedzīvotāju kustīgs dzīvesveids un sportiskās aktivitātes, un šī varētu būt viena no veicinošām aktivitātēm. Šī administrēšana no pašvaldības, manuprāt, ir lieka, tāpat finanšu piesaiste jeb naudas prasīšana arī lieka, – uzsvēra Andrejs Ceļapīters.
Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons norādīja, ka diskusijas par šo jautājumu ir notikušas arī iepriekšējās sēdēs, bet tāpēc jau esot Madonas Drauga karte ar izdevīgiem piedāvājumiem.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs atzīmēja, ka bijusi doma šo jautājumu apspriest 2020. gadā, kā to labāk darīt – vai izmantojot Madonas Drauga karti vai kā citādi, jo visiem jau Madonas Drauga kartes nebūšot. Pagaidām mehānisma neesot.
Madonas novada domes deputāte, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētāja Antra Gotlaufa atzina, ka, protams, būtu labi, ja par slēpošanas trašu izmantošanu nebūtu jāmaksā, bet viņa tomēr paliekot pie viedokļa, ka minimālai uzskaitei jābūt. Maksa jebkurā gadījumā palīdz uzturēt kārtību. Jāņem tomēr vērā, ka sporta bāzes izveidē ir ieguldīts milzīgs finansējums un arī sniega gatavošana ir ārkārtīgi dārgs pasākums.
Madonas novada domes deputāts Andris Dombrovskis iestājās par to, ka ir jāsamazina maksa par slēpošanas trašu izmantošanu visiem, ne tikai Madonas novada iedzīvotājiem, piemēram, uz vienu eiro, tāpēc neviens nabadzīgāks nepalikšot, bet tas visus disciplinēs.
Deputāts Gunārs Ikaunieks uzsvēra, ka tie, kas grib dzīvot komunismā, vēlas, lai viss būtu bez maksas. Tai pašā laikā liela daļa uzskatot, ka šobrīd noteiktā maksa pat esot par mazu, ņemot vērā to, kāda tā ir citur.
Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons atzina, ka maksas diferenciācijai ir jābūt, bet ir arī jāsaprot, ka šis nav biznesa projekts. Tā ir nodokļu maksātāju nauda, ko daļu ir iedevusi valsts, bet pamatā tomēr ir Madonas novada iedzīvotāju nauda, par ko šīs trases ir izbūvētas. Varot diskutēt par to, vai vispār atbrīvot no maksas Madonas novada iedzīvotājus vai noteikt tiem minimumu, bet pārējiem – lielāku maksu.
Domes deputāte, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētāja Antra Gotlaufa pauda viedokli, ka lēmumu par maksas atcelšanu Madonas novada iedzīvotājiem par slēpošanas trašu izmantošanu vēl nevajadzētu pieņemt, par to vēl būtu jādiskutē, lai izvēlētos labāko variantu. Šoziem jau sniega neesot kūrortpilsētās daudzās pasaules valstīs un nav zināms, kāda situācija būs nākamajās slēpošanas sezonās, līdz ar to trašu sagatavošana un uzturēšana izmaksās arvien vairāk. Viņa ierosināja šobrīd nepārdot abonementus, bet pie jautājuma par maksu Madonas novada iedzīvotājiem par slēpošanas trašu izmantošanu sporta un atpūtas bāzē „Smeceres sils" atgriezties, kad būs normāla ziema.
Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītājs Artūrs Portnovs pauda uzskatu, ka par slēpošanas trašu izmantošanu ir jāmaksā. Pēc viņa domām, būs sniegs – slēpotāji gāzīsies aumaļām, jo visi ir jau noilgojušies pēc sniega.
Līdzīga nostāja bija arī Madonas novada domes deputātam Andrim Dombrovskim. Jāņem tomēr vērā, ka sporta un atpūtas bāze „Smeceres sils" esot uzbūvēta par sabiedrības naudu un ne tikai Madonas novada nodokļu maksātāju naudu. Pēdējie pusotra miljona eiro ir ienākuši arī no valsts budžeta, un droši vien šāds finansējums tiks piesaistīts arī turpmāk. Taču par trašu izmantošanu katram – kaut drusciņ – tomēr būtu jāmaksā, jo ļoti daudz izmaksā arī to uzturēšana.
Domes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons vēlreiz akcentēja, ka sporta un atpūtas bāze „Smeceres sils" ir izveidota par Madonas novada nodokļu maksātāju naudu, jo nauda tajā ir ieguldīta gadiem, bet tas, ko iedeva valsts, esot tikai „asaras". Viņš pieļāva, ka, iespējams, tik tiešām visu nevajag dot par velti, tāpēc, piemēram, Madonas novada iedzīvotājiem maksu par slēpošanas trašu izmantošanu varētu noteikt vienu eiro, bet visiem pārējiem – dārgāk, citiem vārdiem – maksu diferencēt.
Arī Madonas novada domes deputāts Kaspars Udrass uzsvēra, ka tā pirmām kārtām ir Madonas novada iedzīvotāju nauda, kas ieguldīta sporta un atpūtas bāzes attīstībā, tāpat tās uzturēšanā. Arī darbinieks tiek algots no Madonas novada budžeta. Katrā ziņā Madonas novada iedzīvotāji esot pelnījuši, lai vismaz tiktu noteikta diferencēta maksa par slēpošanas trašu izmantošanu.
Savukārt Madonas novada domes deputāts Rihards Saulītis atbalstīja kompromisa variantu – pagaidām atcelt maksu, bet, iestājoties kārtīgai ziemai, pie šī jautājuma atgriezties.
Arī deputāts Gunārs Ikaunieks, priekšlikuma par maksas nepiemērošanu Madonas novada iedzīvotājiem iniciators, aicināja pagaidām atcelt maksu šajā sezonā, bet attiecībā uz nākamajām sezonām diskusiju turpināt. Patlaban maksa par slēpošanas trašu izmantošanu ir līdzīga kā Priekuļiem, kur arī ir mākslīgā sniega trase.
Jāpiebilst, ka vidēji gadā par slēpošanas trašu izmantošanu sporta un atpūtas bāzē „Smeceres sils" tiek iekasēti 6000-7000 eiro.
11.02.2020.