Tuvojoties Andreja Eglīša Ļaudonas pamatskolas salidojumam, vairāki „Stara” lasītāji — šīs skolas absolventi — ir jautājuši redakcijai, vai tiešām, lai tiktos ar bijušajiem skolotājiem, skolas un klases biedriem, uz šo pasākumu ir jāiegādājas ieejas biļete.
Jā, šādu lēmumu, izskatot jautājumu par ieejas biļešu cenrāžu apstiprināšanu Andreja Eglīša Ļaudonas pamatskolas salidojumam „Ļaudonas skolai 100" (Skolas ielā 2), domes sēdē 31. jūlijā pieņēma Madonas novada domes deputāti, vienam deputātam – Andrim Saknem – atturoties.
Kā skaidroja Madonas novada domes izglītības un jaunatnes lietu komitejas priekšsēdētāja Valda Kļaviņa, šādu priekšlikumu ir izteikusi Ļaudonas pagasta pārvalde, lai, organizējot skolas salidojumu, legalizētu naudas plūsmu. Līdz šim salidojuma dalībnieki šādu pasākumu rīkošanu līdzfinansējuši ziedojumu veidā.
Dome atbalstīja priekšlikumu noteikt Ļaudonas pamatskolas salidojuma ''Ļaudonas skolai 100'' ieejas biļešu cenu 15 eiro iepriekšpārdošanā un 20 eiro pasākuma dienā, lai nodrošinātu tā organizēšanai nepieciešamo izdevumu un pakalpojumu apmaksu.
Lēmums domes sēdē tika pieņemts bez lielām diskusijām, dažādi viedokļi tika izteikti pirms tam finanšu un attīstības komitejā. Vairāki deputāti pauda neizpratni, kāpēc to, tāpat kā daudzus gadus iepriekš, nevarētu darīt, izmantojot ziedojumu kastītes, kas šo procesu nenoliedzami vienkāršotu, it īpaši vecāka gadagājuma cilvēkiem. Deputāts Andris Sakne pauda viedokli, ka, viņa skatījumā, 20 eiro pasākuma dienā vai 15 eiro iepriekšpārdošanā tomēr ir par lielu, kā arī norādīja uz to, ka šai ziņā Madonas novadā neesot vienotas sistēmas. Tā pagājušajā gadā Kusas skola arī atzīmēja savu simtgadi, un pašvaldība salidojuma rīkošanai finansējumu piešķīra no budžeta. Līdzīgu atbalstu šādu pasākumu organizēšanā ir saņēmušas arī citas izglītības
iestādes.
Deputāte, izglītības un jaunatnes lietu komitejas vadītāja Valda Kļaviņa informēja, ka arī ļaudonieši (galvenokārt kultūras sadaļā) saņems pašvaldības finansiālu atbalstu. Katrā ziņā nebūšot tā, ka šo pasākumu finansēs tikai skolas absolventi.
– Absolventiem, kas Ļaudonas skolu ir beiguši pirms četrdesmit, piecdesmit, sešdesmit gadiem un kuri ieradīsies salidojuma dienā, 20 eiro ir liela summa, – pamatoti norādīja deputāts Andris Sakne. Tam gan nepiekrita Ļaudonas un Kalsnavas pagasta pārvalžu vadītājs Artūrs Portnovs.
– Līdzekļi salidojumam ir ieplānoti gan pagasta pārvaldes, gan skolas budžetā, bet, ja kopā ar finansējumu no iegādātajiem ieejas biļetēm būs par maz, mēs lūgsim domei piešķirt papildu līdzekļus no Ļaudonas pagastā pārdotajiem īpašumiem. Arī ieejas biļešu cena nav par lielu. Mēs par to ilgi diskutējām, bet salidojums nav noticis turpat desmit gadu. Kā zināms, šajā laikā izmaksas ir būtiski palielinājušies. Protams, var uzlikt arī piecus eiro un klausīties kasešu mūziku, fotografēt selfijus, taču mēs gribam sarīkot kvalitatīvu pasākumu. Turklāt būs arī ielūgumi, bet to, kurus uz salidojumi uzaicināt īpaši, izvērtēs skolas vadība, – atzīmēja Artūrs Portnovs.
Bažas par to, ka, ieviešot šādu praksi, var pazust gadu desmitos iesakņojusies tradīcija – skolas salidojumu rīkošana, kuri joprojām tiek kupli apmeklēti, gan komitejas sēdē, gan laikrakstam pauda Madonas novada domes deputāts Gunārs Ikaunieks.
– Mums ir jāatrod risinājumi, kā pārvarēt birokrātiskos šķēršļus, lai salidojumi tiktu organizēti arī turpmāk, jo tas ir būtiski cilvēkiem. Ir jāatrod veids, kā absolventu līdzfinansējumu jeb ziedojumus padarīt legālus. Diemžēl birokrātija likvidē daudzas labas lietas. Es jau pirms kāda laika vienā no sēdēm paudu viedokli, ka jāmeklē risinājums, kā samazināt birokrātisko slogu daudzās jomās. Valstī nemitīgi tiek runāts par to, ka vajag ierobežot birokrātiju, bet diemžēl tā tikai iet plašumā, pie tam prasības ar katru gadu visos veidos tiek palielinātas. Tās visas izpildot un sarakstot visus papīrus, tieši tādēļ, nevis citu aspektu dēļ. pieaug arī izmaksas, un tas nav normāli. Arī ziedojumu vākšana, kas līdz šim notika skolas salidojumos, taču nav nekāda plašā uzņēmējdarbība vai vēlme apiet nodokļus. Tie ir vienreizēji pasākumi, kas notiek ik pēc pieciem gadiem vai arī ilgākā laika periodā, – atzīmēja Gunārs
Ikaunieks.
Viņš atzina, ka būtu jāizstrādā vienota kārtība visā novadā, lai katram būtu skaidrs, kādā veidā to var darīt, un lai neviens tai brīdī neatnāktu un to salidojumu neaizklapētu ciet.
– Pašvaldība šādu pasākumu organizēšanai piešķir finansējumu, bet izmaksu segšanai vienmēr tiek piesaistīti arī papildu maksājumi no absolventu puses. Un tas nav nekāds noslēpums. Pilnīgi loģiski, ka pašvaldības atbalsts pirmām kārtām izpaužas attiecībā uz telpām, jo būtu muļķīgi prasīt, lai skolas simtgadei veltītajā pasākumā kāds vēl tās īrētu. Jāņem vērā, ka sarīkot šādus pasākumus ir gana liels darbs, ko organizatori lielā mērā veic brīvprātīgi. Protams, ja gribam dzīvo mūziku un klātus galdus, ir jārēķinās ar papildu izmaksām, kas jāsedz pašiem salidojuma dalībniekiem, – uzsvēra Gunārs Ikaunieks.
Jāpiebilst, ka Andreja Eglīša Ļaudonas pamatskolas salidojums norisināsies 14. septembrī un būs saistīts ar 1924. gadā uzceltās lauksaimniecības skolas simtgadi, kurā mācības noritēja līdz 1977. gadam, kad tika uzcelta jauna vidusskolas ēka. Tas būs pirmais salidojums jau'pamatskolas statusā, jo 1950. gadā piešķirto vidusskolas statusu Ļaudona zaudēja pirms vairākiem gadiem.
Ļaudonieši ir pirmie, kas, rīkojot salidojumu, ieviesuši ieejas biļetes. Kā tika skaidrots domes sēdē, piesaistīt absolventu līdzfinansējumu ziedojumu veidā drīkstot tikai biedrības ar sabiedriskā labuma statusu vai kā to, organizējot Madonas Valsts ģimnāzijas salidojumu, veiksmīgi veica tās Attīstības fonds.
03.09.2024.