Aizvadītajā sestdienā Madonā norisinājās tradicionālais rudens
gadatirgus „Kartupeļu svētki", kas pulcēja tirgotājus un pircējus gan no
tuvākas, gan tālākas apkārtnes.
Par to, ka rudens gadatirgus
organizētāji – Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma
attīstības nodaļa – būs piesaistījuši daudzus tirgotājus ar plašu rudens
ražas velšu piedāvājumu, šaubu nebija. Nelielas bažas viesa vienīgi
nepastāvīgie laikapstākļi pēdējās septembra nedēļās, kad itin bieži
lija, taču laiks sestdien bija brīnišķīgs, spīdēja saule, un siltais
laiks, protams, veicināja to, ka jau no pulksten 8 Saieta laukums bija
ļaužu pilns.
Tikai pašu ražotu vai Latvijā audzētu produkciju piedāvāja zemnieki, dārzeņu, augļu un stādu audzētāji, kā arī dārza tehniku un instrumentus – to ražotāji un tirgotāji, amatnieki, mājražotāji un uzņēmēji. Pārtikas sektors bija izvietots Saieta laukumā/Tirgus ielā; „Stādi, augļi, dārzeņi" – Saieta laukumā/Orehovozujevas ielā, bet amatnieku sektors – Skolas/Valmieras ielā paralēli Saieta laukumam.
Jaukais laiks ļāva baudīt arī pasākuma organizatoru piedāvāto kultūras programmu, muzikālos priekšnesumus, tāpat piedalīties atrakcijās, dažādās veiklības un izveicības stafetēs, kurās tika apspēlēta arī kartupeļu tēma. Aktivitāšu dalībnieki saņēma gardas un praktiskas balvas. Notika arī rudens ražas un dārza velšu izstāde.
Kartupeļus gadatirgū piedāvāja vairāki zemnieki, tāpat tos varēja nopirkt arī pie mazdārziņu īpašniekiem, pārsvarā par 30 centiem kilogramā.
– Kartupeļu svētki ir izdevušies, saulīte spīd, un arī noskaņojums jauks. Ja lītu lietus, tad gan būtu švakāk. Lai līst, kad Kartupeļu svētki būs beigušies, – smaidot atzina Anita Veikšāne, kas pircējiem piedāvāja zemnieku saimniecībā „Pasiles" Sāvienas pusē izaudzētos triju šķirņu kartupeļus. Viņas piedāvājums nedaudz atšķīrās no citiem, kas uz tirgu bija atveduši ‘Vinetu', ‘Lauru' un citas vairāk ierastās kartupeļu šķirnes.
– Tas tāpēc, ka man patīk audzēt jaunas kartupeļu šķirnes, līdz ar to katru pavasari stādījumus papildinu ar kādu vēl neaudzētu šķirni. Šāgada jaunums ir ‘Montreal' – izteikti balti un ļoti miltaini kartupeļi, piemēroti cepšanai, frī un vārīšanai, tiem raksturīga laba slimību izturība. Savukārt ‘Ranomi' audzēju jau pāris gadu, tie ir dzelteni, miltaini kartupeļi, bet ‘Soraya' – vairāk dažādībai, ieteicami tieši salātiem. Kartupeļi ir ļoti labi auguši, tiem šis gads ir paticis – pietika gan siltuma, gan mitruma. Katrā ziņā par kartupeļu ražu nevaram sūdzēties, esam izaudzējuši vairāk, nekā bijām cerējuši. Arī ķiploki, ko bijām iestādījuši gandrīz hektāru lielā platībā, ir izauguši bagātīgi. Šodien pie mums var nopirkt šķirnes ‘Ļubaša' ķiplokus, – pastāstīja Anita Veikšāne.
Viņa atklāja, ka gadatirgū Madonā esot tikai reizi gadā, proti, Kartupeļu svētkos.
– Regulāri esmu sastopama Jēkabpilī, kur tirgi ir lielāki. Turklāt attālums no Sāvienas līdz Madonai un Jēkabpilij ir līdzīgs, bet ceļš uz Jēkabpili ir nesalīdzināmi labāks, gandrīz vai viss asfaltēts un nav arī tik līkumains. Sāviena savā ziņā no Madonas puses ir aizmirstais stūris, – atzina Anita.
Kartupeļu svētkos sastapām arī Jāni Svili, kas iegādāties kartupeļus Madonā piedāvā arī ikdienā.
– Šodien pie manis var nopirkt ‘Vinetu', ‘Bellarosu', bet ‘Laura' vēl ir tīrumā Dignājas pusē. Tās arī ir pircēju iecienītākās kartupeļu šķirnes. Tā kā kartupeļus Madonā piegādāju bez maksas, rīta pusē tos ir jau pieteikuši vairāk nekā 12 madoniešu, – atzīmēja Jānis Svilis.
Iespēju pārdot kartupeļus izmantoja arī kāds pensionāru pāris no Kusas.
– Esam sarēķinājuši, cik pašiem vajadzēs, cik jāatstāj sēklai, un secinājuši, ka nedaudz varam arī pārdot. Neesam jau nekādi lielie kartupeļu audzētāji, bet, ja šāda iespēja rudens gadatirgū Madonā ir, kāpēc to neizmantot? Šogad ļoti labi auga gan ‘Vineta', gan ‘Laura', bet pārliecības, ka tie labi glabāsies līdz pavasarim, gan nav. Piektdien Miķeļdienas tirgus bija arī Kusā, taču interese par kartupeļiem tajā bija visai maza. Laukos jau daudzi kartupeļus savām vajadzībām izaudzē paši. Savukārt tie, kam kartupeļi nepieciešami, pie mums pēc tiem uz mājām atbrauc paši, – pastāstīja Alfrēds un Lilija Tiltiņi.
Pircēju uzmanību saistīja arī dzērveņu piedāvājums.
– Šīs skaistās dzērvenes ir salasītas pagājušajā nedēļā Lielajā Pelečāres purvā Atašienes pusē Rudzātos. Tas ir ļoti liels purvs, bet ogas šogad ir ļoti dažādas – daudz sīku, lielās ir īpaši jāpameklē, taču, tā kā mēs lasām katru gadu, labi zinām vietas, kurp doties. Kamēr varam, tikmēr jau pensionāriem jākustas. Konkurence gan ir diezgan liela, pat lietuvieši brauc un lasa. Šodien tirgū dzērvenes piedāvāju par 2,50 eiro litrā, Jelgavā tirgoju par 3 eiro litrā un tur ļoti labi pirka, bet vietējiem Līvānos atdodu par 2 eiro litrā. Kartupeļu svētkos Madonā esmu otro reizi. Madoniešu interese gan nav pārāk liela, acīmredzot tas ir tāpēc, ka daudzi paši brauc uz purvu, kuru šai apkaimē ir ne mazums, un salasa ogas, kādas vēlas, – uzsvēra Ēvalds Aizpuris no Līvāniem.
Savukārt Lubānas pusē lasītās tikpat skaistas dzērvenes un arī brūklenes (par 2,50 eiro litrā) piedāvāja Daina no Lubānas.
Tikai pozitīvas atsauksmes par daudzveidīgo piedāvājumu Kartupeļu svētkos pauda uzrunātie tirgus apmeklētāji.
– Izvēle ir ļoti plaša, – atzina Juris no Anglijas. – Kā redzat, daudz ko esmu jau sapircis, tiesa – izņemot kartupeļus. Savulaik Madonā Kartupeļu svētkus un arī stādu gadatirgu pavasarī apmeklēju regulāri, bet, kopš strādāju Anglijā, tas sanāk reti. Priecājos, ka šoruden tāda iespēja ir. Kad dzīvoju Aronas pagastā, kartupeļus audzējām paši. Ārzemēs jau tādu tirgu, kur var nopirkt pašaudzētus dārzeņus un citu produkciju, pilsētu centros nav, tie vairāk ir nomaļus. Arī veikalos tādus kartupeļus kā Latvijā nenopirksi, ar mūsu zemnieku audzēto nemaz nevar salīdzināt. Cik zinu, tur tagad pāriet uz viengadīgajiem kartupeļiem, no kuriem sēklas kartupeļus nevar iegūt, jo tie nav domāti stādīšanai.
Viņš atcerējās, ka pirms gadiem divdesmit arī šeit tādi bija nopērkami.
– Šķiet, tie bija atvesti no Izraēlas, kurus mēs pat iestādījām, bet nekas no tiem neizauga. Laiks iet, viss mainās. Taču „cepuri nost!" Latvijas zemnieku priekšā, kuri audzē veselīgus un tik garšīgus kartupeļus. Ceru, ka drīzumā, kad Anglijā būšu nostrādājis 10 gadu, varēšu atgriezties Latvijā.
To mirkli gaidu ar nepacietību, jo nekur jau nav tik labi kā mājās, – atzina Juris.
Tirgus apmeklētājus priecēja arī piedāvātā izklaides programma.
01.10.2019.