Jautājums par Madonas tiesu nama būvniecību ir gadu gaitā bijis ne mazāk komplicēts kā Latvijas Nacionālās bibliotēkas jeb Gaismas pils celtniecības process, lai gan Gaismas pils tika uzcelta, bet Madonas tiesu nams, šķiet, vairs ne, tomēr tas gan nenozīmē, ka tiesu nama nebūs.
Gadu gaitā ir mainījušies tieslietu ministri, un daudzi no viņiem, apmeklējot Madonu un pilsētā esošās tiesu iestādes, vienmēr ir uzklausījuši iestāžu darbinieku sūdzības par darba apstākļiem, pretim solot drīzu problēmas risinājumu, tostarp jaunas ēkas būvniecību. Taisnības labad jāsaka, ka tāda apņēmība patiešām bija. Ēkas tehniskais projekts bija izstrādāts, zeme, kur namu būvēt – noskatīta, un arī līdzekļi atrasti, un nupat, nupat bija jāsākas būvniecībai, taču iestājās finanšu krīze, un, taupot līdzekļus, Madonas tiesu nams bija viens no pirmajiem „liekajiem tēriņiem", ko taupības apstākļos nevar atļauties.
Jaunu ēku nebūvē
Gadi gāja uz priekšu, un 2016. gada vasarā Madonu apmeklēja pašreizējais tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs. Apmeklējuma beigās, iepazinies ar Madonas tiesu problemātiku, ministrs „Staram" atzina, ka risinājumi ir divi. Ir sākotnējais priekšlikums – būvēt jau pirms kāda laika projektēto tiesu namu, kas tika atlikts malā finansējuma trūkuma dēļ. Otrs risinājums ir tas, ko šobrīd piedāvā uzņēmējs, kas ir iegādājies bijušo „Lattelecom" ēku Saules ielā 17, kurā vienkopus varētu atrasties šobrīd vairākās ēkās izvietotās tiesu iestādes, nodrošinot atbilstošus darba apstākļus tiesnešiem un veicinot tiesu pieejamību iedzīvotājiem. Dzintars Rasnačs, paužot savu pozīciju, atzina, ka otrais variants valstij finansiālā ziņā varētu būt aptuveni divas reizes izdevīgāks. Pēc Madonas apmeklējuma tieslietu ministrs uzdeva ekspertiem izvērtēt iespējamo risinājumu finansiālo ietekmi ilgtermiņā, lai vienotos par tiesu sistēmai optimālāko risinājuma variantu, nodrošinot labāko finansēšanas modeli un efektīvas nekustamā īpašuma apsaimniekošanas nosacījumus. Izvērtējums ir beidzies ar to, ka saskaņā ar noslēgtajiem līgumiem jau šā gada rudenī (novembrī) uz ēku pārcelsies vairākas tiesu iestādes – Vidzemes rajona tiesa, Vidzemes apgabaltiesa (Madona) un Madonas rajona Zemesgrāmatu nodaļa.
Uzlabosies darba apstākļi
Vidzemes rajona tiesas priekšsēdētāja vietnieks Aldis Stienis sarunā „Staram" neslēpa, ka pārmaiņas viņa vadītais kolektīvs ir jau ilgi gaidījis.
– Tiesu nams ir bijusi liela aktualitāte, jo projektēts tas tika jau pirms vairāk nekā 10 gadiem. Šobrīd no jaunas ēkas būvniecības tas ir izmainījies uz privāto partnerību. Darba apstākļi darbiniekiem jaunajā ēkā būtiski uzlabosies. Šajās telpās Avotu ielā 8 mums kabinetā sēž pa četri cilvēki. Pats redzat, ka darba zona no publiskās nav nodalīta, kas ir viena no pamatprasībām tiesnešiem. Labi, Madona ir salīdzinoši mierīga pilsēta, un nav bijis situācijas, kad kāds ar spriedumu neapmierinātais nāk skaidroties, un arī apsargs mums ir nozīmēts, taču prasībām jābūt ievērotām. Ēkā, kas šobrīd tiek pielāgota tiesas vajadzībām, izveidojās labs kontakts ar arhitektu, kurš ar mums saskaņoja daudzus jautājumus. Viens no būtiskākajiem – beidzot būs piemērota telpa, kur izvietot arhīvu, kas līdz šim bija liela problēma. Tiesu arhīvs ir apjomīgs, un tas atrodas bēniņos, kas neatbilst prasībām. Ēkā tiks ierīkotas arī divas videokonferenču zāles, lai vietējiem iedzīvotājiem nebūtu jābrauc uz tiesu, kur tiek izskatīta viņu lieta, bet viņi varētu atnākt pie mums un sekot līdzi sēdes gaitai tiešsaistes režīmā. Tas būtiski atvieglos dzīvi cilvēkiem, kuri iesaistīti konkrētajā tiesas procesā, – sacīja Aldis Stienis.
Paplašinās stāvlaukumu pie tiesu nama
Arī Madonas novada pašvaldība apstākļos, kad daudzas valsts iestādes centralizācijas procesā tiek koncentrētas lielajās pilsētās, pozitīvi novērtējusi faktu, ka vismaz tiesas pie mums tiek saglabātas, un sniegusi arī savu artavu.
– Manuprāt, šis ir atzinīgi vērtējams notikums, un arī pašvaldībai jānāk palīgā, ko arī esam darījuši un vēl darīsim. Marta domes sēdē tiks lemts par pašvaldības investīciju plānu 2018. gadam, kurā iekļauta arī stāvlaukuma izveide pie topošā tiesu nama, lai iestādes darbiniekiem un apmeklētājiem būtu, kur novietot savus auto. Mums ir jārūpējas par valsts iestāžu pieejamību Madonas novadā. Stāvlaukums tiks izbūvēts vairākās kārtās. Pirmā no tām – šovasar, bet nākamajā būvniecības sezonā varētu paplašināt stāvvietas uz kinoteātra „Vidzeme" pusi. Stāvlaukuma izveide ir pašvaldības aktivitāte, un ceru, ka pārējie deputāti to atbalstīs, jo tas ir ne tikai solis pretim valsts pārvaldes iestādēm, bet vienlaikus mēs ieguldām arī pilsētas attīstībā, jo stāvlaukums ir ļoti nepieciešams, un neatkarīgi no tā, vai līdzās ir vai nav tiesu nams. Raugoties uz tiesas iestāžu koncentrēšanos vienā ēkā, arī pašvaldība raugās, kā savus spēkus pārgrupēt. Šobrīd ir ideja uz citām telpām pārvietot Madonas novada pašvaldības sociālo dienestu, ēkas Parka ielā 4 un 6 pilnībā veidojot kā sociālo pakalpojumu centru, piesaistot Eiropas finansējumu deinstitucionalizācijas pasākumu veikšanai. Šī gan pagaidām vēl ir tikai iecere, – skaidroja Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs.
Jāatgādina, ka diskusija par iekškvartālā starp Saules, Tirgus, Blaumaņa un Raiņa ielu esošā stāvlaukuma paplašināšanu domē norisinājās jau pirms dažiem gadiem, kad pirmo reizi publiski kļuva zināms, ka ir iecere ēku Saules ielā 17 pielāgot tiesas un citu publisko iestāžu vajadzībām, kas radītu nepieciešamību pēc jaunām stāvvietām. Stāvvietu trūkums tika identificēts kā viena no būtiskākajām problēmām, un pašvaldības attīstības nodaļas darbinieki piedāvāja redzējumu, kā būtu iespējams uz pašvaldības īpašumā esošās zemes izbūvēt jaunu stāvlaukumu, paplašinot iekškvartālā jau esošo, nojaucot pašvaldības īpašumā esošās trīs garāžas, kas atrodas Tirgus ielā, ir iespējams izveidot iebrauktuvi uz stāvlaukumu no Saules ielas. Kopumā, apvienojot jau esošos stāvlaukumus ar tiem, ko plānots izbūvēt no jauna, iekškvartālā būtu iespējams iegūt vietu 88 automašīnām. Pašvaldības ceļu inženieris, projektu vadītājs Edgars Gailums tolaik minēja, ka stāvlaukuma izmantošana kļūtu loģiskāka un ērtāka, jo līdztekus vienai jau esošajai iebrauktuvei stāvlaukumā, kas šobrīd ir no Raiņa ielas, tiktu izveidota vēl viena – no Saules ielas, kā arī iekārtota iebrauktuve no Tirgus ielas – līdzās kinoteātrim „Vidzeme", kuru jau šobrīd cilvēki dažkārt izmanto, lai nokļūtu stāvlaukumā.
Kā iecere, kas gan vēl nav dokumentāli fiksēta, šobrīd ir arī jauna ugunsdzēsēju depo būvniecība, ko Iekšlietu ministrija plāno īstenot līdz 2020. gadam. Vai tas notiks līdz konkrētajam gadskaitlim, nav zināms, taču priecē, ka Madona pārredzamā nākotnē varētu tikt pie jauna depo.
20.03.2018.