Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Strādā, lai uzturētu publiskos apstādījumus

LAURA KOVTUNA

Autors • 02.08.2018.

Strādā, lai uzturētu publiskos apstādījumus
Burtu lielums

Katrs, kam ir dārzs vai zaļš stūrītis pie mājas, zina, cik grūti šajā karstajā laikā ir augiem. Tā arī Madonas novada īpašumu uzturēšanas nodaļas darbiniekiem ir darba pilnas rokas, lai pie dzīvības uzturētu skaistās Madonas puķu dobes un apstādījumus.
Īpašumu uzturēšanas nodaļas labiekārtošanas darbu speciāliste Gita Lutce stāsta, ka augi publiskajos apstādījumos tiek laistīti katru dienu, pārsvarā vakarpusē, lai tie maksimāli spētu izmantot saņemto ūdeni.

– Neatceros, kad pēdējo reizi Madonā ir tā kārtīgi nolijis, sausums tiešām ir pamatīgs, un ne visiem augiem tas patīk. Parasti divgadīgajiem augiem tīk būt saulē, bet arī daudziem no tiem šāds laiks ir nopietns pārbaudījums. Jāatzīst, ka visas zaļās zonas un apstādījumus Madonā nav iespējams aplaistīt, jo arī resursu mums ir tik, cik nu ir, tāpēc galveno uzsvaru cenšamies likt uz viengadīgo augu laistīšanu, jo tie ir visjutīgākie. Laistām arī daudzgadīgos augus un ziemcietes, bet tos – pēc iespējas, – par darbiem ilgstošā sausuma apstākļos pastāsta Gita Lutce.
Tāpat arī grūtāk šovasar sokas ar zāles pļaušanu, jo tā izdeg, atstājot brīvu vietu nezālēm, kas ir sīkstākas. Arī īpašumu uzturēšanas nodaļas darbinieki, gluži kā ikviens dārziņa īpašnieks, cer, ka ilgi gaidītais lietus tomēr atnāks.
Karstums un sausums ir šā gada lielākā problēma. Citus gadus vairāk bijis jācīnās ar sīko vandalismu – izpostītām stādījumu rindām, nozagtiem stādiem un tamlīdzīgi. Kā secina labiekārtošanas darbu speciāliste, šovasar tas raizes nesagādājis: – Jāatzīst, ka šogad patiešām mazāk bijis šādu problēmu, varbūt vien pa kādam stādam šur tur izrauts. Izskatās, ka šis etaps būs pārdzīvots, vismaz – jācer. Tāda problēmvieta bija pie bibliotēkas, kur uz margām izvietotajos puķpodos sastādītos augus garāmgājēji mēdza paraustīt, pabakstīt. Tādēļ šie puķpodi tika pārvietoti uz margām Valdemāra bulvārī. Bet visādi citādi šai ziņā gājis salīdzinoši mierīgi.
Gita Lutce arī atklāj, ka uz rudens pusi tiks papildināta Madonas zaļā ainava. Solījums atjaunot koku stādījumus pēc bojāto liepu nozāģēšanas Saules ielā, pie veikala „Rimi", tiks pildīts. Jau šobrīd ir sasprausti mietiņi, kur dabā varētu atrasties jaunie kociņu stādi.
– Protams, tas vēl ir jāsaskaņo ar elektriķiem, citu komunikāciju speciālistiem, kā arī no satiksmes drošības viedokļa jāraugās, vai koki plānotajās vietās neaizsegs luksoforus, ceļa zīmes, iebrauktuves un tamlīdzīgi. Pēc saskaņošanas plānots, ka astoņus platlapu liepas stādiņus sastādīsim rudenī, jo šobrīd tam ir arī pārāk karsts. Jau esam uzsākuši apzināt, kur stādus varētu iegādāties, jo gribam dot priekšroku Latvijā, tepat apkārtnē audzētiem koku stādiem. Ar poļu, vācu stādiem ir tā problēma, ka nezinām, cik tie būs ziemcietīgi jeb piemēroti mūsu laikapstākļiem. Līdz septembrim jau sagatavosim stādiem bedrītes, lai augsne sasēžas un, kolīdz visi apstākļi to ļauj, varam jaunās liepiņas sastādīt, – informē Gita Lutce.


AGRA VECKALNIŅA foto


03.08.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px