Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Spriež par ēkas „Smilteņu skola” izmantošanu

ZANE BIKOVSKA

Autors • 23.10.2025.

Spriež par ēkas „Smilteņu skola” izmantošanu
Burtu lielums

15. oktobra Madonas novada pašvaldības domes Attīstības komitejas sēdē deputāti skatīja jautājumu „Par nekustamā īpašuma „Smilteņu skola”, Bērzaunes pagastā, Madonas novadā iznomāšanu vai nodošanu bezatlīdzības lietošanā.”

Šis īpašums atrodas Gaiziņkalna pakājē, persona, kas ēkā iepriekš darbojās, telpas ir atstājusi, tāpēc domei jālemj, ko tālāk iesākt ar konkrēto objektu, kā to uzturēt un apsaimniekot. Šobrīd pašvaldība saņēmusi trīs neatkarīgus iesniegumus no dažādām personām, kas šo ēku vēlētos redzēt kā savu darbības vietu. Divas biedrības ar sabiedriskā labuma statusu pretendē uz bezatlīdzības lietojumu, un viens iesniegums satur vēlēšanos par iespēju nomāt telpas.
Jautājums tika skatīts ar mērķi izprast un vienoties par to, kā tālāk domei rīkoties – nodot ēku bezatlīdzības lietošanai vai lūkoties otrā virzienā, telpas un daļu no zemes vienības atdodot iznomāšanai. Objekts sastāv no vairākām būvēm, zemes un nelielas meža daļas. Mežu pašvaldība nepiedāvātu ne vienam, ne otram no minētajiem lietošanas veidiem, kā norādīts iepriekš – tikai telpas un zemes daļu. Ēku kompleksā atrodas arī ēka, kas ir nelietojama un var būt arī bīstama. Atzinuma, kas to apstiprinātu vēl nav, taču dzīvošanai šī ēka nav derīga, tā varētu būt kā mantu glabātuve. Teritorija ir aizaugusi, arī ne īpaši sakopta.
Netālu atrodas skaista ēka, kas tiek uzturēta, apkurināta. Pirms neilga laika tajā ieguldītas arī investīcijas, bet ne no pašvaldības puses – ieguldījumu snieguši iepriekšējie nomnieki, kas ēku saveduši kārtībā.
Viena no biedrībām, kas vērsusies domē ar iesniegumu, izveidota Liepājā, bet iesniegumā norādīts, ka tā darbojas uz vietas, savukārt otra biedrība ir mūsu pašu – gan izveidota novadā, gan darbojas tajā. Visas trīs iesaistītās puses bija uzaicinātas pievienoties komitejas sēdei.
Biedrības „Pauze AD" vadītāja Dace Kalniņa pateicās Madonas novada pašvaldībai par labo sadarbību, kas jau iepriekš bijusi ļoti pozitīva. Viņa īsumā iezīmēja biedrības vīziju, paskaidrojot, kāpēc tā lūdz bezatlīdzības lietošanā Smilteņu skolu jeb „Gaiziņstaru": – Mūsu biedrības mērķis ir stiprināt sabiedrības iesaisti, palīdzēt sociālajām grupām, īpaši bērniem un jauniešiem, un veidot saikni ar latviešiem ārpus Latvijas. Vēlamies rīkot vismaz divas nometnes gadā tieši diasporas bērniem un jauniešiem, sniedzot iespēju labāk uztver un iepazīt latvisko identitāti un valodu, un uzturēt saikni ar dzimteni. Biedrībā darbojas sešu cilvēku komanda, pieciem no viņiem ir pedagoģiskā izglītība, diviem ir viesnīcas servisa diploms, kas nozīmē, ka mums ir gan profesionālās, gan praktiskās zināšanas. Esam uzrakstījuši Sabiedrības integrācijas fonda projektu tieši diasporas nometnei Latvijā, bet vietas, kur to realizēt, mums pašlaik nav, tādēļ ceram, ka varēsim iegūt šo ēku uz nomu. Esam ieplānojuši rīkot arī dažādus saliedēšanās pasākumus, ar kuriem nosegtu ēkas uzturēšanas izmaksas – elektrību, apkuri, zāles pļaušanu – un citus tēriņus, kas varētu rasties. Esam sazinājušies ar diasporas organizācijām Vācijā, latviešu centru Minhenē, kas izteicis vēlmi sadaroties ar mums un palīdzēt iesaistīt diasporas jauniešus. Sadarbību uzturam arī ar Zviedrijas diasporas jauniešiem, kuri kādu laiku darbojās Latvijā un piedalījās biedrības organizētajos pasākumos šeit.
Savukārt Ilze Rozīte domei iesūtījusi iesniegumu ar lūgumu nomāt šo ēku: – Esmu bijusi klātienē šajā vietā un piekrītu, ka teritorija atrodas gana bēdīgā stāvoklī. Kā jau minēju iesniegumā, ēkai strauji nepieciešama apkurināšana, jo tajā jūtama mitruma smaka un citas pazīmes. Esmu gatava sadarboties ar sabiedriskā labuma organizāciju, sadalīt telpas. Esmu piedāvājusi Dacei iespēju sadarboties, ļaujot izmantot telpas nometnēm, bet viņa no tā ir atteikusies. Joprojām esmu atvērta sadarboties. Kā potenciālais nomnieks noteikti nodarbošos ar saimniecisko darbību – man ir pieredze viesnīcas servisā. Tātad mans piedāvājums un redzējums būtu izmantot šo ēku gan viesnīcas servisa jomā, gan iespējamā sadarbība nometņu organizēšanai, jo šī ēka ir laba arī tādām aktivitātēm.
Dāvis Okmanis no biedrības „Esi īsts" vēstīja: – Lai gan esmu no Liepājas, Madonas pusē darbojos kopš pavasara. Pamazām pārceļamies no Liepājas uz šo pusi, saucot Madonas novadu par savām mājām, veidojot sadarbības. Biedrība dibināta 2023. gadā, galvenie mērķi ir pieaugušo un jauniešu izglītība, pašattīstības veicināšana un kopējās labklājības celšana. Darbojamies vairāk tādās sfērās kā vispārējā fiziskās un mentālās veselības veicināšana, sports, uzņēmējdarbība, digitalizācija un līderības prasmju attīstība. Sabiedriskā labuma statuss biedrībai piešķirts veselības veicināšanas jomā. Līdz šim mums bijušas vairākas bērnu un jauniešu nometnes, sporta spēles, pārgājieni, ģimeņu saliedēšanas treniņi, interešu izglītības nodarbības un dažādas citas aktivitātes. Galvenie nākotnes plāni ir turpināt iesākto, palielināt savu darbības sfēru, izmantojot dabas pieejamību, organizēt dažādus fiziskās veselības veicināšanas pasākumus. Šis īpašums, par kura izmantošanu iesūtījām iesniegumu, būtu tieši tas, kas mums vajadzīgs. Pēc bildēm ir redzams, ka šai vietai vajadzīgi finansējuma avoti, paralēli sabiedriskajam labumam biedrība nodarbojas ar saimniecisko darbību tai pašā jomā, lai veidotu uzkrājumus sabiedriskā labuma attīstībai, rakstām projektus, piesaistām ziedotājus un sponsorus. Mums ir viss nepieciešamais nodrošinājums, lai veidotu visa veida pasākumus, kā arī sadarbības partneri.
Abās biedrību prezentācijās redzams arī saimniecisks raksturs, turklāt nav kritēju, kas nosaka, kurai no abām biedrībām ir lielāks sabiedriskais labums. Deputāts Andris Dombrovskis norādīja – ja ir saņemts piedāvājums nomai, dome nevar atdot ēku bezatlīdzības izmantošanai. Šādā gadījumā jārīko nomas tiesību izsole, kas būtu tikai godīgi pret sabiedrību un arī deputātu pienākumiem. Tam piekrita arī pārējie deputāti, vienbalsīgi balsojot par nomas tiesību izsoles procesa uzsākšanu. Nomas tiesību izsolē var startēt arī abas biedrības.

24.10.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px