Dzirdot, ka daudzos citos Latvijas novados siltumenerģijas tarifi nākamajai sezonai tiks palielināti, uz sarunu aicināju SIA “Madonas Siltuma” valdes locekli Andri Balodi, lai noskaidrotu, kāda situācija būs Madonas novadā un kā norit uzņēmuma attīstība.
"Madonas Siltuma" valdes loceklis Andris Balodis pastāstīja: – Tarifi visticamāk mainīsies visur. Siltumenerģijas tarifu veido divas galvenās komponentes – paša kurināmā izmaksas un izmaksas, lai kurināmo pārvērstu siltumā un novadītu līdz lietotājam. Šī brīža tarifs ir 73,72 eiro/MWh, tomēr uzņēmuma izmaksas siltuma ražošanai ir palielinājušās, tāpēc šī gada martā uzņēmums iesniedza Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (Regulatoram) izvērtēšanai jaunu pilnā tarifa projektu 79,78 eiro/MWh, kuru Regulators vēl vērtē. Tarifa pieaugums ir saistīts ar siltuma ražošanas un pārvades komponentes izmaksu kāpumu. Neatkarīgi no regulatora lēmuma, ja uzņēmums iepirks kurināmo lētāk nekā pagājušajā apkures sezonā, tarifa kurināmā komponente būs lētāka un siltumenerģijas tarifs tiks samazināts. Kamēr Regulators nav izskatījis iesniegto tarifa projektu un uzņēmums nav pabeidzis kurināmā iepirkumu, gala tarifs nākamajai sezonai paliek līdzšinējais – 73,72 eiro par MWh, kas ir zemāks nekā vidēji valstī un zemāks nekā Rīgā, Ventspilī, Cēsīs un citviet.
Uzņēmumā kurināšana norit ar šķeldu un granulām. Labā ziņa novada iedzīvotājiem – pēc pieejamās informācijas no tirgus, kurināmā cenas šajā vasarā ir zemākas nekā pagājušajā gadā. Domāju, ka jaunie tarifi būs zināmi septembra beigās.
Dzirdot jautājumus no mūsu klientiem par karstā ūdens cenu, esam sapratuši, ka ir radies pārpratums. Respektīvi "Madonas Siltums" kurina katlu ar karsto ūdeni, kas pa caurulēm plūst uz māju un no mājas plūst atpakaļ. Katrā mājā ir individuālais siltummezgls, kas regulē to, cik daudz siltā ūdens ieplūst mājas sistēmās. Katram no tiem ir divas ķēdes – viens ir siltums, otrs ir karstais ūdens. Mēs piestādām rēķinu par siltuma daudzumu megavatstundās, ko esam piegādājuši mājai. Lielākoties siltumapgādes uzņēmumi piestāda rēķinu mājai, bet apsaimniekotājs to attiecīgi sadala pa dzīvokļiem. Vēsturiski tā sanācis, ka mēs kā pakalpojuma sniedzējs izmantojam tiešā norēķina sistēmu – piestādām rēķinu katram dzīvoklim, lai gan varētu to nedarīt, jo mūsu atbildība beidzas pie mājas. Līdz ar to karstais ūdens nekādā veidā nav nodalāms no siltuma, cenas abiem mainīsies vienādi.
Ēkas, kurās vasarā izmanto centralizēto siltumu karstā ūdens sagatavošanai, nemaksā fiksētu maksu par izlietoto karsto ūdeni. Izmaksas par karsto ūdeni veidojas, sadalot ēkai piegādāto siltumu konkrētajā mēnesī ar ēkas kopējo patērēto ūdens daudzumu siltā ūdens sagatavošanai. Piemēram, ja ēka jūnijā ir patērējusi 1 MWh siltuma, lai uzsildītu 10 m³ ūdens, tad cena par 1 m³ karstā ūdens ir 73,72 (1 MWh cena)/10 = 7,372 eiro + PVN. Katrai ēkai šī cena var atšķirties. Galvenais, ko atcerēties – silto ūdeni nevar samaksāt "uz priekšu". Jā kāds no dzīvokļiem norāda nedabiski lielu patēriņu, domājot, ka viņi maksā avansā par karsto ūdeni, viņi maldās. Tas vienkārši palielina ūdens daudzumu minētajā formulā un konkrētais iedzīvotājs par karsto ūdeni samaksā vairāk. Patērētā siltuma sadale ēkā notiek viena konkrētā mēneša ietvaros.
Iespējas samazināt tarifu
Kopš šī gada 1. jūnija "Madonas Siltums" mērķtiecīgi atteicies no ēku iekšējo siltummezglu apkalpošanas.
Andris Balodis uzvēra: – Ļoti svarīgi pirms nākamās apkures sezonas iedzīvotājiem pārliecināties, ka siltummezgls ir pārbaudīts un rāda pareizi. Pārbaude jāveic reizi divos gados. Ir svarīgi, lai siltumenerģijas skaitītājs ir pārbaudīts un skaita pareizi. "Madonas Siltums" darīs visu, lai ēkas saņemtu iespējami lētāko siltumu līdz ēkas siltummezglam, bet siltummezgla darbība ir jāregulē apsaimniekotājam vai mājas vecākajam atbilstoši reālajām vajadzībām un ārgaisa temperatūrai. Jāuzzina, kurš regulē šos siltummezglus, – mēs kā piegādātājs to nedrīkstam darīt, citādi rodas pārpratums, ka mēs regulējam tā, lai mums būtu izdevīgi. Mēs arī nevaram zināt mājas reālās vajadzības. Rudenī plānojam organizēt lielāku pasākumu namu apsaimniekotājiem un māju vecākajiem un skaidrot šīs lietas. Mūsu uzdevums nav pārdot vairāk siltuma vai īpaši dārgi, jo ir mājas, kas vēlas pieslēgties mūsu siltumtīklam, bet nevaram piedāvāt šādu iespēju, jo nepietiek jaudas, tādēļ ka esošie klienti to izmanto neefektīvi. Līdz ar to, jo precīzāk tiks regulēts siltummezgls un nodoti rādījumi, jo visiem būs lētāk.
Vēl būtisks faktors ir tas, ka aptuveni 300 klientu joprojām vēlas saņemt rēķinus papīra formātā, no kuriem 80 % dzīvo Madonā. Atteikšanās no tiem arī ir veids, kā samazināt izmaksas. Kopš pagājušā gada esam ieviesuši jaunu uzskaites sistēmu epakalpojumi.lv.
Efektivitātes rādītāji uzlabojas
Andris Balodis skaidroja uzņēmuma finanšu situāciju: – Pēdējos trīs gadus uzņēmums strādā ar zaudējumiem, taču tas jāvērtē plašākā kontekstā. Iemesls – izmaksām neatbilstošs siltumenerģijas tarifs.
Laikā, kad sākās pandēmija un strauji kāpa kurināmā cenas, tā laika vadība nespēja sabalansēt izmaksas ar ienākumiem. Šāda situācija bija ilglaicīga, līdz vairs nebija līdzekļu, lai samaksātu piegādātājiem. Novada iedzīvotāji par siltumu maksāja mazāk uz uzņēmuma zaudējumu rēķina. Tāpēc ir svarīgi savlaicīgi sekot izmaksu svārstībām un noteikt atbilstošu tarifu. Pirmais aizņēmums kurināmā iegādei tika ņemts 2022. gadā, un tas tika atgriezts gada laikā.
Šobrīd uzņēmums nopietni strādā, lai pārstrukturētu saņemtos aizņēmumus un spētu sabalansēt naudas plūsmu. Esam izveidojuši trīs gadu plānu, kā izkļūsim no finanšu bedres un kura ietvaros esam paredzējuši ņemt kredītus un tos atdot. Respektīvi, mums jāizkļūst no parādiem, bet to varam izdarīt tikai tad, ja ir rentabilitāte. Plānojam, ka 2025. gadā uzņēmums atkal strādās ar nelielu peļņu, bet būs vajadzīgi vēl daži gadi, lai izkļūtu no finanšu problēmām, kas radās krīzes brīdī.
Tarifā ir ietverta arī attīstības komponente, lai uzņēmums būtu rentabls un spētu piesaistīt investīcijas attīstībai. Šobrīd uzņēmumam ir aptuveni 5 miljoni eiro liels ilgtermiņa saistību apjoms, kas tika ņemts, lai modernizētu siltumtīklus Madonā, izbūvētu siltumtrasi uz Aizpurves ciemu u. c.
18.07.2025.