Pirmdien, 16. martā, tika sasaukta Madonas sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā tika pārrunāti jautājumi, kas saistīti ar vīrusa infekcijas „Covid-19" izplatības ierobežošanas un kontroles pasākumiem Madonas sadarbības teritorijā (bijusī Madonas rajona teritorija), kā arī iestāžu darbību.
Komisijas priekšsēdētājs Agris Lungevičs norādīja, ka sasaukt sēdi viņu motivēja situācija valstī un novadā, kā arī vēlme ar komisijas locekļiem pārrunāt risinājumus, kas ārkārtējā situācijā ļautu rīkoties kvalitatīvāk un mērķtiecīgāk.
Agris Lungevičs uzsvēra, ka Madonas novada pašvaldība ir bijusi aktīva un, balstoties uz Ministru kabineta 12. marta rīkojumu „Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu", kā arī Slimību profilakses un kontroles centra sniegto operatīvo informāciju par „Covid-19", veikusi pasākumu kopumu, kas ierobežo inficēšanās draudus pašvaldības iedzīvotājiem.
„Viens no vīrusa infekcijas izplatīšanās pamatnosacījumiem ir cilvēku tieša savstarpēja kontaktēšanās. Lai risku mazinātu, ar rīkojumu ir slēgtas pašvaldības iestādes, tostarp skolas. Pirmsskolas izglītības iestādes strādā dežūras režīmā, taču redzam, ka bērnu vecāki ir apzinīgi un bērnu skaits bērnudārzos ir neliels.
Ir atcelti publiskie pasākumi, sapulces un gājieni, kā arī slēgtas klātienes apmeklējumiem pašvaldības iestādes un to struktūrvienības. Pašvaldības iestādes, cik vien tas iespējams, pašlaik strādā attālināti, ar klientiem sazinoties elektroniski vai sazvanoties," informēja Agris Lungevičs.
SIA „Madonas slimnīca" valdes priekšsēdētājs Artis Stuburs uzsvēra, ka saistībā ar „Covid-19" izplatību stacionārās ārstniecības iestādes Latvijā darbu veic paaugstinātas gatavības režīmā. Šobrīd ar mērķi ierobežot vīrusa „Covid-19" izplatību Madonas slimnīcā ir aizliegta pacientu apmeklēšana. Madonas slimnīca aicina visos gadījumos, kad ir akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes (paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, elpas trūkums), rīkoties atbildīgi pret savu un apkārtējo veselību – maksimāli samazināt kontaktpersonu loku, pirms apmeklēt ārstniecības iestādi klātienē, vispirms sazināties telefoniski, lai vienotos par optimālāko risinājumu katrā no gadījumiem.
„Ar „Covid-19" diagnostiku un saslimušo ārstēšanu, kā arī analīžu ņemšanu nodarbojas veselības aprūpes iestādes, kas tam speciāli sagatavotas. Madonas slimnīca nav šo iestāžu sarakstā, tādēļ mūsu uzdevums ir maksimāli pasargāt slimnīcas personālu un pacientus no infekcijas riska," nepieciešamību mazināt draudus veselības aprūpes iestādes darbam akcentēja Artis Stuburs.
Attiecībā uz sadzīvošanu ar ārkārtējo situāciju, kas šobrīd izsludināta līdz 14. aprīlim, slimnīcas valdes priekšsēdētājs aicināja ieslēgt skaidro saprātu un ievērot elementāras prasības – maksimālu pašizolāciju, kā arī ķermeņa un telpu higiēnu.
Kā riskam pakļautāko iedzīvotāju grupu situācijā, kad skolēni atrodas brīvlaikā un ir pastiprinājusies iekšējā migrācija, Artis Stuburs minēja gados vecākos cilvēkus, pie kuriem bieži vien dodas mazbērni.
Kā liecina pieredze, šīs situācijas veido augstu inficēšanās un saslimšanas risku cilvēku grupai, kura ir vismazāk noturīga pret vīrusa infekciju.
Arī slimnīcas valdes locekle, infektoloģe Astrīda Svilāne uzsvēra, ka būtiskākais, kam šobrīd jāpievērš uzmanība, ir tiešo kontaktu samazināšana līdz minimumam: „Jo mazāk tiešo savstarpējo kontaktu un jo tie ir īsāki, jo labāk. Pieredze diemžēl rāda, ka viens ir tas, ko mēs zinām, bet otrs – kā rīkojamies. Ģimenes ar bērniem joprojām apmeklē lielveikalus, īpaši neievērojot piesardzības pasākumus. Cilvēkiem jāapzinās, ka rekomendācijas ir izstrādātas viņu pašu labā, lai būtu pēc iespējas mazāks vienlaicīgi saslimušo cilvēku skaits un veselības aprūpes sistēma spētu viņus aprūpēt."
Zemessardzes 25. kājnieku bataljona komandieris, pulkvežleitnants Ģirts Pintāns pauda gatavību nodrošināt bataljona zemessargu iesaisti kārtības nodrošināšanā un citos ārkārtējās situācijas pasākumos sadarbībā ar Valsts policiju (VP), Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) un sadarbības teritorijas pašvaldībām.
Jau drīzumā ar mērķi novērst cilvēku pulcēšanos varētu sākties reidi pilsētas ielās un pie lielveikaliem. Valsts policija jau šobrīd aicina tos iedzīvotājus, kuru rīcībā ir informācija par iespējamiem valdības noteikto ārkārtas situācijas ierobežojumu pārkāpumiem, zvanīt uz tālruni 110.
Jānorāda, ka Madonas sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisija ir koordinējoša un konsultatīva institūcija. Tās darbības mērķis ir koordinēt pasākumus katastrofas un katastrofas draudu gadījumā, kā arī veicināt civilās aizsardzības, katastrofas pārvaldīšanas vai katastrofas pārvaldīšanas koordinēšanas jautājumu risināšanu.
Tālāko darbu saistībā ar vīrusa infekcijas „Covid-19" izplatības novēršanu komisijas locekļi pagaidām organizēs ārpus sēdes formāta, savstarpēji komunicējot attālināti.
Informāciju sagatavoja
EGILS KAZAKEVIČS,
Madonas novada pašvaldības
attīstības nodaļas
sabiedrisko attiecību speciālists
18.03.2020.