Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Sakārtojot inženierkomunikācijas, varēs atjaunot segumu

LAURA KOVTUNA

Autors • 13.05.2021.

Sakārtojot inženierkomunikācijas, varēs atjaunot segumu
Burtu lielums

Pirms vairākiem gadiem Ļaudonā veikts Eiropas ūdenssaimniecības projekts, pēc kā iela atstāta bēdīgā stāvoklī, tā Madonas novada pašvaldības domes deputātus komitejas sēdē informēja pagasta pārvaldes vadītājs Artūrs Portnovs. Lai rastu loģisku situācijas risinājumu, jāsakārto ūdens un kanalizācijas saimniecības sistēmas Upes un Avotu ielā, tādējādi drīzā nākotnē varētu ķerties klāt arī brauktuves seguma sakārtošanai, rosinājusi SIA „Madonas ūdens".

Attiecīgi pašvaldības kapitālsabiedrība izteikusi priekšlikumu palielināt „Madonas ūdens" pamatkapitālu par 41 tūkstoti eiro. Par šo summu varētu izbūvēt 181 metru garu kanalizācijas tīklu, dodot iespēju sešiem īpašumiem pievienoties pie centralizētā kanalizācijas tīkla, kā arī izbūvēt jaunu 1067 metrus garu maģistrālo ūdensvadu Upes ielā.
– Ūdensvads Upes ielā ir bēdīgā stāvoklī, tā kā tas iet pa privāto zemi, arī remontdarbus vai uzlabojumus tajā nevaram veikt. Ja veicam šo projektu, tad uz nākamo gadu deputāti varētu lemt arī par seguma atjaunošanu, piemēram, ar dubultās virsmas apstrādes metodi. Kanalizācijas paplašināšanas un ūdensvada rekonstrukcijas būvniecību „Madonas ūdens" veiktu par pašizmaksu. Esmu skatījies un salīdzinājis Elektronisko iepirkumu sistēmā, ka pašreizējā tirgus cena inženierkomunikāciju izbūvei vidēji ir ap 100 eiro/metrā; mēs to varētu veikt par 32,8 eiro/metrā. Kā parasti šādos projektos, „Madonas ūdens" nodrošina arī tehniskā projekta izstrādi, saskaņošanu – visu līdz pat būvatļaujas saņemšanai. Tāpat tranšeju vietas, uz ielu braucamās daļas, paredzēts atjaunot ar šķembu segumu.
Projektā iekļauta arī Avotu iela, kurai viens posms palicis bez kanalizācijas. Projekta ietvaros tiktu pagarināts Upes ielas kanalizācijas tīkla izvads, dodot iespēju trim īpašumiem pievienoties pie kanalizācijas, – skaidroja „Madonas ūdens" valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks.
Deputāts Andrejs Ceļapīters pauda viedokli, ka sarežģītā pašvaldības budžeta apstākļos būtu vērts nogaidīt uz kādu no Eiropas struktūrfondu projektiem, lai gūtu līdzfinansējumu. Guntars Dambenieks atklāja, ka šāda iespēja ir izskatīta, taču tuvākajā nākotnē nav zināms par pieejamu finansējumu šāda veida projektam.
– Ja arī fondi būs, tad jaunajā novadā būs vēl kaudzēm darbu, kuri nekad nebeigsies. Šoreiz gribas skaļi kliegt un aizstāvēt savus iedzīvotājus, jo Upes ielā dzīvojošie ir ļoti dusmīgi uz pašvaldību. Pirms vairāk nekā pieciem gadiem Eiropas projektā norāva asfaltu, uzrakņāja visu ielu, nauda beidzās, pašvaldība kaut kur pazuda ar savu lielisko iniciatīvu. Iela ir putekļos, iedzīvotājiem nekas netika paskaidrots. Vēlamies lūgt un mudināt, lai šie darbi vairs netiktu atlikti un pēc „Madonas ūdens" darbu veikšanas konceptuāli jau tiktu atbalstīts, ka nākamgad Upes un varbūt arī Avotu ielā būs dubultās virsmas apstrāde, –
iebilda Artūrs Portnovs. Viņš arī skaidroja, ka šogad tiek sākts ar inženierkomunikāciju sakārtošanu, bet ne vēl paša seguma virskārtas atjaunošanu. Tas tādēļ, lai izvairītos no iespējamiem seguma iesēdumiem, jo izraktajam aptuveni gadu nepieciešams nosēsties.
Deputāts Andris Dombrovskis trāpīgi atzīmēja, ka Eiropas finansējums labākajā gadījumā būtu 70%, bet ticams, ka mazāk. Nākotnē tirgus situācija vēl varētu mainīties, bet pašvaldībai tāpat būtu jānodrošina vismaz 30% līdzfinansējums. Līdzvērtīgu finanšu ietaupījumu jau šobrīd piedāvā „Madonas ūdens", darbus veicot par pašizmaksu, ne vidējo tirgus cenu, sprieda deputāts. – Turklāt spriežot arī no tā viedokļa, ka kanalizācija jebkurā miestā vajadzīga bija jau vakar, ne šodien, vēl mazāk – rīt, – piebilda Andris Dombrovskis.
Savukārt pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons kopumā kritizēja tendenci pārāk paļauties tikai uz Eiropas projektiem.
– Eiropas nauda ir kā narkomāna špricīte; neuzskatu, ka tas būtu vienīgais veids, kā īstenot projektus. Protams, jāskatās iespējas – gan piesaistīt tiešām pieejamus un apstiprinātus Eiropas fondus, gan jāskatās, kā lēti un šodien izdarīt darbus pašiem, – uzsvēra Ivars Miķelsons.
29. aprīļa domes sēdē Guntars Dambenieks arī informēja, ka ir noslēgta vienošanās ar visiem sešiem iedzīvotājiem, ka viņi pieslēgsies centralizētajam kanalizācijas tīklam, izbūvējot pievadus savā īpašumā par saviem līdzekļiem..
Madonas novada pašvaldības dome nolēma piešķirt SIA „Madonas ūdens" nepieciešamo finansējumu 41 tūkstoša apmērā pamatkapitāla palielināšanai.

14.05.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px