Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Reorganizēs SIA „Cesvaines komunālie pakalpojumi”

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 13.05.2024.

Burtu lielums

Madonas novada dome ir nolēmusi uzsākt SIA „Cesvaines komunālie pakalpojumi” reorganizācijas procesu.

Domes lēmums

Tas tiks īstenots pievienošanās ceļā, nosakot, ka pašvaldības SIA "Cesvaines komunālie pakalpojumi" (Pievienojamā sabiedrība) pievienošanā Iegūstošā sabiedrība ir pašvaldības SIA "Madonas ūdens". Tika noteikts reorganizācijas nosacījums – Iegūstošā sabiedrība palielinās pamatkapitālu, ieguldot Iegūstošās sabiedrības pamatkapitālā mantisko ieguldījumu – Pievienojamās sabiedrības pamatkapitālā esošo mantu, pretī saņemot attiecīgu jaunu daļu skaitu, kā arī reorganizācijas rezultātā Pievienojamā sabiedrība, proti, SIA „Cesvaines komunālie pakalpojumi", beidz pastāvēt.
Tika noteikts, ka Iegūstošās sabiedrības kapitāla daļu turētājs ir Madonas novada pašvaldība un pašvaldības kapitāla daļu turētāja lēmumus pieņem Madonas novada pašvaldības izpilddirektors.
Tika uzdots Pievienojamās sabiedrības un Iegūstošās sabiedrības valdes locekļiem saskaņā ar Latvijas Republikā spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem veikt nepieciešamās darbības, lai reorganizētu pievienošanas ceļā Pievienojamo sabiedrību.

Jau divus gadus darbojas kā satelīts
Šo lēmumu neviennozīmīgi ir uztvēruši iedzīvotāji, un arī Madonas novada domes deputātu vidū domas dalās. Pret šo lēmumu balsoja deputāte Sandra Maksimova, bet atturējās deputāts Andris Sakne.
Arī Cesvaines apvienības pārvaldes vadītājs Vilnis Špats atklāja, ka iedzīvotāji uzdodot divus jautājumus – vai tiešām SIA „Cesvaines komunālie pakalpojumi" vajag apvienot ar SIA „Madonas ūdens" un kas tādā gadījumā notiks ar ūdensapgādes pakalpojumu tarifu. Viņš atzīmēja, ka SIA „Cesvaines komunālie pakalpojumi" jau kādus divus gadus darbojas kā SIA „Madonas ūdens" satelīts, uzņēmuma valdes loceklis ir SIA „Madonas ūdens" tehniskais direktors Guntis Šahno, arī manta ir nodalīta un SIA „Cesvaines komunālie pakalpojumi" atstāta tikai tā, kas nepieciešama ūdens un kanalizācijas pakalpojumu sniegšanai.
– Uzņēmumā ir četri darbinieki: divi tehniskie speciālisti, kā arī valdes loceklis un grāmatvede. Apvienošanas gadījumā divi cilvēki zaudēs amatu, tai skaitā valdes loceklis darbu saglabās „Madonas ūdenī", bet grāmatvede vismaz pagaidām nevēlas iesaistīties citās darba attiecībās. Savukārt divi tehniskie darbinieki, kuriem algu maksā SIA „Cesvaines komunālie pakalpojumi", apkalpo arī Dzelzavu un Biksēri, – atzīmēja Vilnis Špats. Attiecībā uz tarifu viņš uzsvēra, ka tas Cesvainē nav mainījies kopš 2017. gada. Patlaban par ūdeni ir jāmaksā 1,47 eiro par kubikmetru jeb par 20 centiem mazāk nekā Madonā, par kanalizāciju – 1,61 eiro par kubikmetru jeb par aptuveni eiro mazāk nekā Madonā.
– Taču, tā kā tarifs nav skatīts septiņus gadus, droši vien tas tāpat tiktu pārskatīts un palielināts. Turklāt 2017. gadā, kad tas tika apstiprināts un arī nebija mainīts kādus 10 gadus, par kanalizāciju Cesvainē bija jāmaksā pat vairāk nekā Madonā. Tarifu toreiz izvērtēja un apstiprināja Cesvaines novada dome, Regulatoram tas nebija jādara. Maksas palielinājums izsauca iedzīvotājos lielu neizpratni. Domāju, ka tarifs vispār būtu jāpārskata ik pēc diviem trim gadiem, tad tas atbilstu reālajai situācijai, – uzskata Vilnis Špats.
Cesvaines apvienības pārvaldes vadītājs skaidroja, ka uzņēmums ar „Madonas ūdeni" netika apvienots agrāk sakarā ar noslēgto lētākas elektropiegādes līgumu, bet arī uz to varot paskatīties no dažādām pusēm, jo apvienošanas rezultātā samazināsies administratīvais slogs. Nebūs vairs valdes locekļa un grāmatvedes atalgojuma izmaksu, kas gadā kopā ar nodokļiem patlaban veido vairāk nekā 23 000 eiro. Atklāts esot jautājums, vai noslēgtais izdevīgais elektropiegādes līgums to nosedz. Pozitīvais, pēc apvienības pārvaldes vadītāja domām, bijis arī tas, ka visu šo laiku gan iedzīvotājiem, gan publiskajam sektoram par ūdeni ir bijis jāmaksā mazāks tarifs. Savukārt no problemātiskiem jautājumiem viņš minēja asenizācijas pakalpojumu, kas tiekot risināts.

Tarifs tāpat būtu jāpalielina
Madonas novada domes deputāte Sandra Maksimova pauda pārliecību, ka nav nekādas vajadzības SIA „Cesvaines komunālie pakalpojumi" pievienot „Madonas ūdenim".
– Esmu pilnīgi pret uzņēmumu apvienošanu, jo cesvainieši ļoti cietīs. Turklāt Cesvainē ir veiksmīgi īstenoti vairāki ūdenssaimniecības attīstības projekti, sakārtota ūdensvada un kanalizācijas sistēma. Plus vēl cesvainieši nemaksā 80 centus par rēķina sagatavošanu (tiešajiem norēķiniem). Kāpēc vispār būtu jāpievieno, lai pēc tam madonieši pārmestu, ka Madona cietīs tāpēc, ka Cesvaine tiek pievienota? – savu viedokli pamatoja Sandra Maksimova.
Savukārt Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs kā argumentu apvienošanai minēja to, ka abi uzņēmumi jau šobrīd darbojas kopīgi, tai skaitā „Madonas ūdens" sniedz pakalpojumus Kraukļos un faktiski SIA „Cesvaines komunālie pakalpojumi" darbojas kā „Madonas ūdens" struktūrvienība. Arī attiecībā uz tarifu domes priekšsēdētājs pauda pārliecību, ka, ja septiņu gadu laikā tas nav mainījies, tad, tarifu pārskatot, noteikti tas tiktu palielināts par 50-60 procentiem, jo reāli vidēji gadā jau apmēram 7-8 procentus liels tarifu kāpums arī esot.
– Esmu par 99 procentiem pārliecināts, ka, ja Cesvainē tiktu noteikts atsevišķs tarifs, tas būtu lielāks nekā Madonā. Un arī neapvienojot uzņēmumus tarifs būtu jāpārrēķina, jo septiņi gadi tiešām ir ilgs laiks. Un tad arguments par mazāku tarifu neizturētu kritiku, jo tas jau tagad ir lielāks, tikai nav aprēķināts un netiek piemērots, – pauda Agris Lungevičs.
Madonas novada domes deputāts Andris Sakne atzīmēja, ka Madonā ūdenssaimniecība tik tiešām bijusi sakārtota un arī ar tarifu madonieši bija saraduši.
– Protams, „Madonas ūdenim" kaut cik tarifu vajadzēja palielināt, jo ir pieaugušas izmaksas, tāpat algas, bet ne jau par 40,4 %, rēķinot kopā ūdeni un kanalizāciju, jo tas patiešām ir ļoti liels lēciens. Kā tika skaidrots, tarifs bijis jāpalielina, jo tika pievienoti Lubāna, Ērgļi, kur bija zemāki ūdensapgādes tarifi. Tas zemāks ir arī Cesvainē. Vai tagad atkal ir jāgaida tarifu kāpums SIA „Madonas ūdens" apkalpes zonā? – retoriski jautāja Andris Sakne.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs atgādināja, ka SIA „Madonas ūdens" jaunā tarifa izstrādes laikā tika uzdots modulēt situāciju, kāds būtu tarifs bez Ērgļiem un Lubānas, un tā starpība bijusi ap 10 centu jeb 2-3 procenti. Cesvaines iespaids varētu būt ap 1-2 %, kas, domes priekšsēdētāja skatījumā, esot kosmētiskas izmaiņas un nav izšķirošas.
Madonas novada pašvaldības īstenotajai lielo kapitālsabiedrību vēl lielākai centralizācijai atbalstu pauda arī Madonas novada deputāts Andris Dombrovskis, domes priekšsēdētāja vietnieki Zigfrīds Gora un Aigars Šķēls.

14.05.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px