Aizvadītajā nedēļā Saeimas deputāts Aldis Gobzems apbraukāja visus Latvijas novadus protesta akcijas „Rododendrs" ietvaros, ceturtdienu veltot Latgales un tostarp arī Madonas apmeklējumam (kā tas bija pieteikts facebook lapā). Spītējot pulcēšanās ierobežojumiem un lielajam salam, stāvlaukumā pie „Madonas viesnīcas" gan atklāti uz tikšanos, gan it kā „garāmejot" bija sanākuši vairāki desmiti iedzīvotāju, kuri ir nemierā ar valdību un tās lēmumiem.
Ar saukli „Gobzems katram un katrai" izrotātais autobuss pa visu Latviju startēja 6. decembrī; Madonā tas piestāja 9. decembrī laika posmā no pulksten 10 līdz 11. Savukārt vakar, 13. decembrī, akcijas kulminācija notika Rīgā, ar smago tehniku, ugunskuriem, siltu tēju un arī klavierēm.
Ar Madonā sanākušajiem iedzīvotājiem Saeimas deputāts aktīvi komunicēja, katram paspieda roku un labprāt fotografējās. Uzklausot Valsts policijas darbinieku aizrādījumus par to, ka šāda pulcēšanās ir aizliegta, A. Gobzems atbildēja, ka ir pati slavenākā persona Latvijā, tādēļ, lai kur viņš dotos, viņam sekojot cilvēki, līdzīgi kā futbolistam Ronaldo. Šādas tikšanās rīkošanu viņš skaidroja ar to, ka „deputāta pienākums ir tikties ar vēlētājiem, uzklausīt to, ko vēlas vēlētāji". Sociālajos tīklos daļa sabiedrības jau novērtējusi rīkoto protesta akciju kā priekšvēlēšanu kampaņu nākamajā gadā gaidāmajām Saeimas vēlēšanām.
Pēc A. Gobzema teiktā, viņš gatavs „iet līdz galam" ar akcijas „Rododendrs" noslēgumu pie Rīgas pils. Plašāka diskusija deputātam izvērsās ar kādu apmeklētāju, kurš prasīja precizēt – kas domāts ar iešanu līdz galam un kas mainīsies šīs akcijas rezultātā. „Gals ir nomainīt šo režīmu, šo sistēmu, kas ir pie varas. 13. decembrī būs protesta akcija, kas novedīs pie šī rezultāta – režīma krišanas. Tad sāksim būvēt jaunu valdību," atbildēja Aldis Gobzems.
Paralēli akcijai Madonā deputāts arī attālināti piedalījās balsošanā par pašreizējās Valsts prezidenta Egila Levita padomnieces Irēnas Kucinas apstiprināšanu Satversmes tiesas tiesneses amatā. Latvijas Televīzija (LTV) iepriekš ziņoja, ka Levits telefonsarunās ar „Attīstībai/Par!" politiķēm esot licis nokārtot frakcijas atbalstu viņa padomnieces Kucinas ievēlēšanai par ST tiesnesi. Tādēļ no Madonas savā tiešsaistes replikā Saeimai Aldis Gobzems aicināja pārskatīt to, ka „augstākie valsts amati tiek izmantoti, lai iekārtotu tajos draugus, paziņas, sponsorus, mīļākos vai mīļākās, šī sistēma vienreiz jāizbeidz. Šis ir simbolisks brīdis".
Kopumā akcija „Rododendrs" vērsta pret pašreizējās valdības darbu, korumpētību, valsts izzagšanu, valdības pieņemtiem nepopulāriem lēmumiem, tostarp „Covid-19" ierobežojumiem, vakcinēšanos, kas kļuvusi obligāta, un citiem.
Valstī noteiktās epidemioloģiskās prasības šobrīd liedz vairāk nekā 20 iedzīvotājiem pulcēties sapulcēs. Tādēļ aizvadītās nedēļas laikā pret Saeimas deputātu Aldi Gobzemu Valsts policija sākusi pāris desmitus administratīvo pārkāpumu procesu par iespējamiem pārkāpumiem viņa politiskajos pasākumos – par nepakļaušanos amatpersonu likumīgajām prasībām, sīko huligānismu, likuma „Par sapulcēm, gājieniem un piketiem" un valdības rīkojuma „Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" neievērošanu. Tukumā, Ventspilī un Liepājā deputātu pat īslaicīgi aizturēja policija.
Jautāta, vai tika konstatēti kādi pārkāpumi organizētā pasākuma laikā – no organizatoru un apmeklētāju puses, Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Ilze Jurēvica atklāja: „Šobrīd aktuālā informācija liecina, ka 9. decembrī pret sapulču organizatoru Madonā uzsākti trīs administratīvo pārkāpumu procesi, savukārt par nesankcionētās sapulces dalībniekiem materiāli tiks vērtēti. Šobrīd vēl notiek fiksēto materiālu izvērtēšana."
Valsts policijas pārstāve piebilda, ka pārkāpumi, iespējams, saistīti ar nepakļaušanos policijas likumīgajām prasībām pārtraukt likumpārkāpumu, par likuma „Par sapulcēm, gājieniem un piketiem" pārkāpumiem un MK rīkojuma 720. prasību neievērošanu.
Tikšanās laikā ar iedzīvotājiem policijas darbinieki vairākkārt informēja atnākušos, ka sapulces turpināšana tiks uzskatīta par likumpārkāpumu, taču tā arī nepārtrauca tās norisi, kopumā stundas garumā. „Katra situācija ir vērtējama kā individuāla, un tieši policijas amatpersonas konkrētajā vietā un laikā pieņem lēmumus par atbilstošāko rīcību, vērtējot situāciju no dažādiem aspektiem, kas tostarp saistīti arī ar konkrētas metodikas un taktikas izvēli atbilstoši situācijai," to, kādēļ nesankcionētā pulcēšanās netika pārtraukta vai tās organizators – īslaicīgi aizturēts, skaidroja Ilze Jurēvica.
Pēc tikšanās Madonā sociālajos tīklos tika izplatīts Alda Gobzema foto ar policijas darbinieku un aprakstu „Bilde ar vienu no maniem faniem, kurš apceļo valsti kopā". Tomēr, kā uzsvēra Valsts policijā, informācija, kas pausta aprakstā pie šī fotoattēla, esot izrauta no konteksta un neatbilst patiesībai. „Valsts policijas amatpersonas konkrētajā situācijā atradās notikuma vietā, lai pildītu amata pienākumus un nodrošinātu sabiedrisko kārtību. Video redzams, ka pasākuma organizators provocē fotomomentu, kamēr policists vairākas reizes atkārto par nepieciešamību ieturēt 2 m distanci, kā arī norādīja, ka nevēlas fotografēties."
14.12.2021.