Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Pirmā daļa izmaiņām amata vienību sarakstos

LAURA KOVTUNA

Autors • 15.12.2022.

Pirmā daļa izmaiņām amata vienību sarakstos
Burtu lielums

Galvenokārt saistībā ar minimālās algas celšanu uz 620 eiro no 2023. gada 1. janvāra Madonas novada pašvaldība lēmusi par tās iestāžu amata vienību sarakstu apstiprināšanu. 30. novembra domes sēdē domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs skaidroja, ka atalgojums pārskatīts pedagogiem, virtuves darbiniekiem, tehniskajiem darbiniekiem, remontstrādniekiem, apkopējiem; tāpat tiek reorganizēta finanšu nodaļa.

– Darbinieki ir pārskatīti pa visām iestādēm, pagastiem, apvienībām, ir mēģināts iet uz vienādiem principiem. Sistēma ir jāveido atkarībā no tā, kā mainās iestādes funkcijas, atalgojuma līmeņi. Ir arī mazinātas amata vienības, īpaši tur, kur bijušas kādas vakances, – pauda Agris Lungevičs. Savukārt finanšu nodaļas darbinieki turpmāk nestrādās kādā teritorijā, bet gan veiks konkrētu funkciju visā novadā. Viņš piebilda, ka šī ir tikai pirmā daļa izmaiņām pašvaldības iestāžu štatu sarakstos; otrajā daļā plānots pārskatīt iespējas organizēt atalgojuma palielinājumu visai sistēmai.
– Ļoti liela daļa darbinieku bija tādi, kuriem līdz šim bija mazliet zem, mazliet virs minimālās algas, kas līdz šim ir 500 eiro. Tādējādi šobrīd viņiem visiem izveidojas 620 eiro. Skaidrs, ka mums ir jādomā, kā atjaunot šo "trepi" jeb proporciju pret katru amata kategoriju. Šobrīd to īsti nevaram izdarīt, jo principā strādāsim pirmos pāris mēnešus, kā izskatās, ar tehnisko budžetu, jo mums nav valdības (sēdes norises brīdī – Aut.) un nav precīzi zināmi cipari nākamā gada budžetam. Līdzko būs zināmi cipari, jālemj gan kopējais budžets, kā nākamo gadu iesāksim un dzīvosim, gan tai skaitā atalgojuma jautājums, – uzsvēra domes priekšsēdētājs.
Šajā lēmumā klāt nācis arī jautājums par pašvaldības policijas izveidi. Saskaņā ar likumu, tai jāuzsāk strādāt 2024. gadā. Ticis iekļauts priekšlikums jau šobrīd izveidot amata vienību "pašvaldības policijas vadītājs", kurš attiecīgi varētu sākt darbu, izstrādājot nolikumu, nepieciešamo dokumentāciju, komplektējot kadrus, ar ko, domes priekšsēdētāja ieskatā, viegli neies.

Jāmazina centrālais aparāts
Deputāte Vita Robalte atkārtoti pauda viedokli, ka 30 grāmatvežu vietā pašvaldībā pietiktu ar 5-6, jo vairāk tādēļ, ka šobrīd darbs tiek veikts ar programmu palīdzību.
– Mums grāmatvedība izmaksā ļoti dārgi, ar to, ka programmatūras uzturēšana, iegāde, maiņa un tagad vēl šī armija ļaužu. Neapšaubu viņu darbspējas, bet, ja runājam par finanšu ietaupījumu, sākam ar sevi. Jāatstāj tikai 1/3 daļa, jo viņi pārņēmuši centralizāciju; centralizācijai jābūt kādiem rezultatīvajiem rādītājiem. Ja viss aiziet uz IT un attālinātu darbu, ja sociālajā dienestā nevaram durvis atvērt, nepiezvanot pa telefonu… Ja cilvēkam nav naudas telefonā karti ielikt, jūs saprotat, līdz kādam ārprātam mēs esam nokļuvuši? Šeit mēs audzējam ūdensgalvu, kam neredzu pamatojumu, – kritiski vērtēja Vita Robalte. Tā kā tiek slēgtas skolas, izglītojamo paliek mazāk, viņas ieskatā būtu arī jāmazina izglītības nodaļas darbinieku skaits. Tāpat esot jāpārskata amata vietu efektivitāte tiem darbiniekiem, kuri veic vairāk par trim amatu pienākumiem pašvaldībā. Tā vietā būtu nepieciešams izveidot divas jaunas amata vienības, ko deputāte tika aktualizējusi jau novembra finanšu un attīstības komitejas sēdē, – auto pārvaldnieks (pašvaldības autoparks būtu kopīgs, un transportlīdzeklis saņemams pēc pieprasījuma, nevis katram darbiniekam savs stāv "pie sētas", tostarp pārvaldnieks atbildētu arī par nepieciešamo remontu, auto uzturēšanu, apdrošināšanas veikšanu) un nevalstisko organizāciju, biedrību koordinators (tas veicinātu pašvaldības sadarbību ar sabiedriskajām organizācijām, palīdzētu piesaistīt papildu finansējumu pašvaldībai caur NVO īstenotiem projektiem).

Reorganizācija turpināsies
Agris Lungevičs apstiprināja, ka abām minētajām amata vienībām – auto pārvaldnieks un NVO koordinators – esot konceptuāls atbalsts, taču šo jautājumu varēšot skatīt amatu saraksta izskatīšanas otrajā daļā, zinot konkrēto pašvaldības budžetu.
– Attiecībā uz finanšu nodaļu, ja mums ir joma administrācijas struktūrā, kas pēdējo 5 gadu laikā ir būtiski samazinājusies, tad tā ir finanšu nodaļa. Paņemot arī Ērgļus, Lubānu, Cesvaini un Madonas novadu, pirms 5 gadiem uz šo funkciju bija vismaz 50 slodzes darbinieku, šobrīd, pieņemot šo jauno reformu, paliekam uz apmēram 30 slodzēm, par kādiem 40% mazāk. Nav nevienas jomas un nozares pašvaldībā, kas piedzīvojusi tik kardinālas gan funkcionālas, gan tehniskas pārmaiņas, – akcentēja domes priekšsēdētājs.
Finanšu nodaļas vadītāja Liene Ankrava vēl piebilda, ka nodaļas reorganizācija notikusi pa posmiem. Noslēdzošā fāze būšot nākamā gada janvāris, kad nebūs vairs "piemēram, Ošupes, Barkavas vai Dzelzavas grāmatvedis, bet gan algu, pakalpojumu, debitoru grāmatvedis u. c.".
– Saprotot, ka mums ir 2022. gads jānobeidz, decembrī sākas inventarizācija, ir vienošanās ar darbiniekiem, ka tie, kas vairs neturpinās darbu finanšu nodaļā, janvārī vēl turpina strādāt, jo gali jāsavelk, jāiesniedz pārskati un kopsavilkumi. Bet, ja paskatītos uz (nākamā gada) aprīli, finanšu nodaļā tiek samazināti burtiski 7 cilvēki jeb 5,4 slodzes. Mums ir vairāki darbinieki, kuri izteikuši vēlmi doties pensijā, ir uzņēmumu līgumi, ko nepagarināsim, ir arī neaizpildītas štata vietas, ko neaizpildīsim, – to, ka vēl gaidāms ievērojams štatu samazinājums, pauda Liene Ankrava. Ar šo reformu arī tikšot nodrošināta pilna slodze visiem grāmatvežiem, kas līdz šim tā nebijis, kā arī vienota darba noslodze.

Agris Lungevičs uzsvēra, ka tieši šis esot tas gads, kad centrālais aparāts tiekot samazināts, ar nākamā gada 1. janvāri tikšot likvidēta arī izpilddirektora vietnieka amata vienība. Savukārt amatu apvienošana virs trim pārsvarā esot novērojama pedagogiem. Agris Lungevičs vēstīja: – Ļoti bieži tas ir vienīgais veids, kā šo speciālistu, pedagogu dabūt, jo viņu trūkst. Protams, ir sistēmā arī darbinieki, kuriem ir viena, pusotra slodze, mazliet vairāk, tāpēc, ka ir amatu apvienošana. Ejot cauri štatiem, meklējām iespējas, kur to mazināt, ne vienmēr tas ir iespējams. Bet pamatā tas lielais amatu skaits veidojas izglītības iestādēs.
Deputāte Sandra Maksimova aktualizēja iespēju ēku, telpu uzkopšanai ņemt ārpakalpojumu, nevis pašiem algot savus pastāvīgos darbiniekus.
Agris Lungevičs, viņa vietnieks Aigars Šķēls un Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris atzina, ka diskusijas par šo iespēju tiekot aktualizētas katru dienu. – 2023. gads būs tas gads, kad mēģinājumu iepirkt šo pakalpojumu arī veiksim, protams, izvērtējot iestādes, uz kurām palaist ārpakalpojumu. Mazajās skolās apkopēji ļoti iesaistīti ne tikai telpu apkopšanā, bet arī blakus visādos pakalpojumos, tādēļ īsti neredzu, ka mazajās skolās to varētu atdot ārpakalpojumam. Bet citās publiskajās iestādēs – viennozīmīgi mēģināsim, – piekrita Aigars Šķēls.
Ar balsu vairākumu deputāti atbalstīja izmaiņu veikšanu pašvaldības iestāžu amatu sarakstos 34 apakšsadaļās; par konkrētajām izmaiņām informēsim laikraksta "Stars" nākamajā numurā.

16.12.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px