30. novembra domes sēdē tika apstiprināti kārtējie vienotie saistošie noteikumi visā Madonas novadā par nekustamo īpašumu un tiem piegulošo publiskā lietošanā esošo teritoriju uzturēšanu un kopšanu.
Divi deputāti šos saistošos noteikumus vērtēja kā pārāk skarbus attiecībā uz to, kas kā pienākums tiks uzlikts privāto teritoriju īpašniekiem pilsētās un ciemos; tikmēr domes vairākums uzsvēra, ka noteikumiem par pamatu ņemta līdzšinējā kārtība Madonas novadā, kas daudzus gadus jau veiksmīgi darbojusies un būtiski nemainīsies arī turpmāk.
Zināms, ka, novadiem apvienojoties, ir jākonsolidē saistošie noteikumi, tostarp par nekustamo īpašumu uzturēšanu un kopšanu: par namu un to teritoriju un būvju uzturēšanu; par sanitārās tīrības uzturēšanu un īpašumam piegulošās publiskā lietošanā esošās teritorijas (gājēju ietves, izņemot sabiedriskā transporta pieturvietas, grāvjus, caurtekas vai zālājus līdz brauktuves malai) kopšanu.
Kopumā kārtība nemainās
Deputāte Iveta Peilāne aktualizēja jautājumu, vai saskaņā ar jaunajiem noteikumiem personīgo māju īpašniekiem turpmāk būs jākopj 5 metri ārpus viņu īpašuma –
jātīra sniegs no trotuāra, jāvāc lapas, jo sevišķi saistībā ar faktu, ka kopš šā gada rudens iedzīvotājiem pienākas tikai viens bezmaksas lapu maiss. Tāpat viņa jautāja, kas notiks gadījumos, kad privātie īpašnieki, piemēram, pensionāri, nespēs tikt galā ar saistošajos noteikumos uzliktajiem pienākumiem.
Domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs un viņa vietnieks Aigars Šķēls skaidroja, ka idejiski teritoriju uzturēšanā un kopšanā pašvaldība un iedzīvotāji līdzdarbosies tāpat kā līdz šim. Attiecīgi, piemēram, ziemas periodā ietves tiks tīrītas mehanizēti, ar saistošajiem noteikumiem atrunājot vien to, ka savos piebraucamajos ceļos, vietās, kur pēc traktora palicis sniega valnis vai mehanizētais transports kādu iemeslu dēļ nav ticis iztīrīt, sniegu notīra piegulošās teritorijas īpašnieks.
– Divpadsmit gadu laikā, kopš šādu normu ielikām saistošajos noteikumos, neviens nav sodīts un nevienam par to nekas nav bijis, ja arī nav iztīrījis to savu daļu, tas arī ir fakts. Doma tāda, lai cilvēks līdzdarbojas šīs vietas sakārtošanā, kad tas ir vajadzīgs, – minēja Agris Lungevičs.
Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris atsauca atmiņā laiku, kad īpašniekiem Madonā piegulošās ietves tiešām vajadzējis uzkopt un uzturēt tikai pašu spēkiem.
– Tas nav nekāds izgudrojums, bet gan Ministru kabineta noteikumi. Esam, manuprāt, vienīgā pašvaldība, kur to neprasa – piegulošās teritorijas uzkopšanu. Šī leiputrija sākās no Andreja (Ceļapītera) laikiem, kad sākām dāvināt cilvēkiem visu bez maksas. Astoņpadsmit gadu vēsturē, kopš strādāju pašvaldībā, nevienu (par to) neesam sodījuši, tikai lūguši, ja atstāj mašīnu, nevar iztīrīt vai viņa teritorija šķērsojas ar pašvaldības, kur ir ļoti liels slīpums, ka viņi arī paši kopj. Bet kopumā 99% pašvaldībā manā darba praksē esam kopuši un tīrījuši paši, privātīpašniekiem paliek tik maz, ko izdarīt, – uzsvēra Guntis Ķeveris. Viņš piebilda, ka vēršoties pašvaldībā, piegulošo teritoriju uzkopšana, uzturēšana nav jāveic vientuļajiem pensionāriem, cilvēkiem ar invaliditāti.
Noteikumi pārāk kategoriski
Deputāti Andris Sakne un Sandra Maksimova tomēr uzskatīja, ka jaunie saistošie noteikumi esot pārāk
kategoriski, piemēram, noteikts, ka privāto teritoriju īpašnieki piegulošajās teritorijās: "Apzāģē krūmus, dzīvžogus, kokus (koku vainagus) un to zarus gar ietvēm un brauktuvēm (vietās, kurās var tikt traucēta gājēju un transporta pārvietošanās), un nodrošina to novākšanu, kā arī nodrošina koku kopšanu, lai tie neveidojas par bīstamiem, bet bīstamos kokus novāc"; "Nodrošina, ka netiek izgāzts ledus, sniegs, netīrie ūdeņi, atkritumi un saslaukas uz lietusūdens uztvērēju restēm un vākiem, brauktuvēm un ietvēm"; "Attīra ietves no sniega un ledus, nodrošinot drošu ietves lietošanu, kas nozīmē sniega un ledus kārtas notīrīšanu pēc nepieciešamības un nodrošinot šo prasību izpildi ne vēlāk kā līdz pulksten 8"; "Tīra brauktuves līdz brauktuves ass līnijai, ja braucamās daļas tīrīšanu neveic pašvaldība, piebrauktuves un piebraucamos ceļus, nepieļaujot uz tiem sniega vaļņu un apledojuma veidošanos, kā arī uztur tos kārtībā, lai nodrošinātu transportlīdzekļu izbraukšanu līdz publiskā lietojuma ielu (ceļu) tīklam"; "Kaisa ietvju, piebrauktuves un piebraucamos ceļus, izmantot pretslīdes materiālus – smilti, smilts-sāls maisījumu vai frakcionētas sīkšķembas. Aizliegts kaisīt ar izdedžiem, melnzemi, pelniem, dubļiem, sāli tīrā veidā un citiem nepiemērotiem materiāliem"; "Veic pasākumus, lai neveidotos sniega vaļņi uz gājēju pārejām un krustojumiem, tuvāk par 5 metriem no gājēju pārejām un vietās, kur krustojas, piekļaujas vai atzarojas ceļi vienā līmenī, kā arī koku apdobēs. Pieļaujama sniega vaļņu veidošanās, ja tas netraucē gājēju kustību pa ietvēm un transporta pārvietošanos pa piebrauktuvēm un piebraucamajiem ceļiem"; "Novērš plaisas būvju sienās".
– Ja nebūtu šoruden uzlikuši, ka par otro lapu maisu jāmaksā 20 eiro… Šoruden pilsētā uz ielām, ceļmalās palika daudz vairāk lapu, nesavāca tikai tāpēc, ka maiss bija pilns. Kā norunājām, netika publicēts, kur iedzīvotāji tiktu aicināti aizvest savas lapas, zarus un nekas nebūtu jāmaksā, – konkrēti par prasību vākt lapas viedokli pauda Andris Sakne. Uz to Guntis Ķeveris atbildēja, ka pēc plašajām diskusijām, kas izskanēja rudenī, "Madonas namsaimnieks" atsaucis savu maksas pakalpojumu un iedzīvotājiem doti bezmaksas lapu maisi pēc vajadzības. – Paldies par to, diemžēl nekur tas netika publicēts, – norādīja Andris Sakne.
Tā arī vairāki deputāti piekrita, ka reālā kārtība, kādu domāts ieviest ar šiem saistošajiem noteikumiem – ka pamata kārtību publiskajās teritorijās uztur pašvaldība, bet privāto teritoriju īpašnieki tikai līdzdarbojas -, noteikumos formulētajos punktos nenolasās. Tika pieļauta iespēja saistošos noteikumus precizēt, konkrētāk atrunājot šo pašvaldības un iedzīvotāju sadarbošanās kārtību, tomēr, kā uzsvēra juridiskās un personāla nodaļas vadītāja Evita Zāle, būtu svarīgi paspēt saņemt VARAM atzinumu par šiem noteikumiem, lai tie būtu "pēc iespējas pareizāki un vienlīdzīgāki ar citām pašvaldībām". Ar nākamā gada 1. janvāri jau mainīšoties kārtība, un ministrija vairs nesaskaņos pašvaldību saistošos noteikumus. Viņa uzsvēra, ka šajos saistošajos noteikumos noteiktas pamata lietas, nekas neesot radikāli citādāks, kā bijis jau līdz šim Madonas novadā; un vienmēr esot iespēja jau pieņemtus saistošos noteikumus papildināt, precizēt vai grozīt.
Ar balsu vairākumu un diviem "pret" (Andris Sakne, Sandra Maksimova) tika nolemts apstiprināt Madonas novada pašvaldības saistošos noteikumus Nr. 44; deputātiem arī vienojoties tuvākajās komiteju vai domes sēdēs atgriezties pie šo noteikumu precizēšanas tajos punktos, kas raisījuši visvairāk diskusiju.
Laikrakstam "Stars" tapa zināms, ka Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrība pašvaldībai iesūtījusi vēstuli, lai pieņemtie noteikumi tiktu atsaukti. Madonas novada pašvaldības izpilddirektors Uģis Fjodorovs apstiprināja, ka iedzīvotāju viedoklis ir saņemts. Termiņu dēļ (līdz gada beigām pašvaldībām jāpieņem pēc iespējas vairāk saistošo noteikumu) esošā redakcija jau iesūtīta VARAM saskaņošanai, taču deputāti noteikti turpināšot darbu pie šiem saistošajiem noteikumiem jau grozījumu un precizējumu veidā.
13.12.2022.