Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Pašvaldība pamazām atjauno autoparku

LAURA KOVTUNA

Autors • 03.10.2022.

Pašvaldība pamazām atjauno autoparku
Burtu lielums

29. septembra domes sēdē deputāts Andrejs Ceļapīters aicināja informēt par autotransporta iegādi pašvaldības vajadzībām, kam šā gada maijā noslēdzies iepirkums. Viņš vērtēja, ka jaunu transportlīdzekļu iegāde operatīvajā līzingā ir izšķērdīgs pašvaldības solis pašreizējos apstākļos, kad daudzām iestādēm trūkst finansējuma vai jādomā, kā to samazināt, pat ikdienas uzturēšanai.

Madonas novada domes izpilddirektora vietnieks Āris Vilšķērsts atgādināja, ka par autotransporta iegādi deputāti lēma pagājušā gada nogalē. Pirmajā iepirkumā, kas ticis izsludināts 2021. gada 9. decembrī, nav ticis saņemts neviens piedāvājums, lielā mērā prasītā īsā piegādes termiņa dēļ. 7. aprīlī iepirkums (ar garāku piegādes termiņu) izsludināts atkārtoti četrās daļās: 1. daļa – divi jauni pasažieru autobusi ar 16-19 sēdvietām; 2. daļa – jauns mikroautobuss ar 8 + 1 sēdvietām; 3. daļa – trīs jaunu vieglo pasažieru automobiļu piegāde; 4. daļa – jauna pasažieru autobusa ar 15 sēdvietām piegāde Madonas novada pašvaldībai. 1. un 3. daļā saņemts SIA "Transportent" piedāvājums par attiecīgi 163 697,94 un 159 493,05 eiro, savukārt 2. un 4. daļā atkārtoti nav saņemts neviens piedāvājums.
Šobrīd vēl turpinās autotransporta piegādes termiņš, taču zināms, ka autobusa operatīvā līzinga mēneša maksa būs 1240 eiro (bez PVN) un katras vieglās automašīnas maksa – 784 eiro (bez PVN), informēja Āris Vilšķērsts.
Andrejs Ceļapīters iebilda, ka šobrīd pašvaldība nedrīkstētu "tā ar naudu mētāties". Viņa ieskatā pašvaldība varētu izvēlēties lētākas markas vieglās automašīnas vai pat pirkt tās mazlietotas. – Ja paskatās CSDD, cik iedzīvotāji reģistrē jaunas mašīnas, tas ir uz roku pirkstiem saskaitāms. Pārsvarā tie ir pašvaldību, valsts un uzņēmēju pirkumi. Ja pērk uzņēmēji vai iedzīvotāji, viss kārtībā. Ja pērk tautas kalpi jaunas mašīnas un tauta, kurai kalpojam mēs, brauc labākajā gadījumā ar 7-10-15 gadu vecām mašīnām, tad te nav kārtības. Piecgadīgam Volvo nav nekādas vainas; un vienas jaunas mašīnas vērtībā, par šiem 50 tūkstošiem eiro, mēs nopirktu vismaz trīs mašīnas, – sprieda Andrejs Ceļapīters.

Tika skaidrots, ka divi jaunie autobusi nepieciešami skolēnu pārvadājumiem, savukārt trīs vieglie transportlīdzekļi – centrālās administrācijas speciālistu vajadzībām.
– Pēdējo gadu diskusijas vairāk bijušas par to, ka jāpērk jauni
transportlīdzekļi un līzingā. 150 tūkstoši eiro ir pie versijas, ka mašīnas pēc pieciem gadiem tiek izpirktas, bet operatīvais līzings paredz iespēju tās arī neizpirkt, tā ka maksājums var būt mazāks. Tikmēr mēneša, gada maksājums operatīvajā līzingā ir mazāks, nekā ja transportlīdzekļus vienkārši nopērkam. Valsts un pašvaldību iestādes lielākā daļa pārgājušas uz autoparka operatīvo līzingu, pilna servisa nomu. Uzskatu, ka arī mums perspektīvā būtu uz to jāiet, jo pašvaldības autoparks vēsturiski bijis problemātisks. Speciālistiem trūkst transporta, tai skaitā pagastu pārvaldēs, tieši tāpēc šos iepirkumus iepirkumu komisija pamazām organizē. Kopējais autoparks ir ļoti nolietojies. Laika nogrieznī redzu, ka ir mērķtiecīgs process uz to, ka mums principā ir jauns autoparks, operatīvais līzings, skaidri maksājumi, nav lielu izdevumu remontiem vai to nav vispār, – vērtēja domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs.
Deputāts Kaspars Udrass atgādināja par deputātu iepriekšējo diskusiju pašvaldības autoparku trafarēt, veidot tā atpazīstamību, kas tikšot darīts, apliecināja domes vadība. Tāpat deputāte Sandra Maksimova rosināja iegādātajiem transportlīdzekļiem uzstādīt GPS sistēmas, lai redzētu, kā un cik ekonomiski tie tiek izmantoti. Arī šis priekšlikums tikšot ņemts vērā.

Savukārt deputāte Vita Robalte jautāja, vai ir plānots izstrādāt autotransporta izmantošanas noteikumus visā pašvaldībā. Agris Lungevičs piekrita, ka būtu jāveido autoparka dienests vai speciālists, kas šo jomu pārrauga – gan apkopotu esošā autoparka stāvokli un pieejamību centralizēti visā novadā, gan izstrādātu tā izmantošanas noteikumus, gan būtu atbildīgs par tehniskā stāvokļa nodrošinājumu, gan pārraudzītu transporta pārklājumu.
– It īpaši tik lielā novadā var būt gadījums, kad kaut kur skolēnu autobuss saplīsis, bet teorētiski to varētu aizvietot ar citas pārvaldes autobusu, vai arī kooperēties kādiem braucieniem, piemēram, uz Rīgu, kur vienlaicīgi nereti aizbrauc vairāki transportlīdzekļi. Šis dienests arī varētu veikt aprēķinus, kādā apmērā būtu autotransporta izmaksas, ja to pamazām pērkam lietotu, operatīvajā līzingā, pilna servisa finanšu līzingā vai kā citādi. Šobrīd principā katra pārvalde un centrālā administrācija, vadoties pēc norādēm, nodrošina šo transportu – gan noteikumus, gan normas, gan stāvvietas, visu pārējo. Bet redzu, ka te varētu būt centralizēta pieeja, – iesūtīt priekšlikumus šī jautājuma sakārtošanai aicināja domes priekšsēdētājs.

4.10.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px