18. janvāra domes ārkārtas sēdē tika skatīti divi jautājumi par tā dēvēto mūža pabalstu pašvaldību bijušajiem vadītājiem. Saskaņā ar likumdošanu, pašvaldību vadītājiem, zaudējot amatu piecus gadus pirms pensijas vecuma (un arī pensijas vecumā), ir tiesības uz ikmēneša pabalstu divu minimālo mēnešalgu apmērā vai daļu no šī pabalsta visu turpmāko mūžu.
Domes deputāta statusa likums šo sociālo garantiju ļauj izmantot, ja kopš valsts neatkarības atjaunošanas ir būts pašvaldības vadībā vismaz divus sasaukumus, skaidrojis lvportals.lv.
Kļūmes pēc jāpiešķir mazāk
Iepriekš jau informējām, ka aizvadītā gada nogalē, 21. decembrī, tika lemts par pabalsta piešķiršanu personai, kā pausts komiteju sēdēs, bijušajam Praulienas pagasta padomes priekšsēdētājam. Tomēr lēmumprojektā ieviesusies pārrakstīšanās kļūme, un pēc aprēķina personai jāizmaksā par astoņiem eiro mēnesī mazāk, nekā tika nolēmusi dome. 18. janvāra finanšu un attīstības komitejas sēdē jurists Helmuts Pujats skaidroja, ka pabalstu veido divas minimālās darba mēnešalgas jeb 1000 eiro, no kuriem tiek atņemts vecuma pensijas apmērs, ja personai tāda piešķirta. – Faktiski tas nozīmē, ka šai personai pašvaldībai būtu jāpiešķir 441,90 eiro. Bet lēmuma lemjošajā daļā sanākusi pārrakstīšanās kļūda un nolemts piešķirt 449,10 eiro, –
pauda Helmuts Pujats. Tādēļ ar domes lēmumu arī jālabo kļūme, un deputāti vienbalsīgi atbalstīja izmaksāt personai 441,90 eiro mēnesī.
„Katra iekšējā morāle"
Sekojot kolēģu, bijušo pašvaldību vadītāju piemēram, ikmēneša pabalsta saņemšanai pieteicies arī bijušais Ērgļu novada domes priekšsēdētājs, komitejas sēdē informēja Helmuts Pujats. Viņš raksturoja, ka persona no 1997. gada marta līdz pat 2021. gada jūnijam pildījusi pagasta padomes un novada domes priekšsēdētāja pienākumus. Respektīvi, ar uzviju izpildās likumā noteiktais, ka amatā jābūt aizvadītiem diviem pilniem sasaukumiem. Tāpat arī pārējie likuma nosacījumi – persona nestrādā algotu darbu, neveic saimniecisko darbību, nesaņem bezdarbnieka pabalstu un ir piecu gadu līdz pensijai vai pensijas vecumā – šajā gadījumā izpildās. – Tā kā šī persona pensiju saņems pēc četriem gadiem, šobrīd nav nekādu ienākumu, līdz ar to jāpiešķir ikmēneša pabalsts 1000 eiro apmērā. Ja personai mainās apstākļi, sāk saņemt vecuma pensiju, tad ar izpilddirektora lēmumu šo pabalsta apmēru pašvaldība var grozīt, – atklāja jurists.
Deputāts Māris Olte finanšu un attīstības komitejas sēdē ironiski sprieda, ka persona tik daudzus gadus sekmīgi strādājusi novada vadībā, tomēr šai laika posmā nav izdevies atrast, kur pielikt savu roku, lai godam sagaidītu pensiju. – Tas, protams, ir katra personīgais aspekts, acīmredzot, ir ļoti labi jāpārzina visi likumu džungļi, lai tik skaisti nostātos trūcīgā statusā un godam no novada 1000 eiro mēnesī saņemtu. Tas ir katra iekšējās morāles jautājums. Ērgļu novadā ir daudz padarīts, tur viss ir kārtībā, – viedokli pauda Māris Olte.
Deputāts jautāja, vai novada dome ar šādu lēmumu par pabalsta piešķiršanu nevar arī uzlikt kādus pienākumus, piemēram, organizēt pensionāru biedrības darbošanos vai kā citādi vēl iesaistīties pašvaldības un sabiedriskajā dzīvē, „jo tomēr cilvēks zina, māk un saprot".
Domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs atbildēja, ka juridiski tas nav iespējams, jo domei uz iesnieguma pamata, pildot valsts likumdošanu, šāds pabalsts vienkārši jāpiešķir. Iesaistīšanās sabiedriskās aktivitātēs esot atkarīga tikai no cilvēka personīgas vēlmes, ko varbūt varot mudināt vietējie iedzīvotāji.
Deputāts Aivis Masaļskis izteica savu atbalstu šāda pabalsta izmaksāšanai, jo cilvēks teju ceturtdaļgadsimtu ir veltījis pašvaldības darbam, labu rezultātu sasniegšanai. Viņa ieskatā, tas esot tikai normāli, ka šādā veidā tiek atzīmēts bijušā vadītāja labs darbs.
Ar balsu vairākumu un vienu „pret" (Māris Olte) Madonas novada pašvaldība nolēma piešķirt 1000 eiro mēnesī pabalstu bijušajam Ērgļu novada priekšsēdētājam.
„Jaunajiem" priekšsēdētājiem vairs nepienāksies
Jāteic, ka šādas „izdienas pensijas" noteiktas jau 2007. gadā. Helmuts Pujats pieminēja, ka likuma „Pašvaldības domes deputāta statusa likums" 15.1 pants debašu krustpunktā nonāca 2020. gadā, kad tā – brīžiem – absurdumu bija akcentējusi Valsts kontrole.
Veicot revīziju par to, kā izdodas izvirzīto mērķu nabadzības mazināšanai sasniegšana, Valsts kontrole 2020. gadā secinājusi, ka paralēli dažādu citu sociālo pabalstu izmaksāšanai
pašvaldībās ir arī šie „izdienas pensiju" pabalsti. Piemēram, 15 pašvaldībās gada laikā tādējādi izmaksāti 307 tūkstoši, tā tika pausts 2020. gada 30. jūnija raidījumā „Krustpunktā". Tikmēr esot pašvaldības, kur sociālo pabalstu budžets ir mazāks, nekā bijušajiem vadītājiem izmaksājamo pabalstu budžets. Tādēļ tika aktualizēta nepieciešamība mainīt šī likuma punktu; un daļēji tas arī noticis. Grozījumi paredz, ka tiesības uz šādu pabalstu arī turpmāk var izmantot tie, kas amatā bijuši līdz 2021. gada 30. jūnijam jeb līdz administratīvi teritoriālajai reformai. Tātad uz tiem pašvaldību vadītājiem vai viņu vietniekiem, kas amatā stājās ar aizvadīto gadu, turpmāk šādi pabalsti vairs neattieksies.
2020. gada diskusiju laikā Agris Lungevičs raidījumā atklāja, ka Madonas novada pašvaldība tobrīd šādu pabalstu izmaksā desmit bijušajiem vadītājiem. Summa esot no 100 līdz pat 400-500 eiro vienai personai mēnesī, gadā kopumā sastādot 45 tūkstošus eiro pašvaldības izdevumos, kas gan esot tikai 0,1% no kopējiem izdevumiem un kas 15 reižu pārsniedzot citu sociālo pabalstu un pašvaldības sniegtā atbalsta iedzīvotājiem apmēru. Atzīstot, ka pašvaldība gan var tikai pildīt valstī noteikto likumu, domes priekšsēdētājs tāpat piekrita, ka kādas izmaiņas šai jomā būtu vēlamas laika gaitā.
Saskaņā ar 2021. gada pamatbudžeta izdevumu pārskatu, pērn bijušo priekšsēdētāju pabalstu izmaksāšanai pieprasīti 56 tūkstoši eiro.
25.01.2022.