Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Pamazām ievieš energopārvaldības sistēmu

LAURA KOVTUNA

Autors • 13.03.2023.

Burtu lielums

Deputāti vienojušies uzsākt Madonas novada pašvaldības energopārvaldības sistēmas (EPS) ieviešanu atbilstoši starptautiskā standarta ISO 50001 prasībām; saskaņā ar Energoefektivitātes likumu tas jāpaveic līdz 2023. gada 31. augustam.

Domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Šķēls 28. februāra domes sēdē informēja, ka nekustamā īpašuma pārvaldības un teritoriālās plānošanas nodaļa jau kādu laiku uzsākusi strādāt pie šādas sistēmas izveides, esot iepirkts pakalpojuma sniedzējs.
– Darbs saistīts ar datu apkopošanu, analīzi, un tālāk tiks veiktas praktiskās darbības. EPS mums šobrīd ir "bērnu autiņos", tie ir tādi pirmie soļi, bet EPS mums ir vajadzīga, jo tā būs neatņemama sastāvdaļa jaunajā plānošanas periodā, ja pieteiksimies uz jebkādu energoefektivitātes projektu. Pa visu teritoriju ir izvēlēti 50 objekti, pamatā pašvaldības ēkas, kas attiecīgajā vietā ir energoietilpīgas; atsevišķās vietās ir ielu apgaismojums, kur tas ir pietiekami apjomīgs un tiek darbināts no viena palaišanas punkta, lai to varētu administrēt, – ar domes lēmumu nostiprināt uzsāktās darbības pie EPS ieviešanas aicināja Aigars Šķēls.
Lēmumprojektā skaidrots, ka, ieviešot EPS, tiks izstrādāta Madonas novada pašvaldības energopolitika, sagatavots saistošo prasību raksts, noteiktas EPS darbības jomas (elektroenerģija, siltumenerģija un pašvaldības transporta degvielas patēriņš). EPS ietvaros tiks izveidota sistēma e-vidē, kurā vienkopus būs pieejami gan vēsturiskie, gan aktuālie dati par enerģijas patēriņu EPS noteiktajos pašvaldības objektos. Vienlaikus tiks veikta EPS objektu fiziska apsekošana un rīcības plāna izstrāde – veikto uzlabojumu apkopojums un mērķi jaunam periodam. Lai veiktu sertifikāciju, notiks Madonas novada pašvaldības izstrādātās EPS iekšējais un ārējais audits.

Saskaņā ar šā gada 28. februārī apstiprināto energopolitiku, izveidojot, uzturot un pilnveidojot Energopārvaldības sistēmu, Madonas novada pašvaldība ir apņēmusies:
* Nodrošināt enerģijas samazināšanas pasākumus, lai samazinātu enerģijas patēriņu pašvaldības ēkās, publiskajā ielu apgaismojumā un pašvaldības autoparkā;
* Veicināt atjaunojamo energoresursu plašāku lietojumu visā novada teritorijā;
* Atbalstīt energoefektīvu produktu iegādi un pakalpojumus, kā arī ilgtspējīguma kritērijus piemērot infrastruktūras projektēšanā novada teritorijā;
* Nodrošināt finansējuma piesaisti, lai veiktu energoefektivitātes pasākumus pašvaldības ēkās;
* Nodrošināt nepārtrauktu enerģijas patēriņa uzskaites sistēmu energopārvaldības robežās;
* Iesaistīt pašvaldības darbiniekus energopārvaldības sistēmas uzturēšanā un pilnveidē;
* Nodrošināt struktūru, nepieciešamo informāciju un resursus izvirzīto mērķu un uzdevumu sasniegšanai;
* Izpildīt piemērojamās likumdošanas un citas saistošās prasības attiecībā uz energoefektivitāti, energoresursu lietojumu un patēriņu pašvaldībā;
* Veicināt darbinieku un novada iedzīvotāju enerģijas lietošanas paradumu maiņu, īstenojot darbinieku apmācības, izglītojošus un informatīvus pasākumus pašvaldībā;
* Atbalstīt energoefektivitātes uzlabošanas projektu realizāciju, energoefektīvu produktu un pakalpojumu iegādi, kas palīdzētu un veicinātu energopatēriņa pārvaldības uzlabošanu.

14.03.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px