Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Palielināsies atkritumu izvešanas maksa

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 31.10.2024.

Palielināsies atkritumu izvešanas maksa
Burtu lielums

Vakar Madonas novada domes kārtējā sēdē tika izskatīts jautājums par pastāvīgās atkritumu izvešanas daļas maksas izmaiņām.

Pirms tam diskusijas deputātu vidū norisinājās gan uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejas, gan finanšu un attīstības komitejas sēdē. Savukārt vakar domes sēdē tika izteikts vēl tikai viens priekšlikums, bet ļoti loģisks – Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Šķēls aicināja pastāvīgās atkritumu izvešanas daļas izmaiņu stāšanos spēkā noteikt nevis ar 1. novembri, kā tas tika plānots iepriekš, bet gan 1. decembrī, ko deputāti atbalstīja. Pretējā gadījumā SIA „Madonas namsaimnieks" būtu tikai viena nakts, lai paspētu brīdināt klientus par pastāvīgās atkritumu izvešanas daļas izmaiņām.
Savukārt finanšu un attīstības komitejas sēdē Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Šķēls atzīmēja, ka rēķins par atkritumu apsaimniekošanu sastāv no divām daļām. Mainīgo daļu veido atkritumu noglabāšanas izmaksas poligonā. Atkritumu svars tiek noteikts tonnās – jo tie ir vieglāki, jo maksa ir mazliet mazāka; jo smagāki – jo maksa ir attiecīgi lielāka.
– Šobrīd ir runa par atkritumu izvešanas pastāvīgo daļu. Pašreiz esošais tarifs ir 13, 75 eiro par viena kubikmetra atkritumu savākšanu, bet SIA „Madonas namsaimnieks" aprēķini rāda, ka būtu nepieciešams to noteikt 16,17 eiro jeb palielināt par aptuveni 17,60 % (domes sēdē tas guva atbalstu – red.), – informēja Aigars Šķēls.
Būtiskākā sadārdzinājuma pozīcija ir darba algas palielinājums, salīdzinot ar 2022. gadu, kad pēdējo reizi tika apstiprinātas tarifa izmaiņas. Mazliet pieaugušās transporta izmaksas, kas ir saistītas ar jaunajām teritorijām un pakalpojuma zonas paplašināšanos Ērgļu un Cesvaines virzienā, un arī darbaspēka palielināšanu.
SIA "Madonas namsaimnieks" pārstāvji informēja, ka patlaban uzņēmumā ir izveidotas un aprīkotas četras atkritumu izvedējkomandas, kas nodrošina sadzīves atkritumu izvešanu Madonas novada 1. zonā.
Uzņēmums ir iegādājies jaunu loģistikas datorprogrammu, jo iepriekšējā nespēja nodrošināt nepieciešamo datu apstrādes apjomu, līdz ar to arī pieaugušas datorprogrammu mēneša uzturēšanas-abonēšanas izmaksas.
Ir palielinājies dalīto atkritumu apjoms un ar to saistītās izvešanas izmaksas. Par dalīto atkritumu nodošanu iegūtie līdzekļi nenosedz izmaksas, kas saistītas ar dalīto atkritumu izvešanu.
Ir pieaugušas administratīvās izmaksas. Tā kā pēc pakalpojuma zonas paplašināšanas ir palielinājies arī klientu skaits un izvedamo atkritumu apjoms, secīgi pieauga arī darbinieku (tieši, kas nodrošina atkritumu izvešanu un datu apstrādi) darba pienākumu apjoms, un no 2022. gada maija tika palielinātas darbinieku darba algas, kā arī citas izmaksas. Piemēram, tika iegādāta jauna dalīto atkritumu izvešanas automašīna.
Aktīvi diskusijā abu komiteju sēdēs iesaistījās Madonas novada domes deputāts Andris Sakne. Viņš pauda neizpratni par administratīvo izmaksu pieaugumu, to, ka šoferiem alga tiek palielināta par 23 %, bet administrācijai – par 47 %.
– Vai tomēr algu nevajadzētu pašiem „melnā darba darītajiem, kuri reāli darbu dara, turklāt ne sevišķi patīkamā jomā kā atkritumu savākšana, vienādot ar kantorī strādājošajiem? – jautāja Andris Sakne.
SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Oskars Janovičs skaidroja, ka šāda disonanse starp algām radusies tādēļ, ka algas šoferiem tika rēķinātas (un arī šobrīd tā tiek darīts) pēc stundu un izvestā atkritumu apjoma summēšanas, bet administrācijai tā ir atkarīga no klientu skaita. Pārņemot jaunās teritorijas Ērgļu un Cesvaines bijušajos novados, turklāt ar zemāku tarifu, nekā noteicis iepriekšējais atkritumu apsaimniekotājs, uzņēmums šos divus gadus esot centies maksimāli samazināt izmaksas, kā, piemēram, remontizmaksas, tāpat optimizēt izdevumus citās pozīcijās.
– Protams, šajā tarifā man ir plāns, kā mēs varētu palielināt šoferu algas, kas patlaban vairs nav konkurētspējīgas darba tirgū. Katrā ziņā šīs algas tiešām būs jūtami jāpaceļ visām autotransporta ekipāžām, bet plānotais pielikums administrācijai vairs nebūs tik liels, līdz ar to palielinājuma starpība izlīdzināsies. Šāda disonanse skaidrojama arī ar to, ka piedāvātais aprēķins atspoguļo situāciju šī gada astoņos mēnešos, tātad arī pavasarī un vasarā. Jāņem vērā, ka ziemā ekipāžām ir 30 % piemaksa pie esošajām algām sakarā ar ziemas apstākļiem. Klientu skaits mums jau ir nofiksējies, tas vairs tā nemainīsies, bet šoferu nobrauktie kilometri un nostrādātās stundas ir krietni palielinājušas, un tas atspoguļosies arī darba samaksā, – uzsvēra Oskars Janovičs.
Madonas novada deputāts Andris Sakne pauda arī neizpratni par 73 % sadārdzinājumu dalīto atkritumu savākšanai. 2022. gada 1. jūlijā taču Latvijā tika ieviesta depozīta sistēma, tātad plastmasas pudeles un cits dzērienu iepakojums vairs nenonāk dalīto atkritumu konteineros.
Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Šķēls atzīmēja, ka šī ir visobjektīvākā pozīcija un, ja vēl tiks pieņemts lēmums uzstādīt brūnos konteinerus bio atkritumu savākšanai, sadārdzinājums dalīto atkritumu savākšanai būs vēl lielāks, jo visi izdevumi, savācot šķirotos atkritumus, kā to nepārprotami paredz normatīvie akti, kuri netiek segti, tos realizējot, ir iekļaujami sadzīves atkritumu tarifā. Ja dalītos atkritumus nav, kur realizēt, tie rada tikai izdevumus.
Turklāt, kā atzīmēja SIA „Madonas namsaimnieks" pārstāvji, ir palielinājies citu šķiroto atkritumu daudzums, tāpat sakarā ar zonas paplašināšanos būtiski pieauguši arī nobrauktie kilometri. Diemžēl dalīto atkritumu konteineros ir daudz sadzīves atkritumu piejaukuma, kaut gan uzņēmums veic lielu izglītojošo darbu.
Madonas novada domes deputāts Andris Dombrovskis izteica priekšlikumu, piesaistot māksliniekus, mazā izmēra informatīvos plakātus nomainīt vai papildināt ar attiecīgām dalīto konteineri raksturojošām ilustrācijām un zīmējumiem, lai jau no tāluma varētu pamanīt, ka, piemēram, tajā ir jāmet pudeles, stikla burkas vai tas domāts kartona kastēm. Informācijai ir jābūt nepārprotamai, lai katram būtu skaidrs, kas katrā konteinerā metams.
Arī vairāki citi deputāti iestājās par to, ka ir jāpalielina skaidrojošais darbs iedzīvotāju vidū, uzsvaru liekot, ka atkritumu šķirošana atspoguļosies tieši maciņos – par sadzīves atkritumiem būs mazāk jāmaksā, ja iedzīvotāji tos tomēr vairāk šķiros.

01.11.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px