Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Nosaka vienotu tarifu arī siltumapgādes jomā un galvo kredītu kurināmā iegādei

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 01.04.2024.

Nosaka vienotu tarifu arī siltumapgādes jomā un galvo kredītu kurināmā iegādei
Burtu lielums

Madonas novada pašvaldības dome kārtējā sēdē 29. februārī ir izskatījusi vairākus ar siltumapgādes jomu saistītus jautājumus.

Deputāti atbalstīja gan vienota siltumapgādes pakalpojuma tarifa noteikšanu visā SIA „Madonas siltums" apkalpes teritorijā, gan galvojuma sniegšanu aizņēmumam kurināmā iegādei. Lai uzņēmums varētu norēķināties par kurināmo (šķeldu) nākamajos divos apkures mēnešos, SIA „Madonas siltums" ir nepieciešams valsts budžeta aizdevums par Valsts kases noteikto procentu likmi 742 200 eiro apmērā līdz diviem gadiem ar atlikto pamatsummas maksājumu līdz vienam gadam no aizdevuma līguma noslēgšanas dienas.

Šajā sezonā nemainīsies
Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Šķēls informēja par saņemtu Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (turpmāk – Regulators) vēstuli „Par siltumapgādes organizēšanu Madonas novadā".
SIA „Madonas siltums" sniedz siltumapgādes pakalpojumus Aizpurves un Dzelzavas ciemā, Liezēres un Ozolu ciemā, Liezēres pagastā, Biksēres ciemā, Sarkaņu pagastā, Kusas ciemā Aronas pagastā, Barkavas ciemā, Ērgļu ciemā, Ērgļu pagastā, Ļaudonas ciemā, Lubānā un Madonā.
– Pagājušā gada augustā SIA „Madonas siltums" iesniedza Regulatoram jaunu tarifa projektu, kas joprojām tiek skatīts „uz priekšu atpakaļ", un ir skaidrs, ka tas šajā apkures sezonā nemainīsies. Līdzīgi kā SIA „Madonas ūdens" gadījumā, Regulators lūdz pašvaldībai paust viedokli, vai tā piekrīt iepriekš izteiktajam apgalvojumam, ka SIA „Madonas siltums" apkalpes zonā ir vienots tarifs. Kāds tas būs, gan vēl nav zināms. Regulators turpina vērtēt uzņēmuma iesniegto tarifa projektu. Iespējams, tas būs mazāks, jo koksnes cena ir samazinājusies, bet izmaiņas šajā apkures sezonā neparedzam, – atzīmēja Aigars Šķēls.

Šobrīd esam „lētākajā galā"
Atbalstu vienota tarifa noteikšanai izteica arī citi deputāti, bet plašāk savu nostāju pamatoja Madonas novada domes deputāts Andris Sakne.
– Es drusku papētīju siltuma tarifus valstī un to, kā mēs Madonā izskatāmies pārējo vidū. Regulators tarifus apstiprina 86 pakalpojumu sniedzējiem. Šobrīd, kad tiek piemērots tarifs 74,74 eiro par megavatstundu, mēs esam 21. vietā no „lētākā gala". Mazāki tarifi nekā mums ir Jēkabpilī, Koknesē, Ogrē, Tukumā, Jelgavā, Ludzā, Rēzeknē, Preiļos Alūksnē, Tukumā, Balvos un citviet. Ja Regulators apstiprinās SIA „Madonas siltums" iesniegto jauno tarifu 88,79 eiro par megavatstundu, mēs būsim 49. vietā starp 86 siltumapgādes pakalpojumu sniedzējiem, kuru tarifus nosaka Regulators, – uzsvēra Andris Sakne.
Kāpēc arī viņa skatījumā būtu svarīgi noteikt vienotu tarifu visā SIA „Madonas siltums" apkalpes teritorijā?
– Ja mēs paskatāmies uz „biezo" jeb dārgāko galu, kur siltuma tarifs ir ap 100 un vairāk eiro par megavatstundu, tajā ir Stiklu, Užavas, Jūrkalnes, Ropažu, Bērzaines, Zaķumuižas, Skultes, Silakroga, Tīraines un citi ciemi. Dalot pa teritorijām un tajās nosakot dažādus tarifus, mēs Madonas novadā nevaram atļauties „nogremdēt" savus ciemus, kā, piemēram, Aizpurvi, jo ne jau bagātākie cilvēki tur dzīvo, ne jau visiem tur ir darbs un ne jau visi var pavilkt apkures rēķinus. Katrā ziņā es atbalstu vienotu siltumapgādes pakalpojumu tarifu visā SIA „Madonas siltums" apkalpes teritorijā, bet atsevišķa runa ir par to, kāds tas būs, – 74,74 vai 88,79 eiro par megavatstundu, vai arī zemāks, jo dārgāks tas nevarētu būt, tā kā šķelda ir palikusi lētāka. Finanšu un attīstības komitejas sēdē mēs dzirdējām, ka janvāris jau ir bijis ar peļņu, bet simtprocentīgi pašvaldībai piederošajai kapitālsabiedrībai, kāda ir SIA „Madonas siltums", pelnīt nevajadzētu. Vienīgi lielus sarežģījumus uzņēmumam rada iepriekš iekrātie parādi, kurus veido skaitlis ar sešām nullēm. Bet šīs problēmas tiekot risinātas, ir pārslēgti visi līgumi. Komitejas sēdē SIA „Madonas siltums" pagaidu valdes loceklis Andris Balodis mūs nomierināja, ka bankrots uzņēmumam nedraudot un ka vēsture neatkārtosies – mums nebūs jāpiedzīvo situācija kā deviņdesmito gadu sākumā, kad madonieši apkures sezonas pirmajās nedēļās palika bez siltuma un dzīvokļos sala, – atzīmēja Andris Sakne.

Auditu nepubliskos
Laikraksta „Stars" februāra numurā tika publicēta Madona novada pašvaldības Juridiskās nodaļas sagatavotā informācija par izmaiņām SIA „Madonas siltums" vadībā, kā arī minēts, ka uzņēmumā tiek veikts audits.
Jautājām Madonas novada pašvaldības izpilddirektoram Uģim Fjodorovam, kad un vai arī sabiedrība plašāk tiks informēta par audita rezultātiem. Viņš atzina, ka patiesībā tas esot bijis iekšējs audits, ko bija pasūtījis uzņēmums, ne pašvaldība.
 – Audits ir noslēdzies, rezultāti zināmi, bet publicēti tie netiks, pamatojoties uz iekšējo kārtību un komercnoslēpumu. Savukārt uzņēmuma kolektīvs ar audita rezultātiem tika iepazīstināts februārī speciāli sasauktajā sapulcē. Ar šī gada 1. februāri ieceltais SIA „Madonas siltums " pagaidu valdes loceklis Andris Balodis iepazīstināja arī ar priekšlikumiem, kā situāciju uzlabot. Tā kā mērķi ir nosprausti, un ir arī idejas, – tikai jāstrādā, – uzskata Uģis Fjodorovs.
Viņš laikrakstu informēja, ka SIA „Madonas siltums" veiksmīgi noslēgusies pieteikšanās uz siltumenerģijas ražošanas daļas vadītāja amatu, un speciālists ir uzsācis darbu. Viens no viņa galvenajiem uzdevumiem būs organizēt siltuma ražošanu un pārvadi, plānot un īstenot siltumtīklu uzturēšanu un izbūvi, noteikt un uzraudzīt katliekārtu darba režīmus un siltumnesēju parametrus, organizēt kurināmā pieņemšanu, uzglabāšanu un izlietojuma kontroli, kā arī pildīt citus pienākumus.
– Ir izveidota arī pretendentu nominācijas komisija SIA „Madonas siltums" valdes locekļa atlasei, kā arī apstiprināts tās sastāvs, kas izvērtēs valdes locekļa pretendentu atbilstību izvirzītajām prasībām. Drīzumā tiks izsludināts konkurss uz šo amatu, vērtēšanas komisija ir jau izveidota, – pastāstīja Uģis Fjodorovs.
Gatavojoties apkures sezonai, SIA „Madonas siltums" tradicionāli lielā daudzumā iegādājas šķeldu. Katru gadu kurināmā iegādei tiek ņemts kredīts, kura atmaksa tiek garantēta ar Madonas novada pašvaldības budžetu. Nedaudz mulsina, ka šoreiz nepilna gada laikā kurināmā iegādei kredīts ņemts divas reizes, turklāt tik lielos apjomos. Vispirms vasarā dome galvoja aizdevumu SIA „Madonas siltums" 833 400 eiro un tagad, februārī, – 742 200 eiro apmērā jeb kopā ap 1,5 miljoniem eiro.
Madonas novada pašvaldības izpilddirektors, pašvaldības kapitāldaļu turētāja pārstāvis „Madonas siltumā" Uģis Fjodorovs laikrakstam skaidroja, ka tas tiek darīts, lai stabilizētu finanšu plūsmu, segtu procentmaksu pieaugumu un pabeigtu apkures sezonu.

02.04.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px