Ar vēl asākām diskusijām un savstarpēju repliku apmaiņu domes sēdē 28. janvārī tika skatīts sagatavotais projekts Madonas novada pašvaldības 2021. gada budžetam. Kamēr domes vadība un deputātu pārsvars uzskata, ka sagatavotais budžets ir ar gana labu līdzekļu atlikumu jeb „neaiztiktu naudu" 1,7 miljonu eiro apmērā, opozīcija uzskata, ka šogad tikšot noēsts uzkrājumu spilvens, kas, iespējams, – jau jaunā novada domes sasaukumam – drīzā nākotnē var likt pieņemt nepopulārus lēmumus un izdarīt sāpīgus griezienus.
Iepriekš jau esam informējuši, ka šogad Madonas novada pašvaldības budžeta izdevumos plānots palielinājums, galvenokārt saistībā ar valdības lēmumu par minimālās algas un sociālo pabalstu paaugstināšanu, savukārt ieņēmumos – samazinājums, kas pamatā ir valsts ieturētā daļa no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) – 5%.
Finanšu nodaļas vadītāja Biruta Vindele attālinātās sēdes laikā deputātus informēja: – Pašvaldības budžeta ieņēmumi 2021. gadā ir 25 miljoni 163 tūkstoši eiro, izdevumi – 27 miljoni 237 tūkstoši eiro. Ap diviem miljoniem izdevumu sadaļā plānots finansēt no atlikuma – šobrīd dalāmais atlikums ir 3,8 miljoni eiro.
„Solidaritātes budžets"
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs pauda savu redzējumu, ka budžeta samazinājuma apstākļos tomēr ir rasta iespēja neatlaist pašvaldībā un tās iestādēs strādājošos cilvēkus. – Esam atraduši veidu, kā finansēt visas pašvaldības iestādes un funkcijas, aktivitātes, kuras veicam. Tostarp budžets paredz bezmaksas bērnudārzu visiem, ko paši nolēmām pagājušā gada vidū un kas ir ļoti liels atbalsts ģimenēm īpaši šajā grūtajā laikā. Tas paredz arī minimālās algas palielinājumu mūsu sistēmas darbiniekiem, un tas ir būtiski, jo ir pietiekami daudz cilvēku, kas jutīs šo palielinājumu par 70 eiro. Tāpat esam ievērtējuši GMI paaugstināšanu, kas ir lielākais, ko atceros. Varēsim palīdzēt tiem cilvēkiem, kuriem tas vajadzīgs. Šis budžets paredz arī pārtikas paku piegādi vecākiem bērnu attālināto mācību laikā vai naudas kompensāciju, kas arī ir ļoti novērtēts pasākums. „Covid-19" pasākumiem un aktivitātēm šobrīd plānoti 100 tūkstoši, bet gada laikā, protams, skatīsimies; ja situācija to prasīs, finansējumu vēl varēsim pārdalīt. Tāpat esam saglabājuši atbalstu uzņēmējiem – gan nodokļu atlaides mūsu lielajiem uzņēmējiem, gan jaunajiem uzņēmējiem – konkurss „Madona var labāk!". Un citi dažādi pasākumi, kultūra, sports, atbalsts biedrībām – tādā apmērā, kā tas būs iespējams, to ir plānots sniegt. Ļoti iespējams, ka gada laikā budžets būs jāgroza; situācija pateiks priekšā, kā jādara. Arī 2020. gadā, saprotot, ka situācija veidojas sarežģīta, uz gada beigām ļoti labi ieekonomējām līdzekļus. Pat visu finansējot, ir 1,7 miljoni atlikumā, par ko turpmākajās domes sēdēs varēsim lemt – novirzīt investīcijās vai citiem kādiem pasākumiem. Arī no šī atlikuma, kas, manuprāt, ir viens no lielākajiem novada vēsturē, tie būs līdzekļi, kas vēl ir mūsu rīcībā. Es to sauktu par solidaritātes budžetu, kad visās jomās par visiem ir domāts. Protams, vienmēr var labāk, bet tiešām esam centušies ievērtēt visas vajadzības.
Priekšvēlēšanu karstums
Tikmēr deputāts Andrejs Ceļapīters joprojām asi iebilda sagatavotajam budžeta projektam – uzturēšanas budžetā veidojoties deficīts, kas būs jāsabalansē nākamajā gadā, nākamajam sasaukumam, jo ienākumi, visticamāk, nepalielināsies ne valstī, ne pašvaldībā. Viņa skatījumā iedzīvotājiem priekšvēlēšanu gaisotnē tiekot doti viltus solījumi, jo šāds budžets nevarēšot pastāvēt ilgtermiņā. – Nākamais un aiznākamais budžets būs katastrofa, jo būs jāsabalansē šī bezatbildīgā rīcība, kas tagad notiek, – vērtēja Andrejs Ceļapīters.
Domes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons šādus pārmetumus noraidīja kā demagoģiskus, uzsverot, ka deficīts pastāvot tikai uz papīra, nevis realitātē. – Aicinu nenoraut budžetu, kā, iespējams, priekšvēlēšanu karstumā, aicina Ceļapītera kungs. Reāli nauda, lai novads dzīvotu un attīstītos, budžetā ir saplānota un faktiski arī ir, – uzsvēra Ivars Miķelsons. Viņš arī minēja vairākus piemērus no iepriekšējiem domes sasaukumiem, kurus vadījis Andrejs Ceļapīters, pārmetot nesaimnieciskumu – finansējuma nepiešķiršanu attīstības nodaļai, lai budžets skaitītos sabalansēts (ko pēc tam tāpat piešķīra no budžeta atlikuma); nesekošanu līdzi NĪN iekasēšanai; nereti piedalīšanos nevajadzīgos Eiropas projektos. Atbildē Andrejs Ceļapīters pauda: – Par demagoģiju – desmitnieks!
Vai nāksies griezt nākotnē
Deputāti Andris Dombrovskis un Artūrs Čačka atzina, ka iestādēm būtu jāturpina darboties un šābrīža funkcijas pašvaldībai jāturpina sniegt. Tomēr šābrīža lēmums tika pielīdzināts pārspertai bumbai ar laika degli. 2021. gada beigās varot vairs nebūt mīksta uzkrājumu spilvena, no kā paņemt līdzekļus pamatfunkciju nodrošināšanai. – Neatstāj sajūta, ka 2021. un 2022. gada budžets būs diezgan smags, un tie griezieni, kas būs jāizdara, var gadīties diezgan nepopulāri, – secināja Artūrs Čačka.
Tam iebilda Agris Lungevičs: – Neizplatām mītu par fatālo budžeta noēšanu! Citus gadus esam knapi, knapi sabalansējuši pamatfunkcijas, attīstībai – 0, lai tikai finansētu iestādes. Ir bijuši pietiekami daudz tādu gadu iepriekšējos divos sasaukumos.
Ir pašvaldības, kuras ņem kredītus, lai varētu nofinansēt savus tekošos budžetus – mēs ne tuvu neesam šādā situācijā. 3,8 miljonu uzkrājums ir viens no lielākajiem Latvijā; tā ka mēs tiešām varam strādāt, saimniekot un iet uz priekšu. Neesmu gatavs šajā brīdī atlaist cilvēkus, slēgt iestādes, ko rosina Ceļapītera kungs. Es to neatbalstu. Ļoti normāli visu varam sabalansēt un vēl paliek pāri finansējums investīcijām.
Šobrīd ir 1,7 miljoni vispār neaiztiktas naudas, pie tā, ka ir viedoklis par it kā izšķērdīgu budžetu. Tas ir otrs lielākais atlikums, kāds bijis šī novada pašvaldībā; pats lielākais bija pirms gada – 2020. gada sākumā. Tad bija vēl lielāks atlikums, ko novirzījām investīcijām. Saprotot, ka budžets veidojas smagi un gads ir grūts, daļu pietaupījām, lai būtu atlikums uz šā gada sākumu. Ir skaidrs, ka 2021. gada izpildes nebūs pilnā apmērā, jo nebūs skolēnu kustības, transporta, daļas no kultūras, uzņēmējdarbības, sporta pasākumiem. Tāpēc tie 3,8 miljoni izveidojās arī šogad, jo daudzas lietas nerealizējās. Rosinu apstiprināt budžetu, sākt strādāt; ja jūtam, ka krīt, nevaram savilkt, katru mēnesi budžetu varam pārskatīt, grozīt, pārdalīt. Bet šobrīd situācija ir absolūti stabila. Zoom tikšanās laikā ar premjeru un veselības ministru visām pašvaldībām tika solīts, ka finansiālais stāvoklis būs stabils, ka ar to varam rēķināties, jo pašvaldības ir svarīgs partneris valdībai šo visu problēmu risināšanā. Arī runājot ar kaimiņu novadiem var secināt, ka tur rīkojas līdzīgi. Panika, kas tiek celta, ir absolūti nevietā.
Ar 11 balsīm „par", 3 „pret" (Andrejs Ceļapīters, Artūrs Čačka, Artūrs Grandāns) un 3 „atturas" (Andris Dombrovskis, Kaspars Udrass, Valentīns Rakstiņš) Madonas novada pašvaldība apstiprināja Madonas novada pašvaldības saistošos noteikumus Nr. 3 „Par Madonas novada pašvaldības 2021. gada budžetu".
3.02.2021.