Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Nākamajā apkures sezonā pāries uz “Madonas siltuma” pakalpojumu

LAURA KOVTUNA

Autors • 23.03.2023.

Burtu lielums

Aizvadītā gada oktobrī notikusi dzīvojamās mājas "Vecsaikava" 2, Praulienas pagastā, iedzīvotāju kopsapulce, kurā nolemts apkures pakalpojumu pirkt no SIA "Madonas siltums". Lai nodrošinātu apkures sistēmas sakārtošanu, sākotnēji prasīts pašvaldības finansējums – ap 63 tūkstošiem eiro. Tomēr šā gada 28. februāra domes sēdē deputāti vienojās par taupīgāku risinājumu.

Kā pauda domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs, apsekojot savu saimniecību, secināts, ka Vestienā atrodas neizmantota konteinera katlumāja.
– Kādu brīdi tā tika izmantota (kādreizējās. – Aut.) Vestienas skolas apkurei, kur šobrīd, pēc Eiropas projekta, ir centrālā apkure. Konteinera katls stāv neizmantots. Tas būtu variants, kā Vecsaikavā nodrošināt šo pakalpojumu lētāk, – vērtēja Agris Lungevičs.
Pārvietojamo konteinera tipa katlumāju 2018. gadā par domes piešķirto finansējumu 51 tūkstoša apmērā iegādājās SIA "Bērzaunes komunālais uzņēmums". Domes sēdē izskanēja, ka pēdējās divas sezonas konteinera tipa katlumāja neesot izmantota; vienubrīd domāts to novietot Bērzaunē daudzdzīvokļu māju apkurināšanai, bet tas vairs neesot aktuāli. Tāpat apsvērta apkures nodrošināšana ar šādu apkures katlu Iedzēnos, taču tur saražotā jauda būtu pārāk liela. Vecsaikavā kā reiz nepieciešama ap 400 kilovatu siltumenerģijas jauda. Domes vadība mutiski esot vienojusies ar SIA "Bērzaunes komunālais uzņēmums" valdes locekli Māri Beloragu par konteinera nodošanu SIA "Madonas siltums", lai nodrošinātu centrālo apkuri Vecsaikavā.
– Principā tie ir jauni katli, tikai vienu sezonu kurināti. Atliek šo konteineru pārvest, pieslēgt pie trasēm, jo pārvietojamais konteiners ietver sevī visu – gan cirkulācijas sūkņu sistēmu, gan granulu tvertni, gan paši divi katli (granulu. – Aut.) ar visu dūmvadu. Tas, kas paliktu, būtu pārvešana, uzstādīšana un siltummezgli mājās. No manas puses priekšlikums, ka piekrītam, ka jaunu apkures sezonu Vecsaikavā uzsāks jau ar tarifu, lai iedzīvotāji zina, ka viņiem nav jāiet mežā pēc malkas, bet jauno situāciju precizējam ar "Madonas siltuma" siltuminženieriem, saprotam izmaksas un tad lemjam par konkrētu finansējumu, – risinājuma konceptu skaidroja domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Šķēls, kam piekrita arī pārējie domes deputāti ar savu balsojumu.

Aktualizē siltumapgādes sakārtošanu citviet
Deputāte Vita Robalte, atbalstot konkrēto lēmumprojektu, vienlaikus aicināja deputātus, domes speciālistus uz priekšdienām domāt arī par risinājumiem, kā sakārtot siltumapgādes jautājumu arī citviet – jo īpaši daudzdzīvokļu mājās, kur šobrīd izbūvētas krāsniņas, plītis nereti pretēji drošības nosacījumiem.
– Laikam ejot, visāda veida pašdarinātas krāsniņas, tieši daudzdzīvokļu mājās (var būt. – Aut.) līdz tādam momentam, ka kāds izdarīs kaut ko ne tā, kā būtu pareizi izdarāms. Varbūt mēs kā dome varētu radīt tikpat jēdzīgu dokumentu, kā iepriekš nobalsojām par energoatbalstāmām lietām, arī daudzdzīvokļu māju dzīvojamā fonda, pasniegt roku ar "burkānu", no pašvaldības puses tām mājām, kas būtu gatavas pāriet atpakaļ uz centralizēto apkures sistēmu. Jo pašdarinātās krāsniņas dzīvokļu mājās, kas sākotnēji nekad nav bijušas domātas ne no slodžu, ne dažādu citu apsvērumu, vēdināšanas kanālos iebūvētas siltuma caurules, tas ir ļoti, ļoti bīstami. Ar kaut kādu līdzfinansējumu veicināt, lai šī lieta tiktu sakārtota, un iedzīvotājiem kaut cik piepalīdzētu, – rosināja Vita Robalte.
Agris Lungevičs piekrita, ka šādā virzienā būtu jāstrādā un iespējamie risinājumi jādomā. Viņš piebilda, ka tieši nedēļu pirms domes sēdes bijušas sarunas ar vienas Mārcienas daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem, kuri arī vēlas pieslēgties centrālapkurei. Iespējams, šai konkrētajā gadījumā varēšot pieslēgties jau pie esošā apkures katla.
– Runājām vispār par Jaunās ielas "rajonu" Mārcienā, kur ir vairākas daudzdzīvokļu mājas, no kurām tikai viena šobrīd tiek apkurināta ar centrālo katlu, un viena, kuriem izdevies vienoties, ka grib to darīt. Jautājums, vai citi par to var vienoties; ja būtu vēl 4-5 citas mājas gatavas, būtu jādomā veids, kā to darīt un palīdzēt. Skaidrs, ka mājās iekšā mēs iet nevarēsim, bet ārējie tīkli un siltumavots varētu būt pašvaldības pārziņā, mums būtu jāmeklē risinājumi, – konceptuāli deputātes idejai piekrita Agris Lugnevičs.

Arī deputāts Andris Sakne lūdza, lai pašvaldībā tiktu sagatavots aptuvens aprēķins summām, ar kādām būtu jārēķinās iedzīvotājiem, kas izvēlētos sakārtot apkures jautājumus savā daudzdzīvokļu mājā.
– Jāpalīdz, tās mājas jāiekustina. Varbūt sanāks ne viena, bet gan vairākas mājas. Iebūvētas krāsnis, plītis, ja tie paneļi neizturēs? Dūmvads iebūvēts ventilācijā – tas ir kategoriski aizliegts! Vienā dienā apturēs to māju – ejiet, iedzīvotāji, ārā, pašvaldība, celiet teltis, jo kur tos cilvēkus izmitināt? Tāpat kā Rīgā – māja ieplaisājusi, lai gan tā ir privātā, bet tā ir pašvaldības atbildība par viņu iedzīvotājiem – un arī mūsu, Madonas novada iedzīvotājiem, – viedokli pauda Andris Sakne.

24.03.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px