Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Madonas un Varakļānu novada iedzīvotāji piedalās vēlēšanās

ZANE BIKOVSKA

Autors • 09.06.2025.

Madonas un Varakļānu novada iedzīvotāji piedalās vēlēšanās
Burtu lielums

Aizvadītā sestdiena visā Latvijā un arī Madonas novadā bija zīmīga — notika 2025. gada pašvaldību vēlēšanas. No pulksten astoņiem rītā līdz astoņiem vakarā iedzīvotāji devās uz vēlēšanu iecirkņiem, lai izdarītu izvēli par labu sev tuvākajiem politisko partiju kandidātiem. Arī Varakļānos jau agrā 7. jūnija rītā bija jūtama rosība — vēlētāji viens pēc otra ieradās iecirknī, lai aizpildītu jauno dizainu ieguvušos biļetenus un pieņemtu lēmumu, kam uzticēt novada vadīšanu turpmākos četrus gadus.

Varakļānu novada vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētāja Indra Broka stāstīja: – Iedzīvotāju aktivitāte ir liela, vēlētāji cītīgi nāk, un iepriekšējā balsošanā iespēju novēlēt izmantoja 349 balsstiesīgie. Par jaunajiem biļeteniem daži vēl pārjautāja, bet kopumā visi jau bija sagatavojušies, zināja, kā tos aizpildīt. Pie katras balsošanas kabīnes un galda izvietoti plakāti, kuros parādīta pareiza biļetenu aizpildīšana, tomēr drošības labad daži ļaudis pārvaicāja, kā to darīt. Bija arī pāris gadījumi, kad vēlētāji meklēja zaļas un sarkanas krāsas zīmuli vai pildspalvu, pārvaicāja, kā tieši jāaizpilda laukumiņš pretī kandidāta vārdam – jāaizkrāso vai jāievelk krustiņš. Varakļānos vienmēr ir aktīvi balsotāji, pagājušajās vēlēšanās sevišķi lielu lomu spēlēja novadu reforma, kas daudzus mudināja interesēties, izteikt savu viedokli. Parasti vēlētāju procents Varakļānos ir virs vidējā valstī.
Pagaidām veikts tikai ģenerālmēģinājums ar biļetenu skenēšanu, noslēdzoties balsošanai, nāksies veikt lielāku darba apjomu. Zīmes tomēr būs locītas, tāpēc nevar iepriekš paredzēt, cik viegli vai sarežģīti tas būs. Ja runājam par vēlētāju personas datu pārbaudi, skenējot pases vai ID kartes, tehnisku problēmu nav bijis, neskaitot pagājušo trešdienu, kad sistēma uzkārās visā valstī. Apmācība darboties ar skenēšanas sistēmu vairāk notika komisijas pārstāvjiem individuāli, un balstoties uz katra paša godaprātu un sirdsapziņu. Katram tika iedota pieeja, savs mācību konts internetā. Viss ritēja pašapguves veidā, nodrošinātas prezentācijas un video materiāli. Jauno vēlēšanu biļetenu labumu vai sliktumu vairāk jutīs skenējot – cik precīzi tas notiks. Ja saprot, kā pareizi aizpildīt vēlēšanu zīmi, problēmu nav. Neredzu, ka jaunais biļetenu izskats padarītu balsošanu vieglāku vai grūtāku. Jautājums ir tieši par vēlēšanu zīmju skenēšanu, kad sapratīsim, vai tas balsu apkopošanu padarīs vienkāršāku. Cerēsim, ka tā būs, jo jauninājumus jau parasti ievieš, lai atvieglotu veicamos darbus.
Varakļānu iedzīvotāja Laura neslēpa: – Man bija viegli pieņemt lēmumu, par ko balsot, un nolēmusi jau biju sen. Līdz ar to citus kandidātus nemaz neizskatīju. Tikšanos ar vēlētājiem, ko partijas rīkoja, neapmeklēju, bet klausījos pirmsvēlēšanu diskusijas televīzijā, Facebook platformā un citās sociālo tīklu vietnēs. Esmu tikai par to, lai no mūsu puses jaunajā domē būtu iespējami vairāk kandidātu, un ceru, ka no manis atbalstītā saraksta šajā sasaukumā viņi arī iekļūs. Jaunie vēlēšanu biļeteni pašos pamatos neko daudz neatšķiras no citiem gadiem, tikai krāsas pamainījušās. Ja agrāk vajadzēja ievilkt plusiņu vai izsvītrot, tad tagad aizkrāsot, nekā sarežģīta. Izdarot savu izvēli, man svarīgi bija nobalsot par to, kas nāk no mūsu puses. Madonas novads būs ļoti liels, es koncentrējos vairāk uz to, kas notiek šajā pusē, un ceru, ka par mums vairāk atcerēsies un mūsu labā vēl vairāk darīs. Mana prioritāte ir bērni un tas, lai mūsu pusē tiktu saglabāta gan vidusskola, gan mūzikas skola. Man svarīgs viss, kas saistās ar bērniem un jauniešiem.
Vietējais iedzīvotājs Alfrēds „Staram" sacīja: – Man bija ļoti vienkārši izdarīt izvēli. Neapmeklēju tikšanās ar iedzīvotājiem, mazliet pasekoju līdzi partiju programmām. Interesantāk ir paskatīties, kā ārdās un trako Rīgas kungi. Šeit jau viss notiek mierīgi, bet priekš kam trakot? Es esmu pensionārs un saņemu tādu pensiju, kādu padomju laikos varēja nopelnīt, lai gan mans darba stāžs bija nepārtraukts un tiem laikiem pilns. Šajos laikos vēl dabūju strādāt, bet nežēlojos. Nu man pensija tā kā būtu pilna, bet ne sevišķi liela. Neprasu nevienam atbalstu, bet gan to, lai mani neatstumj, un to arī sagaidu no jaunā sasaukuma. Man interesē, lai var dzīvot mierīgi bez satraukuma, lai nav kārtējo reizi jāsaņem kārtējais trieciens. Gribu mierīgu un cienīgu dzīvi. Pie visa jaunā jāpierod, tāpēc par biļeteniem teikšu tā – normāli. Nav nekādas vainas, var saprast, kā aizpildīt.
Savu izvēli izdarīt ieradusies arī Lolita ar ģimeni: – Vēlēšanas vienmēr cenšamies apmeklēt. Nebija viegli izšķirties, kam atdot savu balsi, jo, ja arī simpatizē kāds kandidāts, tad pie sirds neiet partija, kurā viņš kandidē. Tikšanās ar partiju pārstāvjiem neapmeklēju, bet apskatīju partiju programmas internetā, salīdzināju, ko katra no tām sola, un tad arī lēmu par balsojumu. Mums kā jauniem cilvēkiem ir svarīgi, lai mūsu bērniem būtu skolas, kurās mācīties, un pēc tam, kur strādāt, kā arī lai mums pašiem būtu darbavietas. Izvēlējāmies tos kandidātus, kuriem šīs jomas ir svarīgas. Cerēsim, ka solījumus piepildīs.
Iegriezāmies arī Murmastienes vēlēšanu iecirknī. Mārīte no Murmastienes savu izvēli jau izdarījusi: – Lēmums nāca viegli, iepazinos ar partiju programmām, vairāk par saviem vietējiem balsojam, lai vairāk varētu pārstāvēt mūsu intereses. Nebija vajadzības apmeklēt tikšanās, televīzijā skatījos debates. Esmu simtprocentīgi pārliecināta, ka manis atbalstītā partija iekļūs jaunajā domes sastāvā. Gribētos, lai visi notikumi, pasākumi izglītības, kultūras, veselības, lauksaimniecības un infrastruktūras jomās vienmērīgi apņemtu novadu, neatstājot maliņā pagastu nomales. Aizkrāsot vieglāk, nekā vilkt krustus. Cenšos nelaist garām ne pašvaldību, ne Saeimas vēlēšanas, lai pēc tam nebūtu jāsūkstās, ka pie varas atkal tika nevēlamie. Kādreiz tieši to cilvēku balsu, kuri palika mājās, pietrūka, lai rezultāts mainītos. Gribu, lai pagastā paliktu medpunkts, lai ceļus vairāk uztur kārtībā un ziemā biežāk tīra. Nodarbojos ar lopkopību, lauksaimniecību, tādēļ tas man ir svarīgi. Jāpadomā arī par atbalsta mehānismiem zemniekiem, tagad pat tīrumi applūduši, viss mirkst ūdenī.
Barkavā pie vēlēšanu iecirkņa sastapām divus kungus – abi izrādās vārda un uzvārda brāļi; uz vēlēšanām dodas vienmēr. Vienam no viņiem grūti bijis izdomāt, kurus kandidātus sarakstā atstāt, kurus nē, bet par pašu sarakstu izlemt gan esot bijis viegli. Viņi sagaida, lai Barkavas centrā pēc katra lietus gāziena vairs nebūtu lielās peļķes uz ceļa, norādot, ka jāuzlabo pagasta infrastruktūra. Stadions arī saucot pēc renovācijas – pirms kāda laika par Eiropas līdzekļiem tam uzklāts asfalts, bet laiks esot domāt par atbilstošu segumu. Esot saprotams, ka jebkuram projektam ir nepieciešams finansējums, bet šo jautājumu vajagot iekļaut dienaskārtībā.

10.06.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px