Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Madonas un Bobrinecas sadarbība vēršas plašumā

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 08.06.2023.

Madonas un Bobrinecas sadarbība vēršas plašumā
Burtu lielums

3. jūnijs Madonas novada vēsturē iezīmējās ar svarīgu notikumu — Biznesa attīstības centrā tika noslēgts sadarbības līgums starp Madonas novada pašvaldību un Bobrinecas pilsētu.

To parakstīja Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora un Bobrinecas pilsētas mērs Leonīds Kravčenko. Svinīgajā pasākumā piedalījās arī Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas pārstāvniecības Latvijā izpilddirektore Oksana Kiriļuka, Bobrinecas pilsētas mēra vietnieks izpildvaras, arhitektūras un būvniecības jautājumos Jevgēnijs Kuļiks, Madonas novada domes deputāti, pašvaldības izpilddirektors Uģis Fjodorovs, Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris un citi.
Bobrinecas pilsētas delegācija, mērojot 2000 km tālo ceļu, Madonā ieradās 1. jūnijā un te uzturējās vairākas dienas, bet mājup devās 4. jūnijā pēc „Smeceres sila" sporta bāzes apmeklējuma. Bobrinecas mērs Leonīds Kravčenko sarunā „Staram" pauda gandarījumu gan par noslēgto sadarbības līgumu, gan par iespēju iepazīt Madonas novada pašvaldības pieredzi uzņēmējdarbībā un komunālās saimniecības jautājumos, kā arī izteica lielu paldies par līdz šim sniegto palīdzību Ukrainai un tās tautai, bēgļu uzņemšanā mūsu novadā. Ļoti uzrunājis arī pasākums un svētku koncerts Madonas estrādē. Dienu iepriekš svarīga tikšanās esot notikusi Ukrainas vēstniecībā, kur pārrunātas iespējas saņemt palīdzību vairāk nekā 1000 iedzīvotājiem, kuri patvērumu no kara skartajiem Ukrainas reģioniem un īslaicīgi okupētajām teritorijām ir raduši Bobrinecā.
– Latvijā un līdz ar to arī Madonā esmu pirmoreiz, bet visur, kur esam jau bijuši, mūs uzņēma tik sirsnīgi – no visas sirds, ka radās iespaids, it kā ar ļaudīm Latvijā būtu jau ticies. Patiešām sajutām ļoti lielu viesmīlību, un tas mūs ļoti aizkustināja, – atzina Bobrinecas pilsētas mērs Leonīds Kravčenko. – Pozitīvs iespaids ir arī par uzņēmumiem un iestādēm, ko piektdien apmeklējām, – Madonas Valsts ģimnāziju, „Madonas namsaimnieku", „Madonas ūdeni", pašvaldības īpašumu uzturēšanas dienestu. Bija jūtams, ka tie ir uzņēmumi, kuri attīstās, tos prasmīgi vada un ka tajos strādā kompetenti, zinoši speciālisti, kuri pārzina savu jomu, deg par savu uzņēmumu. Šī pieredze mums lieti noderēs, atjaunojot un modernizējot komunālo saimniecību, izstrādājot un īstenojot dažādus projektus atbilstoši ES standartiem. Bobrineca ir piefrontes pilsēta, to no kara zonas šķir tikai 50 km. Tai pāri no jūras puses dažkārt lido raķetes, nodarot arī pārrāvumus ūdensapgādē, siltumapgādē, elektroapgādē.
Vaicāts, kā tapa lēmums sadarboties tieši ar Madonas pilsētu un novada pašvaldību, Bobrinecas mērs Leonīds Kravčenko atzīmēja, ka lielā mērā par to varot pateikties Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas Latvijas pārstāvniecībai.
Tās izpilddirektore Oksana Kiriļuka pastāstīja, ka arī Bobrinecas pilsēta darbojas šajā asociācijā. – Sadarbība starp abām pašvaldībām izveidojās abpusējas ieinteresētības rezultātā. Apzinot pilsētas Ukrainā sadarbības veidošanai ar Latvijas pilsētām un novadiem, priekšroka tiek dota tām, kuras uzņem lielāko skaitu bēgļu, kā arī piefrontes pilsētām, kas atrodas tuvu kara zonai un kurām ir liela slodze arī hospitāļos, ārstējot ievainotos. Mums asociācijā ir apkopota informācija, kas un kur Ukrainā katrai pašvaldībai ir vajadzīgs, jau no kara pirmajām dienām, un tiešsaistes režīmā to atjaunojam katru dienu. Nav nekādu grūtību noskaidrot, kādu palīdzību nepieciešams sniegt. Tā pamazām arī izveidojās sadarbība starp Madonu un Bobrinecas pilsētu, kas nu ir vainagojusies ar līguma noslēgšanu, – uzsvēra Oksana Kiriļuka.
Viņa informēja, ka šāgada maijā Valmierā tika atvērts Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas Latvijas pārstāvniecības birojs. Pārstāvniecības misija ir pārstāvēt intereses Eiropas Savienības līmenī, kā arī nodrošināt dalību ES programmās un iniciatīvās, lai veicinātu vietējo kopienu attīstību un sadarbības saišu stiprināšanu. 2022. un 2023. gadā ir noslēgti un atjaunoti līgumi ar 16 pašvaldībām Latvijā.
Galvenie asociācijas darbības virzieni ir grantu līdzekļu piesaiste un apmācības par projektu īstenošanas labākajām praksēm no starptautiskajiem un Eiropas fondiem; starptautiskas pašvaldību partnerības attīstība un Ukrainas, Ukrainas un Latvijas vietējo pašvaldību tīkla izveide sadarbībai un mijiedarbībai dažādās attīstības jomās; izveidot ekspertu vidi projektu sagatavošanai un īstenošanai saskaņā ar Eiropas standartiem, kā arī izveidot viedo risinājumu datu bāzi ieviešanai Ukrainas kopienās.
– Mēs esam ļoti pateicīgi Madonas novada domes deputātu korpusam, kas atbalstīja draudzības saišu nodibināšanu ar Ukrainas pilsētu Bobrinecu, visiem Madonas novada iedzīvotājiem, atbalstot mūsu cīņu pret agresoru. Ļoti ceram, ka mums izveidosies cieša sadarbība un ka tāda partnerība būs abpusēji izdevīga, jo arī Ukraina ir spēcīga valsts un arī mums ir veiksmīga pieredze dažādās jomās, – atzīmēja Oksana Kiriļuka.
Pirms sadarbības līguma parakstīšanas svinīgā pasākuma dalībniekus uzrunāja Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora. Viņš uzsvēra, ka šis patiešām ir vēsturisks notikums – Madonas novada pašvaldība uzsāk sadarbību ar Bobrinecas pilsētu Ukrainā.
– Tieši pašvaldību sadarbība veido iedzīvotāju politisko izpratni, interesi par to, kas notiek citās valstīs. Šobrīd pasaulē, tepat netālu no mums – Ukrainā – notiek karš, notiek varonīga cīņa ne tikai par savas valsts neatkarību un brīvību, bet arī par visu mūsu demokrātiskām vērtībām. Arī mūsu atbalsts, mūsu sadarbība stiprinās cīņu pret šo agresoru. Ukrainai palīdzēs arī pārliecība, ka mūsu kopīgās demokrātiskās vērtības ir stiprākas par agresora vērtībām. Slava Ukrainai! – sacīja Zigfrīds Gora.
Bobrinecas pilsētas mērs Leonīds Kravčenko, uzrunājot klātesošos, vispirms sveica Madonas pilsētas svētkos un nodeva sirsnīgus sveicienus no visiem Bobrinecas iedzīvotājiem un tās deputātiem, kā arī no sirds pateicās par lielo viesmīlību un līdz šim sniegto palīdzību, īpaši izceļot pavasarī Madonas novada pašvaldības uzdāvināto jaudīgo gāzes apkures katlu, ko varēs izmantot tādu sociālo objektu kā slimnīcu, skolu un citu iestāžu apsildei.
– Taču mums svarīgs ir ne tikai materiāls, bet arī emocionāls atbalsts. Mūs šķir 2000 kilometru, bet tas nav nepārvarams attālums, jo mūs vieno kopīgas demokrātiskas vērtības. Mēs esam par mieru, brīvību un draudzību, mēs katrs ļoti mīlam savu zemi, savu valsti. Mēs turpināsim cīņu pret agresoru, un, pateicoties lielajai starptautiskajai palīdzībai, Baltijas valstu dāsnajam atbalstam, gūsim uzvaru pār agresoru! – pauda Leonīds Kravčenko.
Jāpiebilst, ka Madonas un Bobrinecas pilsēta ir līdzīgas gan lieluma, gan iedzīvotāju skaita ziņā. Pirmoreiz Bobrineca vēstures annālēs minēta 1767. gadā, bet šogad aprit 195 gadi, kopš 1828. gadā tai tika piešķirtas pilsētas tiesības. Savulaik tā bijusi arī rajona centrs.


09.06.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px