Valsts vides dienests pagājušajā nedēļā aicināja pašvaldības pievērst lielāku uzmanību ielu sakopšanai pavasara sezonā, laikus plānojot ielu tīrīšanas darbus pēc ziemas.
Šāds aicinājums tika izteikts, ņemot vērā Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra ziņojumus par laika prognozēm tuvākajā laikā. Latvijas iedzīvotājus sagaida ilgstoši saulains un sauss laika periods. Tas gan nozīmē patīkamus laikapstākļus, tomēr vienlaikus zemais gaisa mitrums rada iespēju veidoties augstam gaisa piesārņojumam, bet savlaicīga un pareiza intensīvas satiksmes ielu tīrīšana agrā pavasarī var būtiski samazināt PM10 putekļu emisijas no brauktuvēm, tādējādi uzlabojot gaisa kvalitātes rādītājus un mazinot iedzīvotāju veselības problēmas, jo īpaši elpceļu saslimšanas saasinājumus pavasarī.
Daudzas pašvaldības pavasara darbus ir jau uzsākušas, negaidot īpašus uzaicinājumus. Kā, piemēram, Rīgā, kur turpinās brauktuvju sakopšana pēc ziemas sezonas un smilšu savākšana no ielām tiek organizēta, sākot ar pirmās un otrās kategorijas ielām, pēc tam darbus veicot trešās kategorijas ielās. Paralēli tiek sakoptas arī sabiedriskā transporta pieturvietas, velojoslas un lietusūdens pieņēmēji. Brauktuvju malu attīrīšana galvaspilsētā ir daļēji mehanizēts process, bet atsevišķās vietās tas jāveic ar lāpstām. Pēc tam, kad smiltis ir novāktas, tiek uzsākta ielu tīrīšana un putekļu savākšana ar vakuuma iekārtām jeb tā sauktā "mitrā tīrīšana", kas tiek veikta trīs līdz piecas reizes nedēļā. Sākta arī ziemā izkaisītā pretslīdes materiāla savākšana no pašvaldības apsaimniekotajām ietvēm.
Rīgā šie darbi turpinās, bet kā ir Madonas pilsētā, kur sniegs vēl turas, to lūdzu komentēt Madonas pilsētas īpašumu uzturēšanas dienesta vadītāju Gitu Lutci.
– Arī Madonas pilsētā ir sākušies pavasara sakopšanas darbi, kaut gan ne visur sniega un mitruma dēļ ir iespējams savākt ziemā uz brauktuvēm un ietvēm izkaisīto smilšu un sāls maisījumu. Taču ir uzsākta trotuāru slaucīšana, tāpat smilšu savākšana no ietvēm notiek arī mehanizēti. Šoziem salīdzinājumā ar citiem gadiem smilšu un sāls maisījums, ņemot vērā laikapstākļus, tika izkaisīts lielākā apjomā, līdz ar to savākšana prasīs vairāk laika, bet, protams, tiksim galā, – pastāstīja Gita Lutce.
Pavasara sakopšanas darbi Madonas pilsētā tradicionāli sākās ar liepu apgriešanu, kas kādu laiku vēl turpināsies. Liepu apgriešana, trotuāru slaucīšana un mehanizēta smilšu un sāls maisījuma savākšana, bedrīšu lāpīšana (patlaban, kad naktīs pieturas sals, bet dienā ir plus grādi, šādiem darbiem ir ļoti piemēroti apstākļi) – tie ir atslēgas vārdi pavasarī Madonas pilsētā veiktajiem darbiem, bet pirmdien tika atklāta arī puķu stādīšanas sezona.
– Iestādījām pirmās atraitnītes dekoratīvajā podā pie ieejas domes ēkā, bet puķu dobēs tās gan vēl nevar likt, zeme tomēr ir par aukstu un arī vēl ir sasalusi. Nedaudz ir jāpagaida, lai turpinātu atraitnīšu stādīšanu. Izskatās, ka šis pavasaris tām būs ļoti piemērots, jo būs garš, līdz ar to atraitnīšu sezona varētu būt ilgāka, ja vien, protams, maijs nebūs ļoti silts, – atzīmēja Gita Lutce.
Vaicāta, vai arī šopavasar būs pieejami lielie maisi, viņa atklāja, ka vairāki iedzīvotāji ir jau zvanījuši un par to interesējušies, taču vēl ir sniegs, tāpēc arī lielo maisu sezona sāksies nedaudz vēlāk. Patlaban laiks gan ir ļoti jauks, bet prognozēs parādās arī sniegpārsliņas, tātad var vēl snigt.
Kā katru pavasari, tuvojoties Lieldienām, tiks uzstādīti dekori un pilsēta saposta svētku noskaņās. Savukārt attiecībā uz Lielo talku 30. aprīlī – darba apjoms vēl tikšot precizēts. Lielums jau būšot sakopts, un, līdzīgi kā iepriekšējos gados, kad pērno lapu un atkritumu savākšana aprīļa beigās vairs nav tik aktuāla, uzmanība tiks pievērsta labiekārtošanai – lai atceramies solu nomaiņu Madonas estrādē vai meža stādīšanu.
23.03.2022.