Aizvadītajās brīvdienās Latvijā plosījās stiprs vējš un bija nepatīkams, rudenīgs laiks. Daudzviet Vidzemē, tostarp arī Madonā un novadā, dārdēja pērkons, un krita milzīgi krusas graudi, kas vietām noklāja zemi baltu.
Pērkona negaisus izraisījusi aukstā gaisa masa, kas, plūstot pāri siltajai Baltijas jūrai, kļuvusi nestabila. Sestdien Latvijā reģistrēta otrā lielākā zibeņošanas intensitāte Eiropā.
Kā liecina meteoroloģiskā informācija, Madonu skāris pat virpuļviesulis, kas savā ceļā nav žēlojis kokus, siltumnīcas, dārza mājiņas un šķūņus, kā arī noplosījis jumtus un izgāzis sētas.
Virpuļviesulis Madonā ir novērots arī 2010. gadā, kad vētras laikā tika nodarīti milzu postījumi ne tikai pilsētā, bet arī novadā.
Šoreiz postījumi radīti Rīgas ielā un apvedceļa rajonā, kā arī Vestienas, Ozolu un citās ielās, kur nolauzti un ar saknēm izgāzti koki, mājām norauti jumti, sagāztas palīgēkas.
Pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) datiem, Vidzemes reģionā aizvadītajās brīvdienās saņemti 30 izsaukumu. Madonas pusē sestdien tika saņemti divi šādi izsaukumi (Madonas pilsētā un Madonas novada Lazdonas pagastā), savukārt svētdien – pieci (Madonas novada Aronas un Mētrienas pagastā, Cesvaines novada Cesvainē un Cesvaines novada Cesvaines pagastā – divi).
Sazinoties ar Madonas pilsētas pārvaldnieku Gunti Ķeveri, noskaidroju, ka pilsētā ir nodarīti lieli postījumi un ir ēkas, kuras vairs nav apdzīvojamas.
– Sākotnēji interneta vidē izskanēja informācija, ka Madonu nedaudz aizskāris virpuļviesulis. Apsekojot pilsētu un tuvāko teritoriju, jāsaka, ka šis viesulis tomēr ir nodarījis milzīgus postījumus. Šobrīd norit darbi vietās, kur tas ir ļoti būtiski, tiek atbrīvoti iebraucamie ceļi, gājēju pārejas un ietves. Ir bīstamie koki, kuri ir jānovāc tā, lai netiktu bojāts īpašums. Cenšamies palīdzēt iedzīvotājiem atbrīvot arī pagalmus un teritorijas, ne tikai zāģējot kritušos kokus, bet arī vācot gruvešus, –
pastāstīja Guntis Ķeveris. – Apsekojot situāciju, ir noskaidrots, ka 12 mājām ir bojāts jumta segums, četras no tām ir cietušas ļoti smagi un vairs nav apdzīvojamas. Visvairāk postījumu nodarīts Vestienas, Ozolu, Aiviekstes un Mārtiņa ielā, kur kopumā bojāti ir septiņi īpašumi. Vairākas mājas nav apdzīvojamas, ir ēkas, kuras pilnībā vai daļēji palikušas bez jumta seguma. Šādā situācijā ir jāmeklē risinājumi, kā palīdzēt iedzīvotājiem. Diemžēl laikapstākļi ir ļoti nelabvēlīgi, jādomā, kā nosegt īpašumus, lai lietus nelītu telpās. Vētras skartie iedzīvotāji paši cenšas strādāt un darīt, cik viņu spēkos, lai likvidētu postošās sekas. Liels atbalsts ir arī kaimiņi.
Šādās situācijās svarīgi ir cilvēki un viņu drošība. Primāri jāparūpējas par to, kas var apdraudēt veselību un pat dzīvību, piemēram, koki, kas ir nolūzuši vai pārkārušies pāri teritorijai.
Jautāts, vai iedzīvotāji palīdzību var lūgt arī Madonas novada pašvaldībā, Guntis Ķeveris atbildēja: – Šobrīd ir saņemti divi iesniegumi no Ozolu un Vestienas ielas iedzīvotājiem ar lūgumu palīdzēt. Divi īpašumi ir bijuši apdrošināti. Runājot ar īpašniekiem, uzzināju, ka apdrošinātāji ir bijuši un novērtējuši postījumus un tiks arī izmaksātas kompensācijas. Grūtāk ir īpašniekiem, kuriem apdrošināšanas nav bijis. Protams, skatīsimies un lemsim, kā pašvaldība var palīdzēt šajā situācijā. Turpināsim palīdzēt tehniski, zāģējot kokus un likvidējot citus postījumus. Iedzīvotāji, kuri ir cietuši sestdienas nelaimē, tiek aicināti vērsties ar lūgumu pašvaldībā, savukārt pašvaldība tālāk jau var griezties VARAM, lai risinātu radušos situāciju.
Kā norādīja pilsētas pārvaldnieks, viesulis ir virzījies ar lielu spēku, jo savā ceļā lauzis pat simtgadīgus kokus.
– Pēc postījumu apjoma un vietas var spriest, ka virpuļviesulis ir nācis no mazdārziņiem pāri Lazdu, Ozolu, Aiviekstes, Nagates, Aronas, Blaumaņa un Rīgas ielai. Blaumaņa ielā postījumu ir mazāk, tur sagāzti koki, norauta kāda loksne no jumta, bet, salīdzinot ar Blaumaņa ielu, Rīgas ielā ēkas ir cietušas smagāk. Vienai no šīm ēkām tika nopostīts jumts arī 2010. gada vētrā. Ir nodarīti postījumi volejbola laukumā, kur ir sabojāta sēta un atkritumu urnas. Virpuļviesulis bijis spēcīgs, jo ir īpašumi, kuriem jumts ir norauts ar nesošajām konstrukcijām, bojātas pat sienas, –
postījumus atklāja Guntis Ķeveris. – Ozolu ielā ir ēkas, kuras vairs nav apdzīvojamas. Ar vētru Madonā saskārāmies jau pirms deviņiem gadiem, un arī toreiz tika nodarīti milzīgi postījumi. Vētra izposta plašu teritoriju. Manuprāt, īpašumu saimniekiem ir jānodrošinās pret dabas stihijām, kas pēdējos gados plosās arvien vairāk un kļūst spēcīgākas. Viens no variantiem noteikti ir īpašuma apdrošināšana. Virpuļviesuļa sekas ir postošas, bet turpināsim strādāt, lai sakoptu teritoriju un novērstu postījumus.
17.09.2019.