Madonas novada pašvaldība janvāra sākumā saņēma lēmumu no Latvijas Vides investīciju fonda par projekta iesnieguma „Ieviest un demonstrēt viedās pilsētvides tehnoloģijas Madonas pilsētā, nomainot ielu apgaismojumu uz LED apgaismojumu ar viedo vadību" apstiprināšanu.
„Stars" aizvadītā gada 18. septembra numurā jau rakstīja par novada pašvaldības iecerēm nomainīt ielu apgaismojumu Madonas pilsētas teritorijā, pārejot uz ekonomisko ielu apgaismojumu. Deputāti domes ārkārtas sēdē 4. septembrī atbalstīja Madonas novada pašvaldības attīstības nodaļas sagatavoto projekta iesniegumu „Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana ar viedajām pilsētvides tehnoloģijām Madonas pilsētā", kā arī tā apstiprināšanas gadījumā apņēmās nodrošināt pašvaldības līdzfinansējumu projekta kopējo attiecināmo izmaksu un projekta kopējo neattiecināmo izmaksu segšanai.
Iespēju saņemt Latvijas Vides investīciju fonda atbalstu minētā projekta īstenošanai, iespējams, palielināja tas, ka deputāti piekrita samazināt intensitāti no fondu puses un palielināt pašvaldības līdzfinansējumu no 30% uz 36%. Tas ļāva saņemt papildu punktus, bet tieši iegūto punktu skaits noteica, kuras pašvaldības varēs īstenot šādu projektu. Madona nebūt nav vienīgā pilsēta Latvijā, kura vēlas nomainīt apgaismojumu, izmantojot viedās pilsētvides tehnoloģijas.
Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris sarunā „Staram" pēc domes ārkārtas sēdes atzina, ka, nomainot apgaismojumu pilsētā, ievērojami mazāk tiks patērēta elektroenerģija, jo ar pilnu jaudu gaismekļi iedegsies tikai tad, kad cilvēki ies garām, bet tad, kad nebūs nekādas kustības, jauda samazināsies līdz 20%. Turklāt pašvaldība to varēs ieregulēt pēc saviem ieskatiem, ņemot vērā arī iedzīvotāju vēlmes un Eiropas Savienībā pieļaujamās normas. Madonas pilsētas pārvaldnieks pauda pārliecību, ka apgaismojumam ir jābūt tādam, lai cilvēks uz ielas justos droši, bet avīze gan neesot jālasa. Taču tumsā arī nebūšot jādzīvo, jo apgaismojums uz pilnu jaudu jau iedegsies pie mazākās kustības.
Pēc aptuvenām aplēsēm Madonas pilsētā, samazinoties elektrības patēriņam un arī pieprasītajai jaudai, par kuru, kā zināms, tagad arī ir jāmaksā, pašvaldība katru mēnesi varētu ietaupīt ap 2000 eiro. Patlaban Madonā ir 17 līnijas, kas nodrošina apgaismojumu pilsētā, un vidēji mēnesī par apgaismojumu jāmaksā ap 9000 eiro.
Nomainot LED lampas uz apgaismojumu, izmantojot viedās tehnoloģijas ar attālināto vadību, tās varēs piedāvāt pagastiem, kuri vēlēsies izmantot līdz šim izmantotos gaismekļus Madonas pilsētā.
Savukārt Madonas novada pašvaldības mājaslapā www.madona.lv pēc apstiprinošā lēmuma no Latvijas Vides investīciju fonda saņemšanas pašvaldības attīstības nodaļas projektu sagatavošanas un ieviešanas speciāliste Indra Kārkliņa skaidro, ka projekta mērķis ir ieviest un demonstrēt viedās pilsētvides tehnoloģijas Madonas pilsētā, nomainot ielu apgaismojumu uz LED apgaismojumu ar viedo vadību, tādā veidā samazinot siltumnīcefekta gāzu emisiju. Projekta ietvaros plānota 889 nātrija tipa gaismekļu nomaiņa uz gaismu izstarojošu diožu (LED) tipa gaismekļiem.
Apgaismojumu iecerēts nomainīt Madonas pilsētas 59 ielās, kurās šobrīd tiek izmantoti nātrija tipa gaismekļi ar jaudu 100 W (112 gab.), 150 W (428 gab.), 250 W (345 gab.) un 70 W (4 gab.). Pēc projekta īstenošanas elektroenerģijas patēriņš apgaismojumam ar viedo vadības sistēmu būs 498 592 kWh gadā, kas dos CO2 emisiju samazinājumu 54 347 kg CO2 gadā.
Projekta kopējās izmaksas ir 756 751,55 eiro, tai skaitā EKII finansējums (64%) – 482 462,43 eiro, Madonas novada pašvaldības finansējums – 271 385,12 eiro, publicitātes izmaksas – 2904 eiro.
Jāpiebilst, ka Madonas novada pašvaldība ir jau izsludinājusi iepirkumu „Būvuzraudzība esošo ielu gaismekļu nomaiņai uz LED gaismekļiem, izveidojot viedās pilsētvides tehnoloģiju sistēmu Madonas pilsētā".
Pieteikumu iesniegšanas termiņš ir noteikts līdz šā gada 29. janvāra pulksten 14.
16.01.2019.