23. augusta domes ārkārtas sēdē deputāti izskatīja noteikumus par kārtību, kādā piešķir un izlieto pašvaldības budžetā paredzētos līdzekļus Madonas novada pašvaldības izglītības iestāžu izglītojamo ēdināšanas pakalpojumu sniegšanai.
Izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne atgādināja, ka jau pavasarī deputāti apstiprinājuši ēdināšanas pakalpojuma izmaksas, ņemot vērā cenu inflāciju, un šī sadaļa šobrīd paliek nemainīga. Tomēr, tuvojoties jaunajam mācību gadam, nepieciešams jaunā redakcijā izteikt kārtību un principu, kādā šie līdzekļi tiek izlietoti, tostarp sociālā atbalsta jomā.
Solvita Seržāne iepriekš notikušajā finanšu un attīstības komitejas sēdē atzina, ka viena no svarīgākajām diskusijām augustā bijusi par to, vai Madonas novadā visiem izglītojamajiem šajā mācību gadā būs brīvpusdienas, vai tomēr vecākiem nāksies veikt līdzmaksājumu.
– Kā šobrīd komitejā izskanēja, brīvpusdienas izglītojamajiem paliek, un nepieciešamās izmaksas pilnībā nodrošina pašvaldība. Kā zinām, ar 1. septembri 1.-4. klašu posmā ēdināšanas izmaksas būs 2,15 eiro, kur no valsts tiek saņemta tikai puse. Otru pusi nodrošina pašvaldība, savukārt 5.-12. klašu un pirmsskolu izglītojamajiem pašvaldība nodrošina ēdināšanas izmaksas pilnībā, atbilstoši noteiktajiem apmēriem. Tā kā ēdiena sagatavošana 100% notiek pašvaldības virtuvēs, arī to uzturēšana, atalgojuma nodrošināšana ir no pašvaldības puses, – pauda Solvita Seržāne.
Savukārt par izmaksām, kas saistītas ar ēdināšanas nodrošināšanu attālinātā mācību procesa laikā, nolemts, ka turpmāk tā būtu ģimenes atbildība un pienākums.
– Ņemot vērā gan izmaksas, gan visu nogādi, komplektēšanu, šobrīd pašvaldība nodrošinātu ēdināšanu tikai tajos brīžos, kad bērns reāli un fiziski apmeklē izglītības iestādi – skolas laikā, klātienē. Zināms, ka ir komplektētas pakas arī, kad skolēni braukuši mācību ekskursijās, uz bibliotēkām, pētniecības muzejiem, visām šīm lietām, tad šis varētu būt tas gadījums, kad tā ir tā vecāku līdzdalība ēdināšanas nodrošināšanas pasākumā, – norādīja izglītības nodaļas vadītāja.
Attiecīgi deputāti lēma arī par Madonas novada pašvaldības 2021. gada 21. septembra saistošo noteikumu Nr. 6 „Par atbalstu ēdināšanas izdevumu segšanai attālinātā mācību procesa vai karantīnas laikā" atzīšanu par spēku zaudējušiem.
Pēc Solvitas Seržānes teiktā, noteikumi tika piemēroti, lai nodrošinātu skolēnu ēdināšanas izdevumu segšanu ārkārtējās situācijas laikā, sakarā ar „Covid-19" pandēmiju.
– Patlaban situācija ir mainījusies, un pat pie scenārija, ka ārkārtas situācija varētu atgriezties, šīs izmaiņas, apmērs un nodrošinājums arī būs cits. Tādēļ noteikumi tiek atcelti, jo jau kopš šā gada marta tie principā netika pielietoti. Tāpēc, lai nejauktu galvu un lietu būtība būtu skaidra, rosinām saistošos noteikumus atcelt, – lēmumprojekta būtību skaidroja pašvaldības pārstāve.
Solvita Seržāne uzsvēra, ka iepriekšējais mācību gads pierādījis, cik būtiska ir izglītojamo faktiskā apmeklējuma un ēdināšanas pakalpojuma sniegšanas uzskaite, tādēļ pašvaldība vērsīs skolu uzmanību uzskaites nozīmīgumam.
– Ēdināšanas pasākums nav par brīvu – pašvaldības budžets to sedz. Tā ir tā ziņa, kas izglītības iestādēm jāaiznes ģimenēm un izglītojamajiem, – speciāliste vēstīja.
26.08.2022.