28. jūlija domes sēdē pēc deputātes Vitas Robaltes ierosinājuma informatīvi tika skatīts jautājums par cenu aptaujas rezultātu apstiprināšanu būvniecības ieceres dokumentācijas izstrādei daudzdzīvokļu dzīvojamajai mājai Brīvības ielā 9, Ļaudonā, Ļaudonas pagastā, Madonas novadā, jumta seguma nomaiņai un konstrukciju remontdarbiem, ēkas avārijas seku likvidēšanai.
Vita Robalte atgādināja, ka par astoņu dzīvokļu ēku, kam sabojāts jumts, pašvaldībai tapis zināms pagājušā gada augustā. Laika zoba un vētras nodarīto bojājumu dēļ pašvaldībai piederošās ēkas jumts lietus laikā būtiski tecējis, un cilvēki dzīvojuši ar bļodām gultās, uz skapjiem. Jautājumu par iespējamo atbalstu avārijas seku novēršanai deputāti pērn skatīja divās komitejas un vienā domes sēdē, uzdodot mājai slēgt līgumu ar apsaimniekotāju. „Madonas namsaimnieks" arī pieremontēja jumtu, novēršot avārijas situāciju, taču esot skaidrs, ka jumta segums jāmaina un jāremontē jumta konstrukcijas.
Apsaimniekotājs veicis cenu aptauju būvdokumentācijas izstrādei, kas izmaksās 1200 eiro.
– Tas ir posms, kurā pēc gada esam nokļuvuši. Ir tikai cenu aptauja par iespējamo projektētāju. Iedzīvotājiem ir bažas, vai netiks kādā veidā apmānīti vai kā citādi aizmirsti. Paldies Namsaimniekam, ka kādi ielāpi ir uztaisīti. Bet saprotam, ka šīfera jumts – to saremontēt ar metāla plāksnēm ir jāprot, un paldies par to, bet tas nav risinājums, tāpēc ejam tālāk, – pauda Vita Robalte, kas piedalījusies arī dzīvokļu īrnieku sanāksmē.
Viņa lūdza pašvaldību kā ēkas īpašnieci apstiprināt veikto cenu aptauju, lai varētu notikt projektēšanas darbi; kā arī lemt par finansējuma piešķiršanu pašu būvdarbu veikšanai – pērn veicamo darbu provizoriskās izmaksas bijušas ap 32 tūkstošiem eiro.
– Namsaimnieks rīkojas tikai ar to naudu, kas ir uzkrāta. Savukārt šie cilvēki šobrīd maksā paaugstinātu īres maksu pie apstākļiem, kas praktiski nav mainījušies, bet uzkrājuma šobrīd nav un nevar būt; tas veidojas ar laiku. Iepriekš apsaimniekotājs bija pagasts, pašvaldība kā tāda. Māja nav apdrošināta, tādēļ ar to, kas saistīts ar vētras radītiem postījumiem, nebija leģitīma pamata vērsties pēc palīdzīgas rokas, – sniegt arī finansiālu atbalstu darbu veikšanai rosināja Vita Robalte.
Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Šķēls skaidroja konceptuālo nostāju šajā problēmsituācijā: – Avārijas sekas, domāju, Namsaimnieks ir par 90% vai pat vairāk novērsis. Pirmais solis uz apsaimniekošanu ir sperts. Esmu par finansējuma piešķiršanu apliecinājuma kartes izstrādei. Atgriežamies augustā komitejā, izlemsim korekti sagatavotu lemjošo daļu, aicināšu atbalstīt, jo pirmais solis ir sācies, un tas būtu labais žests no mūsu puses īrniekiem. Par būvniecības izmaksām es būtu piesardzīgāks, jo teicu pērn gan septembrī, gan oktobrī – šī nebūt nav vienīgā māja mums novadā, kur 100% dzīvokļu ir pašvaldībai, mums jābūt piesardzīgiem ar saviem lēmumiem. Aizpurvē lielā pašvaldības dzīvokļu māja, kur arī situācija nav daudz labāka, Ošupē arī 100% pašvaldības dzīvokļu. Iedodam mazu atbalstu iedzīvotājiem, bet, arī dzīvojot pašvaldības īrētā dzīvoklī, saistībām par koplietošanas tīkliem tomēr ir jābūt.
SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Oskars Janovičs piebilda, ka līgums par mājas apsaimniekošanu noslēgts pavisam nesen un mājas uzkrājums sācis veidoties tikai no jūlija – īrnieki faktiski saņēmuši tikai pirmo apsaimniekošanas rēķinu. Viņš piekrita, ka uzkrājums nepieciešamajai summai tik ātri nesavāksies. Taču šobrīd „pirmais solis būtu būvprojekta izstrāde, lai nonāktu pie objektīvas cenas remontam, par ko atsevišķi pašvaldībai kā dzīvokļu īpašniecei acīmredzot būtu jālemj", komentēja Oskars Janovičs.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs piebilda, ka deputāte šo jautājumu iesūtījusi iepriekšējās dienas vakarā, tādēļ uz domes sēdi to nav paspēts sagatavot kā lemjošo, bet gan tikai informatīvo jautājumu. Pēc lēmumprojekta tehniskās sagatavošanas un labošanas to varētu izskatīt nākamajā komitejas sēdē, lai virzītu lemšanai kādā no nākamajām domes sēdēm.
9.08.2022.