Madonas novada pašvaldība nolēmusi iecelt Tāli Salenieku par Lubānas apvienības pārvaldes vadītāju 2. jūlija ārkārtas sēdē. Tikmēr opozīcija, kas šobrīd domē ir pārliecinošā mazākumā, uzsver – tiek turpināta iedzīvotājus maldinoša politika.
Jāatgādina, ka Tālis Salenieks kopš 2001. gada divus sasaukumus bijis Lubānas novada domes deputāts, kopš 2009. gada trīs termiņus –
domes priekšsēdētājs. Jaunā Madonas novada pašvaldības domē ievēlēts no Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!"-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", taču līdz ar iecelšanu par Lubānas apvienības pārvaldes vadītāju tuvākajā laikā viņam nāksies atteikties no mandāta jeb deputāta vietas novada domē.
Argumenti, ka tā ir vēlētāju maldināšana (Cesvaines gadījumā) un vadošos amatos kandidāti tiek iecelti bez konkursa, izmantojot likuma pelēko zonu (Cesvaines un Ērgļu gadījumā), izskanējuši jau iepriekš, amatā apstiprinot Cesvaines un Ērgļu apvienību pārvalžu vadītājus.
Tālis Salenieks par savu kandidatūru Lubānas apvienības pārvaldes vadītāja amatam komentēja: – No vienas puses ir uzskats, ka kaut kādā mērā pieviļam vēlētājus, kam es gan nepiekristu. Vieglāk pat būtu palikt par deputātu, nekā turpināt strādāt pārvaldē, kur šobrīd ir ļoti daudz neskaidru jautājumu. Arī pēdējās tikšanās ar VARAM to liecina, jo nespēj atbildēt uz jautājumiem kaut vai par nosaukumiem vai citām lietām, arī darbiniekiem ir ļoti daudz neskaidrību. Darbs priekšā ir gana saspringts. Kāpēc piekritu kandidēt? Ir daudz aizsāktu darbu, ideju, ko gribas līdz galam īstenot. Arī, ejot uz vēlēšanām, viens no mērķiem bija, lai Lubāna nepaliktu par attālu nomali, bet lai klāt nākušie mazākie novadi, tostarp Lubānas, veidotos par Madonas novada attīstības centriem. Lai Madona būtu spēcīga, visam novadam jābūt spēcīgam.
Tālis Salenieks pie savām kļūdām vai neizdarītajiem darbiem pieskaitīja to, ka, startējot pat trijos projektu konkursos, tomēr nav izdevies nosiltināt divas izglītības iestādes. Neveiksme arī tā, ka nācies slēgt Meirānu pamatskolu, kaut līdz pēdējam brīdim to mēģināts saglabāt.
– Ja varētu pagriezt laiku atpakaļ, varbūt kļūda bija, ka neņēmām kredītus, kad bija tāda iespēja, un nenoasfaltējām visas ielas Lubānā. Madonas novadā ienāksim ar mazāko kredītportfeli, ja nemaldos, tikai 3%, – atzina kandidāts.
Turpinot sava partijas biedra teikto, Zigfrīds Gora minēja divus piemērus ar it kā „vēlētāju maldināšanu".
– Ir Guntis Ķeveris un Aigars Šķēls, kuri jau divreiz gājuši uz vēlēšanām, pēc tām noliekot mandātu. Vēlētāju uzticība viņiem nav zudusi, viņi ir ievēlēti. Tātad iedzīvotāji akceptē un viņiem tic, redz viņu izdarītos darbus. Šajā gadījumā gan ar Vilni, gan Tāli centrālajai administrācijai pat ir paveicies, ka tie ir vietējie cilvēki, kas zina to drēbi, turpinās iesāktos projektus, ķersies pie reālajiem izpildvaras darbiem. Turklāt arī iepriekš viņi bijuši vēlētas amatpersonas, tādēļ saikne ar cilvēkiem ir labāka, viņi zina, ko nozīmē cilvēku dotā uzticība. Citos gadījumos izpildvarai, kam varbūt nav tādas saiknes, tik ļoti nezina, – sprieda Zigfrīds Gora.
Uz to komentārs deputātam Andrejam Ceļapīteram bija lakonisks – katrai situācijai varot sameklēt attaisnojumu.
– Jau pirms vēlēšanām bija pilnīgi skaidrs, ko katrs ievēlētais deputāts darīs, kad tiks ievēlēts. Kāpēc jāmānās? Tikai tāpēc, lai savāktu balsis. Zigfrīdu Goru Tālis un Vilnis ir pastutējuši (vēlēšanās kandidēja no viena saraksta – Aut.), citādi (sarakstam – Aut.) būtu tikai viena vieta pie domes galda. Tagad trijatā ir tikuši. Diviem no deputātiem noliekot mandātu vietā nāks jauni, mazāk pieredzējuši deputāti, varbūt ar ideāliem un emocijām, nevis merkantilām interesēm. Goras kungs gan vienmēr ir proponējis skaidru un atklātu politiku, ko esmu lasījis viņa rakstos, programmās. Šis pasākums nemaz neliecina par atklātu. Varbūt tikai pret koalīciju. Bet mēs neredzam šo skaidrību un atklātību, – vērtēja Andrejs Ceļapīters.
Arī saistībā ar Tāļa Salenieka kandidatūru Lubānas apvienības pārvaldes vadītāja amatam deputāts bija kritisks: – Cienījami, ka savas kļūdas atzīst. Kad skatījos budžeta finanšu situāciju, tiešām izbrīnīja, ka kredītportfelis ir tik plāns. Pārvaldnieku darbu es vērtēju, cik viņš labi un aktīvi strādā, no tā, cik no kārtējā gada budžeta ir pārpalikums. Ja pārpalikums ir liels, tad diezgan slinki strādāts. Ja pārpalikums ir mazs un pārvaldnieks ir spējis ietaupīto naudu ieguldīt attīstībā, tas ir ļoti labi. Ja kredīti netika ņemti, kad to varēja darīt, novada attīstībai tas ir ļoti slikti, manā skatījumā.
Neizskanot citiem iebildumiem, ar balsu vairākumu un vienu balsi „pret" (Andrejs Ceļapīters) Tālis Salenieks tika iecelts par Lubānas apvienības pārvaldes vadītāju.
– Jāturpina visas labās lietas un tradīcijas, kas Lubānā jau ir. Visā Latvijā novads bija slavens ar pašdarbību, ir visvairāk pašdarbības kolektīvu uz vienu iedzīvotāju. Ir ļoti laba sadarbība ar nodibinājumiem un biedrībām, ka bija pat atsevišķi saistošie noteikumi ar finansējumiem. Vēl 2019. gadā tika izstrādāts Lubānas novada attīstības plāns; strādājot jau pie jaunā Madonas novada attīstības plāna, varēs paņemt visas tās labās lietas, ko Lubānas deputāti ir salikuši. Par kredītiem runājot – cerams, ņemsiet vērā, ka mums ir mazs kredītportfelis (smejas), un tad nu varēsim investēt Lubānā, kopīgi strādājot, lai viss jaunais Madonas novads ir spēcīgs, – komentēja Tālis Salenieks.
14.07.2021.