Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Izstrādās Madonas novada ģerboni

LAURA KOVTUNA

Autors • 14.09.2021.

Burtu lielums

26. augustā domes sēdē tika skatīts jautājums par jaunizveidotā Madonas novada ģerboni. Kā informēja domes priekšsēdētāja vietnieks, deputāts Zigfrīds Gora, saskaņā ar likumdošanu pašvaldība var saglabāt līdzšinējo ģerboni, tā kā novada nosaukums nav mainījies, vai tomēr veidot jaunu.

To paredz Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums, par ko Valsts heraldikas komisija informējusi Madonas novada pašvaldību. – Kultūras komitejā par to plaši diskutējām, pēc likumdošanas ir divi varianti, kā varam rīkoties. Varam saglabāt Madonas novada ģerboni, jo jaunā novada nosaukumā nekas nemainās. Varam izvēlēties citu ceļu – jaunizveidotā novada iekļautos ģerboņus atzīt par spēku zaudējušiem un uzsākt darbu pie jauna ģerboņa izstrādāšanas. Komitejā vairākums bija par to, lai veidotu jaunu ģerboni, jo ir jauna situācija, – komentēja Zigfrīds Gora.
Deputāts Andris Dombrovskis, uzsākot diskusiju par labāko risinājumu, uzsvēra, ka ģerboņa veidošana Madonas novadam šobrīd var izrādīties pārsteidzīga.
– Komitejā runājām par to, ka vajadzētu tomēr atstāt līdzšinējo ģerboni, jo nezinām, kā attīstīsies situācija ar Varakļānu novadu. Ir 90% varbūtība, ka Varakļāni pienāk
klāt – un tad mums ir jauna situācija; bet varbūt nepievienos. Es mudinātu padomāt, vai vajag to darīt šobrīd un tērēt naudu vai tomēr uz laiku atlikt, – mudināja Andris Dombrovskis. Viņa viedoklim sliecās piekrist Andrejs Ceļapīters, tomēr deputāte Sandra Maksimova akcentēja, ka jautājumu par Varakļānu pievienošanu vienam vai otram novadam skatīs tikai pēc četriem gadiem.
– Tas ir ilgs laiks, kad vēl daudz kas var mainīties. Ja Varakļānus pievienos, tad pievienos, bet – četrus gadus gaidīt?… Domāju, svarīgs būtu arī līdzšinējo kaimiņu novadu pārstāvju viedoklis, – diskutēja Sandra Maksimova.
Deputāti Andris Dombrovskis un Andrejs Ceļapīters pieļāva, ka vēlēšanu (Varakļānu novadā pašvaldību vēlēšanas notika 11. septembrī. – Aut.) iznākums varētu iezīmēt nākotnes ticamāko scenāriju, tomēr domes priekšsēdētāja vietnieks, deputāts Aigars Šķēls bija pesimistiskāks. – Manā skatījumā, augsne ļoti labvēlīgi tiek gatavota tam, lai Varakļāni būtu Rēzeknē. Pēc četriem gadiem Rēzeknes pilsēta tiks apvienota ar esošo Rēzeknes novadu, un tam būs attīstības centrs, kas bija galvenais arguments, kāpēc Varakļānus šobrīd neiekļāva Rēzeknes novadā. Esmu par to, ka strādājam pie jauna ģerboņa izveides, – rosināja Aigars Šķēls.
Tāpat priekšsēdētāja vietnieks, deputāts Artūrs Čačka vērtēja, ka lēmumu par Varakļānu novada piederību nenoteiks vietējā pašvaldība, bet gan Saeima.
– Atbalstu jauna ģerboņa izveidi, ņemot vērā, ka tā izstrāde ievilksies uz kādu gadu. Arī Varakļānu jautājums būs skaidrāks pēc gada, kad būs jaunais Saeimas sasaukums. Tas noteiks, kas būs ar jauno teritoriālo reformu uz priekšdienām, – sprieda Artūrs Čačka.
Uz Andreja Ceļapītera ierosinājumu jaunā ģerboņa izstrādes procesā pieaicināt arī Varakļānu pārstāvjus, ņemot vērā iespējamību, ka novads varētu tikt pievienots Madonas novadam, domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs komentēja: – Nevaram lolot ilūziju, ka jaunais ģerbonis iekļaus simboliku no četriem-pieciem līdzšinējiem novadiem, tas noteikti būs lakonisks, ar dažiem elementiem. Nevar būt pa simbolam no Ērgļiem, Lubānas, Cesvaines, Madonas un varbūt Varakļāniem. Tam ir jābūt kopējam, vienojošam elementam, kas raksturo šo teritoriju, ģeogrāfiju, vēsturi… – tur būs jāpalauza galva. Ja sākam ģerboņa izstrādi, tas ies kādu gadu, ar visu saskaņošanu, varbūt nedaudz ātrāk, bet tas noteikti nenotiks šodien, rīt.
Uz Valdas Kļaviņas jautājumu, kādu ģerboni novads lietos laikā, kamēr tiek izveidots jauns un iepriekšējie tiek atzīti par spēku zaudējušiem, Agris Lungevičs atbildēja, ka saskaņā ar likumdošanu tiek lietots valsts mazais ģerbonis.
Saskaņā ar sniegto informāciju, ar balsu vairākumu (ar trim balsīm „pret" – Andris Dombrovskis, Gatis Teilis, Kaspars Udrass) tika nolemts atzīt par spēku zaudējušiem jaunizveidotajā Madonas novadā iekļauto novadu – Madonas novada, Cesvaines novada, Ērgļu novada, Lubānas novada – ģerboņus. Centrālās administrācijas attīstības nodaļai uzdots uzsākt Madonas novada ģerboņa izstrādes procesu.

15.09.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px