Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Iesniegto tarifu projektu vērtē dažādi

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 07.12.2023.

Iesniegto tarifu projektu vērtē dažādi
Burtu lielums

SIA “Madonas ūdens” jaunais tarifu projekts ir izraisījis karstas diskusijas sabiedrībā. Pirmie sašutumu pauda sociālo tīklu lietotāji, uzsverot, ka drīz ūdens Madonā būs zelta vai naftas vērtībā, bet 30. novembrī šis jautājums tika skatīts arī kārtējās Madonas novada domes sēdes informatīvajā sadaļā.

Patiešām Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (Regulatoram) iesniegtais SIA "Madonas ūdens" ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu projekts paredz būtisku palielinājumu, es pat teiktu, attiecībā uz kanalizāciju līdz šim vēl nepieredzētu kāpumu – gandrīz eiro par kubikmetru. Turklāt ūdenssaimniecības pakalpojumu izmaksas 51 % apmērā veido darbinieku atalgojums. Lielāko neizpratni jau arī raisa tarifu projektā plānotā darba algu celšana 30-40 % apmērā. Tādā gadījumā mazākā alga, ko saņems uzņēmumā strādājošais, būs ap 1400 -1500 eiro uz papīra.
Ja Regulators iesniegto tarifu projektu apstiprinās, ūdensapgādes pakalpojumu maksa palielināsies par 32,28 % jeb no 1,27 eiro uz 1,68 eiro par vienu kubikmetru (bez PVN), bet kanalizācijas pakalpojuma maksa – par 58,68 % jeb no 1,67 eiro uz 2,65 eiro (bez PVN).
Tarifa izmaiņas "Madonas ūdens" pamato ar darbības zonas paplašināšanos (kilometru skaits esot pavisam cits, tāpat darbinieku skaits, personāla izmaksas utt.), kā arī ar ūdenssaimniecības pakalpojumu izmaksu palielināšanos.

Skaidro tarifu projekta izmaksas
Domes sēdē SIA "Madonas ūdens" valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks deputātiem un Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības pārstāvēm – Jeuženijai Adamovičai un Marijai Miglonei – skaidroja ūdenssaimniecības tarifu projektā iekļauto izmaksu pamatotību.
Pašvaldības uzņēmuma vadītājs, nenoliedzami, sniedza mūsdienīgu prezentāciju – ar pārskatāmām tabulām, infografikām, izmaksu un ieņēmumu analīzi, izdevumu detalizētu atšifrējumu, energoresursu mainīgajām cenām un tarifā iestrādāto biržas cenu, apjoma palielināšanos, vidējo ūdens patēriņu, kas iedzīvotāju vidū ir katastrofāli samazinājies, to, kā ūdensapgādes pakalpojumus maz izmanto juridiskās personas un uzņēmēji, kā arī salīdzināja ūdens un kanalizācijas tarifus citviet valstī. Lielo algu kāpumu viņš skaidroja, ka tas tiek darīts, lai noturētu esošos darbiniekus un piesaistītu jaunus speciālistus, jo tikai tagad ir izdevies pilnībā nokomplektēt visas štatu vienības, vasarā ilgu laiku bija vakances. Neapstrīdams ir arī fakts, ka Guntars Dambenieks mūsdienu tehnoloģijās jūtas kā zivs ūdenī.
Izstrādātais tarifu projekts tika vērtēts dažādi. Daļa deputātu tam pauda atbalstu, vēl citi izteica neizpratni par plānoto būtisko tarifu palielinājumu un lielo algu kāpumu, bet lielākā daļa deputātu šajā diskusijā neiesaistījās un savu viedokli neatklāja.
Kopumā jaunā tarifu projekta izskatīšanu Madonas novada domes sēdē var raksturot kā "Madonas ūdens" valdes priekšsēdētāja Guntara Dambenieka zvaigžņu stundu, ja, protams, neskaita dažu deputātu un Madonas pilsētas interešu aizstāvības biedrības pārstāvju teikto.
Katrā ziņā savā ilgajā žurnālistes darba praksē vēl neviena pašvaldības uzņēmuma vadītāja adresē nebiju dzirdējusi tik atzinīgu vērtējumu, neraugoties uz to, ka SIA "Madonas ūdens" jau divus gadus strādā ar zaudējumiem, ūdenssaimniecības tarifu smagums jāiznes iedzīvotājiem un tiek izstrādāts tāds tarifu projekts, kas apstiprināšanas gadījumā ģimenēm draudzīgajā Madonas novada pašvaldībā vēl vairāk cilvēku rosinās uz tualeti doties ar ūdens krūzi rokās…
Kāpēc vispār tika sagatavots jauns ūdenssaimniecības tarifu projekts? SIA "Madonas ūdens" valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks atzīmēja, ka atbilstīgi Regulatora pieņemtajam lēmumam 6 mēnešu laikā pēc papildu teritoriju reģistrēšanas Komersantu jeb Uzņēmēju reģistrā uzņēmums, būtiski mainoties pakalpojumu apjomam, aprēķina un iesniedz Regulatoram jaunu tarifu projektu. Reorganizācija ir notikusi, process veiksmīgi pabeigts. Visas ar to saistītās darbības ir reģistrētas Uzņēmumu reģistrā – attiecībā uz Ērgļiem šī gada 19. janvārī; Lubānu – 3. aprīlī, bet uz Jumurdas un Sausnējas pagastiem Ērgļu pusē, kur līdz šim ūdenssaimniecības pakalpojumus sniedza pašvaldība, – maijā.
Visā SIA "Madonas ūdens" darbības zonā ir izstrādāts vienots tarifu projekts. Ūdenssaimniecības pakalpojumu aprēķināšanas metodika, kas ir uzņēmuma galvenais dokuments, pēc kā tas savā darbībā vadās, nosaka, ka Komersants aprēķina vienotu tarifu visiem lietotājiem, līdz ar to "Madonas ūdens" izstrādājis vienotu tarifu projektu visai apkalpes zonai.
Tiesa, metodikā ir piebilde, ka, ja tam ir tehnisks pamatojums, tad var aprēķināt atsevišķus tarifus noslēgtām teritorijām. Konsultējoties un diskutējot ar Regulatoru, ir secināts, ka Madonas pusē nevar atrast ne tehniskus, ne kādus citus pamatojumus.
Viņš arī ieskicēja, ka pat tad, ja tarifu projekts tiktu izstrādāts tikai līdzšinējai uzņēmuma apkalpes zonai, neietverot tajā Lubānu un Ērgļus, tas būtu gandrīz tāds pats, jo tādā gadījumā būtu cits izdevumu sadalījums, tai skaitā attiecībā uz kredītu procentiem un darbinieku skaitu.
SIA "Madonas ūdens" vadītājs Guntars Dambenieks aicināja palikt pie vienota tarifa visā uzņēmuma darbības teritorijā un nemaz neizskatīt iespēju noteikt atšķirīgus tarifus, paužot pārliecību, ka ir jābūt solidāriem.

Pauž atbalstu
Atbalstu izstrādātajam tarifu projektam un lielajam algu kāpumam pauda Madonas novada domes deputāts Andris Dombrovskis, atzīstot, ka tas ir pamatots, jo pavērs iespēju algot labus speciālistus, kas apkalpos visu uzņēmuma lielo darbības teritoriju. Ja tas netikšot darīts, būs daudz avāriju un nebūšot, kas tās novērš. Turklāt jaunais "Madonas ūdens" tarifs būs viens no pirmajiem, ko apstiprinās apvienotajā teritorijā. Patlaban tas būs viens no augstākajiem tarifiem valstī, bet tad, kad arī citās apvienotajās pašvaldībās tiks iesniegti un apstiprināti jauni ūdenssaimniecības tarifi, tas, visticamāk, būs pa vidu. Ir jārēķinās arī ar to, ka mēs esam viena no lielākajām pašvaldībām Latvijā ar "izsēto" iedzīvotāju skaitu pa visu novadu.
Viņš ierosināja SIA "Madonas ūdens" pārņemt ūdenssaimniecības pakalpojumus arī Sauleskalnā, Kalsnavā, Vestienā un citviet, kur tos patlaban nodrošina SIA "Bērzaunes komunālais uzņēmums", uz ko G. Dambenieks atbildēja, ka Bērzaunes teritoriju uzņēmums esot ar mieru pārņemt.
Madonas novada domes deputāts Māris Olte uzsvēra, ka viņš bieži sakot, ka lielā mērā mūsu rūpes par ūdeņiem beidzas tai brīdī, kad esam samaksājuši rēķinu par kanalizāciju. Ja kanalizācijas notekūdeņi netiek attīrīti, upes aizaug, nav, kur peldēties, un arī zivis ik palaikam iet bojā. Rūpes par notekūdeņu attīrīšanu, deputāta ieskatā, ir arī rūpes par tīru vidi, un par to esot jāpiemaksā.
– Runājot par situāciju Lubānā, SIA "Madonas ūdens" mašīnas es redzu katru dienu, un uzņēmuma darbinieki tur patiešām strādā. Ļoti labi, ka uzņēmumam ir tāds vadītājs, kas mums ir sagatavojis tādu izsmeļošu prezentāciju, – atzīmēja Madonas novada deputāts Guntis Klikučs. Attiecībā uz rēķinu iespējamo kāpumu, viņš uzsvēra, ka tā starpība nebūšot tik liela. Piemēram, viņa uzņēmums par ūdenssaimniecības pakalpojumiem tagad maksā 16 eiro, tad maksās 20 eiro.
– Paldies, Guntar, ka tu to darbu dari, turklāt tik ļoti labi, – piebilda deputāts.
Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Šķēls vērsa uzmanību, ka tarifu apstiprināšana nav politisks lēmums. Tas būs Regulatora lēmums.
– Lai gan Regulators normatīvajos aktos neparedz rīkot iedzīvotāju sapulces, mēs jaunajā gadā to tāpat Madonas kultūras namā noorganizēsim ar Regulatora un "Madonas ūdens" pārstāvju piedalīšanos. Pilnībā piekrītu tam, ko teica Guntis, ka uzņēmums strādā ļoti labi. Vēl kā pārvaldes vadītājs biju viens no pirmajiem, kura vadītajā pagastā, tālajos laukos – Degumniekos, Ošupē – ūdenssaimniecības pakalpojumus pārņēma "Madonas ūdens". Viennozīmīgi varu apliecināt, ka praksē piepildās tas, ko uzņēmuma vadītājs toreiz bija deklarējis, proti, ka pārvaldes vadītājam jāaizmirst, ka viņa pārziņā ir ūdenssaimniecība, jo viss tiks sakārtots, un tik tiešām neapmierināto iedzīvotāju zvanu uz pagastu vairs nebija turpat vai nākamajā nedēļā pēc šī pakalpojuma pārņemšanas, – akcentēja Aigars Šķēls, norādot, ka par ūdeni un kanalizāciju jāmaksā tik, cik tas maksā.
Savukārt SIA "Madonas ūdens" valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks atzīmēja, ka Lubāna ir bijusi otra vieta, kur, tiekoties ar iedzīvotājiem, dzirdējuši "paldies" par veikto ūdenssaimniecības reorganizāciju gan pašvaldībai, gan uzņēmumam.
– Droši vien arī es gribētu teikt atzinīgus vārdus šim uzņēmumam un tā vadībai, jo savulaik šajos jautājumos saistībā ar situāciju Ērgļos es biju ļoti iedziļinājies, kad šos pakalpojumus vēl sniedza uzņēmums "Ūdas", kas bija sagatavojis jaunu tarifa projektu – 4,04 eiro par ūdens un kanalizācijas vienu kubikmetru (bez PVN), bet, tā kā bija ieplānota apvienošana ar "Madonas ūdeni", tā apstiprināšana tika atlikta. Katrā ziņā man nav īpaša iemesla neuzticēties, kā strādā šis uzņēmuma vadītājs, jo darba efektivitāte ir pierādījusies. Domāju, ka aprēķini ir pamatoti, kaut gan tie ir augstāki, – sacīja Aivis Masaļskis. Viņš atzina, ka prezentācija atklājusi, ka tarifu projekts īpaši nemainītos, ja tas neietvertu Ērgļus un Lubānu, jo ir kaut kādas pozīcijas, kas, pievienojoties Lubānai un Ērgļiem, sadārdzina tarifu, un ir pozīcijas, kas to samazina.

Pauž neizpratni
Parasti saka, ka cipari nemelojot, bet skaitļus un piemērus tomēr var katrs izvēlēties. SIA "Madonas ūdens" valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks nosauca dārgākos tarifus citās pašvaldībās, bet Madonas novada domes deputāts Andris Sakne līdzsvaram bija izpētījis tos novadus un pilsētas, kur tie ir zemāki. – Prezentācijā uzņēmuma vadītājs minēja, ka katastrofāli samazinājies ūdens patēriņš. Es domāju, ka pēc jaunajiem tarifiem tas samazināsies vēl vairāk. Ja tagad ģimene vidēji tērē sešus septiņus kubikmetrus ūdens mēnesī, tad nākotnē jārēķinās ar papildu 10 eiro maksājumu. Es gan neticu, ka Regulators par ūdeni un kanalizāciju apstiprinās 4,33 eiro (bez PVN) lielu tarifu. Nekas taču nav tik īpaši sadārdzinājies, izņemot elektroenerģijas mainīgās cenas. Bet tas algu pielikums ir vienkārši fantastika! Varbūt Vācijā tādas algas ir, bet Latvijā līdz tādam līmenim vēl būtu jāaug, – uzskata Andris Sakne.
Savu sašutumu neslēpa Madonas novada domes deputāte Sandra Maksimova: – Andris Sakne minēja virkni novadu un pilsētu ar ievērojami mazākiem ūdens un kanalizācijas tarifiem. Kāpēc mums tie ir tik milzīgi? Vai tiešām to izsaukusi teritorijas paplašināšana? Nu tad varbūt nevajadzēja paplašināties, varbūt Ērgļiem un Lubānai nevajadzēja pievienoties. Jūs to domājat nopietni – noteikt kopējo maksājumu par ūdeni un kanalizāciju 4,33 apmērā (bez PVN)? Padomājiet taču par cilvēkiem, tas taču nevar būt uz iedzīvotāju rēķina! Kā es sapratu no prezentācijas, tarifi tiks palielināti, jo ir notikusi vairāku teritoriju apvienošana un atalgojums sastāda 51 %.
Savukārt Madonas novada domes deputāts Gunārs Ikaunieks pauda pārliecību, ka, dzīvojot vienā novadā, ir jādomā citam par citu un ir jābūt arī vienotam tarifam.
– Tas ir viennozīmīgi – nav citu variantu. Nav nopietni vispār šādas runas teikt, ka kaut kas būtu jādala vismaz tiem, kas sēž pie šī galda. Pretējā gadījumā ir jādalās atsevišķās teritorijās. Tarifi taču aug, algas aug, no šī gada 1. janvāra minimālā alga palielināsies visā valstī. Es domāju, ka šīs ir liekas diskusijas par šo tēmu, jo, ja kādam ir argumenti un šķiet, ka kaut kas nav kārtībā, ir jāraksta Regulatoram, lai pārbauda skaitļus, – uzsvēra Gunārs Ikaunieks.
Viedokli pauda arī Madonas novada pašvaldības izpilddirektors Uģis Fjodorovs: – Kā pašvaldības kapitāldaļu turētāja pārstāvis SIA "Madonas ūdens" es rūpīgi sekoju līdzi šai polemikai. Jau no pašām pirmajām dienām, runājot par tarifiem, visi šie jautājumi uzņēmumā tika ļoti detalizēti izrunāti un arī politiskās novada pašvaldības vadības cilvēki piedalījās šajā sarunā. Saskatu, ka pamatojums ir ļoti labs un ka tā būtu jābūt, jo uzņēmumam ir ilgtermiņa redzējums, stratēģija arī uz apvienotajām teritorijām – Ērgļiem un Lubānu. Vēl viens svarīgs faktors ir saruna par darbinieku atalgojumu. Līdzīga situācija ir arī pašvaldībā, kur ir milzīgs spiediens uz atalgojuma palielināšanu, un, ja mēs gribam saglabāt uzņēmumu, spējīgu darboties pilnā apjomā, mums noteikti ir jāatbalsta sagatavotais tarifu projekts. Tas ir rūpīga saimnieka lēmums – palielināt tarifu un nodrošināt uzņēmuma darbību. Debates, protams, ir nepieciešamas, un tarifa palielinājuma pamatojums ir jāskaidro, – atzīmēja Uģis Fjodorovs.
Citu viedokli pauda Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības pārstāves Jeuženija Adamoviča un Marija Miglone. J. Adamovičas redzējumu, pārdomas ne tikai par ūdens un kanalizācijas tarifiem publicēsim nākamajā numurā.

08.12.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px